​Rasta Saç Nedir? Evde Nasıl Yapılır?

​Rasta Saç Nedir? Evde Nasıl Yapılır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Bazı saç modelleri var ki, başkalarında görünce çok beğeniyor ancak kendimize uygulamaya gelince bir türlü cesaret edemiyoruz! İşte onlardan biri: Rastalı saçlar! Kalıcı rastaya cesaret edemeyen bizler içinse iyi haber geliyor, geçici rasta saç modeli elde etmek sandığından daha kolay! Rasta saç erkek-kadın demeden herkese çok yakışıyor. Peki, rasta nasıl yapılır?

Erkek rasta, kısa rasta, örgü rasta gibi en çok merak edilen konulara açıklık getiriyoruz. Rastaya dair bilmek istediğin her şeyi topladık. Tek günlük rasta görünümü için yapman gereken tek şey adımları takip etmek!

Rasta nedir?

Rasta, saçın zincirleme yöntemiyle bütünleşerek yapılan burgulara verilen isimdir. Özellikle hippi ve özgür hissetmeyi seven kişilerin tercih ettiği bu saç modelinde saçlar tutamlara ayrılarak profesyonel adımlarla burgu görüntüsünü alır. Deadlock rasta modelleri genellikle balmumu veya tığ yöntemi ile yapılır. Saç modeline, uzunluğuna ve rasta yapan kişinin uzmanlığına göre rasta yöntemi değişebilir. 

Kalıcı rasta saç modelini deneyecek olanlar iyice düşünerek karar vermeli çünkü saçların eski haline döndürülmesi için saçların dipten kesilmesi veya kazıtılması gerekir. Rasta saç modelini kolayca denemek için evde geçici rasta yapabilirsin.

Rasta saçı erkekler de kullanabilir mi?

Rasta yaptırmak için saçının illa ki çok uzun olmasına gerek yok, omuz hizasında saçlara da rasta yapılabiliyor. Bu nedenle erkekler de rasta saç kullanarak kendilerine farklı bir hava elde edebilirler. Rasta saç erkeklere oldukça cool bir görünüm katıyor. Erkek rasta modelleri orta ve uzun boy saçlara uygulanabiliyor. Erkek rasta yaptırmak ortlama 10 saat sürebilir, bizden söylemesi! 

Rasta saç nasıl yıkanır?

Rastalı saçın bakımını dikkatlice yapman gerekiyor. Saç derisi iyi temizlenmediğinde saçta aşırı yağlanma, kepek gibi problemler oluşabiliyor. Aynı şekilde saç derisini temizledikten sonra iyice duruladığından emin olmalısın.

Rasta yaptıranlar mutlaka yağlanma karşıtı bir şampuan tercih etmeli ve ılık / soğuk suyla yıkanmalılardır. Sıcak su, rastaların yapışmasını sağlayan bal mumunun erimesine yol açabilir. Günlük hayatında şekillendiricilerden uzak durmalı, jöle veya köpük kullandıktan sonra mutlaka bunları saçlarından arındırmalısın. 

Editör önerisi: Yağlanma karşıtı şampuan arayışındaysan Elseve 3 Mucizevi Kil Ağırlaştırmayan Bakım Şampuanı’nı tercih edebilirsin. Kil içeren bu şampuan saçlarının ağırlaşmasını, çabuk yağlanmasını önlemeye destek olur.

Rasta saç nasıl yapılır?

Profesyonel rasta yani dreadlock işlemi için önce saçların temiz olduğuna emin olunmalıdır. Daha sonra saçlar petek şeklinde tutamlara ayrılır. Ayrılan saçlar türeltilerek tığlama yapılır. Tığlama işleminde saçlar tığla birbirine dolandırılarak daha sıkı görünmesi sağlanır.

Eğer saçlarında daha sıkı bir görüntü istiyorsan tığ yerine bal mumu da kullanabilirsin. Bal mumu, rastalı saçların kalıcılığını arttırır ve daha sıkı görünmesini sağlar. Eğer saçların rasta yapacak kadar uzun değilse saçlarına sentetik saçlar eklenerek de rasta yapılabilir. 

Evde rasta nasıl yapılır?

1. Adım: Saçlarını hazırla

Saçlarını rasta modelinde şekillendirmeden önce saç bakım yağı ile saçlarını hazırlamalısın. Saç yağları saçlarının elektriğini alarak daha kolay şekil almalarına yardımcı olur. Sadece saç uçlarına ve boylarına süreceğin bu yağlar sayesinde saçların gün boyu ışıl ışıl görünecektir.

2. Adım: Saçlarını ayır

Öncelikle saçlarının yarısını öne, yarısını arkaya olacak şekilde ikiye ayır. Şimdi öne doğru ayırdığın saçlarını kalınlığına göre 3 veya 4 tutama ayır ve rasta yapmaya başla.

Editörün önerisi: Rastalı saçlar genellikle taranmamış gibi görünse de sen saçlarını mutlaka taramalısın.

3. Adım: Rasta zamanı

Şimdi öne taradığın saçlarından bir tutamını jöle ile nemlendirip avucunun içini birbirine sürterek saçlarının birbiriyle iç içe geçmesini sağla. Tıpkı yerlilerin ateş yakması gibi sen de saçlarının tamamını jöle ile rastalı hale getir. Retro görünümü sayesinde bu saç modelini çok seveceksin.

4. Adım: Sabitle

Eğer saçlarının bozulacağından endişeliysen saç spreyi ile saçlarını sabitleyebilirisin. Gerçek rasta yaptırmaktansa, evde rasta yapımını deneyerek hem saçlarının yıpranmasını engelleyebilir hem de havalı bir görünüme kavuşabilirsin. Rastalı saç modellerinden ilham alarak saçlarını şekillendirmeye başlayabilirsin. 

Rasta saç modelleri

Saçlarını rasta yaptıktan sonra topuz gibi çeşitli saç modellerini de kullanmaya devam edebilirsin.

1- Rasta topuz saç modeli

Saçların yeterli uzunluktaysa lastik kullanmana bile gerek kalmadan rasta saçlarını şekillendirebilirsin! :) Saçlarına topuz görünümü verip saçının uç kısımlarını topuzun etrafından çevirerek bu görünüme ulaşabilirsin.

Editör önerisi: Rasta gibi farklı saç modeline bizce renkli saçlar yakışır! Renkli saçlara geçici olarak da ulaşabileceğini biliyor muydun? Rasta saçlarını L’Oréal Paris Colorista Spray’in farklı renkleriyle kolayca renklendirebilirsin! :)

2- Rasta yarım topuz saç modeli

Rasta saçlarını yarım topuz yaparak havalı bir görünüm elde edebilirsin. Saçının üst kısmına topuz görünümü vererek kolay bir stil yakalayabilirsin.

3- Renkli rasta modeli

Rasta saçlarını öne çıkarmak istiyorsan saç rengini değiştirebilirsin. Bakır, kızıl rasta en popüler saç modellerinden biri! 

4- İnce rasta modeli

Kalın rasta modelleri sana uzak geliyorsa ince örgülere benzeyen rasta modelini tercih etmelisin. İnce rasta yapımı daha uzun sürse de çok daha havalı duruyor. 

5- Uzun rasta saç modeli

Uzun saçlarına rasta yaptırmayı düşünüyorsa bizce ertelemeden denemelisin. Özellikle gri saçlara rasta çok yakışıyor. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?