​Perma saç yaptırmak isteyenlere öneriler

​Perma saç yaptırmak isteyenlere öneriler

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol
Perma saç modelleri hepimizin dikkatini çekiyor. Peki, perma nedir ve perma nasıl yapılır biliyor musun? Merak etme, sacsirlari.com olarak imdadına yetişiyoruz! Perma saç erkeklerde de son dönemde çok yaygın bir hale gelmeye başladı. Eğer sen de perma hakkında araştırma yapıyorsan doğru yerdesin. Permalı saç yaptırmak isteyenler için hazırladığımız bu yazıda, yeni nesil permaya dair aradığın bütün soruları bulacaksın. :)

Perma Nedir? Perma Fiyatları Nelerdir?

Perma nedir?Perma Nedir? Perma Fiyatları Nelerdir?
Saçların uzun süre dalgalı, kalıcı kıvırcık saç formunda kalmasını sağlamak için uygulanan işleme perma adı verilir. Çok eskiden beri kullanılan bu kalıcı şekillendirme işlemi, son dönemde ünlü yıldızlar tarafından yeniden sık sık kullanılmaya başlandı. Eğer düz saçlarından sıkıldıysan veya uzun süre bir tatile çıkacaksan ya da sadece saçlarında bir hacim olsun istiyorsan yeni nesil perma tekniği sayesinde uzun süre kalıcı dalgalara kavuşabilirsin. Saça perma yaptırmak, saç tellerini kimyasal olarak değiştirir. Özellikle ince telli saçlara sahip olanlar, saçlarına hacim vermek için bu işlemi yaptırırlar. Saçlara özel solüsyonlar ve sıcak işlemler uygulanarak, uzun süre boyunca saçın kıvırcık görünmesi sağlanır. Spiral formda permadan, çok hacimli permaya kadar farklı görünümlerde sonuçlanabilecek çeşitli teknikleri vardır. Perma fiyatları genellikle 250-550 TL arasında değişiyor. Ancak tabii ki saçın yoğunluğuna, uzunluğuna ve perma çeşidine göre değişkenlik gösteriyor.

Perma Saç Nasıl Yapılır?

Perma Saç Nasıl Yapılır?

1.Saçlar temizlenir

Öncelikle saçlar temizken perma işlemi yapılır çünkü bu şekilde saça kıvırcık görünüm veren solüsyonlar saça daha etkili şekilde nüfuz eder.

2.Perma solüsyonu uygulanır

Saç temizlendikten sonra perma solüsyonu saça uygulanır. Perma boyasu uygulandıktan sonra nötralizer denilen bir kimyasal daha saça uygulanır. Ortalama 30 dakika boyunca bu kimyasalların saçta tutulması öneriliyor.

3.Perma çubukları yerleştirilir

perma çubukları
Perma çubukları ile saçlar sarılır. Perma çubukları genellikle arkadan öne doğru sarılır. Saçlarının uzunluğuna ve saç dalgalarını ince veya kalın istediğine göre perma çubukları değişkenlik gösterebilir.

4.Isı uygulaması yapılır

Afro perma, ince perma, doğal perma gibi farklı perma çeşitlerinin hepsinde ısı uygulaması vardır. Saç permasında ısı uygulaması yapılarak kalıcı perma olması sağlanır.

Evde Perma Yapılır mı?

Evde Perma Yapılır mı? Evde perma yapılabilir fakat perma boyası ve kimyasalları oldukça yoğun oldukları için perma yapımını mutlaka uzmanların eline bırakmalısın. Peki evde perma nasıl yapılır? Bizim önerimiz, evde perma yapmak yerine saç köpüğü veya saç bakım yağları ile saçlarını dalgalandırabilirsin. Hatta bizim de denediğimiz 5 dakikada kıvırcık saç yapma tekniklerini deneyerek pratik şekilde kıvırcık saçlara ulaşabilirsin. Saçlarını maşayla dalgalandırdıktan sonra perma tarağıyla tarayıp saç spreyi sıkarak dalgalarının uzun süre kalıcı olmasını sağlayabilirsin. Kalın perma, iri dalgalı perma gibi görünümler için kalın maşaları tercih etmelisin.

Permalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Perma Yaptırdıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kısa saça perma olur mu?

Perma yaptırmak isteyenler için öncelikle şunu söylemeliyiz, perma kimyasal bir işlemdir. Saçlarını yıpranmasından endişeleniyorsan iki kere düşünmelisin. Perma ilacının içindeki amonyak ve hidrojen sayesinde saçların dipten uca doğru kıvırcık olacaktır. Özellikle de saçlarında açma işlemi veya başka kimyasal işlemler varsa biraz daha zaman geçtikten sonra perma yaptırmaya başlamalısın. Yoksa saçların üst üste kimyasal uygulamalar nedeniyle daha fazla zarar görebilir.

1.Saçlarını nemlendir

Perma yaptıranların uygulaması sonrasında saç bakımına da ekstra özen göstermen gerekiyor. Perma işlemi sırasında saça birçok kimyasal maddeler uygulandığı, saça yoğun şekilde ısı verildiği için saç telleri bu uygulamalardan zarar görürler. Böylece saçlar sahip olduğu nemi kaybeder. İşte bu duruma engel olmak için düzenli ve özenli saç bakımı şart.

2.Bukle şekillendirici kullan

Perma saç yaptırdıktan sonra buklelerini şekillendirmek ve bu şeklin kalıcı olmasını sağlamak için şekillendirici köpüklerden yardım alabilirsin. Özellikle buklelerinin belirgin olması için kıvırcık saçlar için şampuanları kullanmanı öneririz.

3.Permalı saçlara uygun ürünler kullan

Perma saçı yıpratır mı? Perma yaptırmak saçların kurumasına ve mat görünmesine yol açabiliyor. Perma uygulaması sonrasında evde yapacağın bakım oldukça önemli.  Perma yaptırdıktan sonra permalı saç bakımına çok dikkat etmelisin. Artık uzun süre boyunca kıvırcık saçlara sahip olduğuna göre, kıvırcık saçların kullanımına uygun ürünleri tercih edebilirsin. Kuaförünün tavsiye ettiği şampuan ve saç bakım kremini mutlaka kullanmanı öneriyoruz. Haftada bir veya iki kere yapacağın saç bakım maskesi de saçlarının sağlıklı görünmesine yardımcı olacaktır. elseve bond repair şampuan Editör önerisi: Perma sonrasında genelde sülfatsız şampuanların kullanılması öneriliyor. Sülfatsız şampuanlar arasında bizim son dönemdeki favorilerimizden biri Elseve Bond Repair Şampuan. Sülfat içermemesinin yanı sıra kırılan saç bağlarını içten dışa onaran bu onarıcı bakım şampuanı işlemlerden dolayı zarar görmüş saçların için de kurtarıcı olacak! :)

4.Yağ desteği al

Permalı saçlarının kahramanı, saç yağları! Saçlarına istediğin parlaklığı, ışıltıyı ve sağlıklı görünümü yağ içeren ürünler ile sağlayabilirsin. Besleyici yağlar içeren saç bakım ürünlerini, saçlarının uçlarına ve boylarına uygulayarak en iyi sonucu elde edebilirsin. Günlük saç bakım rutinine saç bakım yağı ekleyerek daha parlak saçlara kavuşabilirsin.

5.Düzenli saçlarını kestir

Saçlarının daha canlı görünmesi ve kuru saçlarından arınması için saçlarını düzenli olarak uçlarından kestirmelisin. 2-3 cm dahi saçlarını kestirdiğinde, saçlarının daha canlı göründüğünü fark edeceksin.

6.Kimyasal işlemlere ara ver

Perma yaptırdığın için saçlarına yeterince kimyasal işlem uygulandı. O nedenle bu dönemde saçlarına boya yaptırmaya bir süre ara vermeni öneririz. Yoksa saçların geri dönülemez zarara uğrayabilir.

7.Isı kullanımına dikkat et

Maşa, düzleştirici kullanmana saçların permalı olduğu için gerek yok. Ancak saç kuruturken bile saçlarının zarar görmemesi için mutlaka saçlarını koruma altına alman gerekir.

Perma Ne Kadar Kalıcıdır?

Perma Ne Kadar Kalıcıdır?

Perma saçlarda kalıcılık 3 ve 4 ay arasında değişebiliyor. Kısa saç perma ve uzun saç permanın kalıcılıkları aynıdır. Saçlar uzadıkça, köklerden kıvırcık olmayan saçlar büyüyünce görünüm daha da doğal olmaya başlıyor. Sanki saça maşa yapmış gibi bir görümüm oluşuyor.

Perma Saça Zarar Verir mi?

Perma Saça Zarar Verir mi?
Evet, profesyonel perma işlemi saça zarar verebilir, zayıflatabilir veya saçların güçsüz görünmesine yol açabilir. Hatta permanın zararları arasında saçı inceltmesi de vardır. Bu nedenle permanın zararlarından korunmak için perma sonrası saç bakımına dikkat etmeli ve kıvırcık saç bakımı adımlarını takip etmelisin.
Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?