​“Saç Detoksu” hakkında bilmen gereken her şey!


Daha önce saç detoksunu hiç duymuş muydun? Vücudumuz için oldukça yararlı olan detoksu hepimiz biliyoruz. Peki ya “saç detoksu"? Toksinlerin, zararlı maddelerin vücudumuzdan atılmasını sağlayan detoks, saçta da aynı işlemi görür. Saç derinlemesine temizlenince de daha sağlıklı, bakımlı bir görünüm elde edilir.

Şimdi, saç detoksunun nasıl yapıldığını, hangi ürünleri kullanman gerektiğini yazımın devamından öğrenebilirsin!

Saç detoksu nedir?

Saç detoksu nedir?

Sudaki metal seviyeleri çevreye bağlı olarak değişir. Saçlar bu suyla yıkandıkça metal partiküller saç telinin içinde birikir ve saçların cansız görünmesine neden olur. Yani saçların bu suyla yıprandıkça sağlıksız görünür. Bu metaller, renklendirme, balyaj ve renk açma işlemleri sırasında oksidanla da etkileşime girerek saçlarda kırılmaya ve eşit olmayan bir renk sonucuna neden olur. İşte bu noktada da saç detoksu devreye girer saça derinlemesine bakım yapılır.

Neden saç detoksu yapmak gerekir?

Neden saç detoksu yapmak gerekir?

Saç detoksu yaptığında dış etkenler nedeniyle zarar gören, yıpranan saçların yenilenir. Bakır başta olmak üzere metal partiküller, saç kırılması riskini arttırmasının yanı sıra, renklendirme ve renk açma işlemlerindeki ana aktif maddelerle de reaksiyona girer. Bu reaksiyon da özenle boyattığın saçlarının hiç de beklediğin gibi bir renge ulaşamamasına neden olur. 

Yani saç detoksu yapmak hem saçlarının yıpranmasına engel olmak hem de parlak bir saç rengine ulaşmak, renklendirme işlemlerinden en yüksek verimi almak için oldukça önemlidir. Tüm bunlara engel olmak için saçlarımızı metal partiküllerden arındırmamız gerekiyor. Saçlarımızı arındırdığımızda daha sağlıklı, bakımlı görünen saçlara, daha canlı saç renklerine kavuşabiliriz.

Saç detoksu ürünleri nelerdir?

Saç detoksu ürünleri nelerdir?

Saçlarımızı yıkadığımız sudaki metallere belki çözüm bulamayız ama bu metallerden saçlarımızın etkilenmemesi için detoks etkili ürünlerden yardım alabiliriz! Çözüm ise saç telinin içine nüfuz edecek kadar küçük, seyrek olarak dağılmış olsalar bile metal partikülleri hedef alan Glikoamin molekülünde! Bu molekül, saçın içinde bulunan metali nötralize etme gücüne sahip.

·      L’Oréal Professionnel Metal Detox serisi

loreal professionnel metal detox

Son kuaför randevumuzda kuaförümüzün önerisiyle Glikoamin içeriğine sahip L’Oréal Professionnel Metal Detox serisini denedik ve sonuçlarından da çok memnun kaldık. Hatta Metal Detox deneyimimizi buraya tıklayarak okuyabilirsin.

Metal Detox, saç tellerinin içinde sıkışan metalleri nötralize ediyor ve %87 daha az saç kırılması*, %100 optimize renk sonucu* sağlıyor.

loreal professionnel metal detox saç kremi
Kuaför salonunda teknik ürünlerle, evde de şampuan, saç maskesi, konsantre bakım yağı ve yüksek korumalı krem ile saçlarına bakım yaparak saç renginin zenginliğini korurken aynı zamanda yumuşak ve beslenmiş saçlara kavuşabilirsin.

Saç detoksu nasıl yapılır?

Saç detoksu nasıl yapılır?

Gelelim saç detoksunun nasıl yapıldığına! Saç detoksu yaparak aslında saçlarında sadece arınma değil, rahatlama da sağlamış olursun. Peki, saç detoksu nasıl yapılıyor? Saç detoksunu yaparken önemli olan saçına uygun ürünleri seçmektir. Bunu da sadece uzman kuaförlerde yapılan saç analiziyle ve kuaförünün sana önereceği ürünlerle yapabilirsin. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kuaförümüzün önerisiyle Metal Detox bakımını tercih ettik ve iyi ki de denemişiz diyoruz! Peki Metal Detox ile saç detoksu nasıl yapılıyor? Hadi adımlara geçelim!

1.Kuaförde uzman bakım deneyimi:

Kuaförde uzman bakım

L'Oréal Professionnel Metal Detox, üç aşamalı bir profesyonel bakım. Bu aşamalar ise şu şekilde:

Adım 1: İlk olarak, metal nötrleştirici sprey saçın boy ve uçlarına uygulanıyor. Bu ön işlem, saç tellerini herhangi bir renklendirme işleminden, balyajdan ya da renk açma işleminden önce saçı hazırlayıp koruyor. Adından da anlaşılacağı gibi sprey saçtaki metali nötralize ediyor ve detoks sürecini başlatıyor. Sonrasında da saça balyaj, açıcı ya da boya uygulaması yapılıyor.

Adım 2: Renklendirme uygulamalarından sonra da saçı detoksifiye eden metal önleyici şampuan saça uygulanıyor. Bu şampuan, ilk adımdaki spreyin etkisiz hale getirdiği metali saçtan nazikçe arındırıyor.

Adım 3: Tüm seri, metalleri saçtan arındırıyor ama saç maskesi işleri bir adım daha ileri götürüyor ve yeni metal parçacıkların saç tellerine yapışmasını engelliyor. Şampuan uygulamasından sonra saç maskesi uygulanıyor ve saçlar durulanıyor.

Adım 4: Metal Detox Oil uygulanarak saç besleniyor, nem desteği sağlanıyor hem de 230 dereceye kadar ısı korunması sağlanıyor. 

Adım 5: Metal Detox Yüksek Korumalı Krem saçlara uygulanarak hem elektriklenmenin önüne geçiliyor hem saç besleniyor, güçleniyor hem de UV ışınlarına karşı önlem alınıyor. 

2.Evde uzman bakım deneyimi:loreal professionnel metal detox

Kuaför sonrasında da şampuan, saç maskesi, bakım yağı ve durulanmayan yüksek korumalı krem ile evde bakıma devam edilebiliyor.

1.    Önce ıslak saça masaj yaparak şampuanı uygulayıp saçını köpürt ve durula.

2.    Sonra saçın boy ve uçlarına maske uygula. 10-15 dakika kadar beklet ve iyice durula. 

3.    Ardından Metal Detox Oil'i kuru veya havluyla nemi alınmış saçlarına uygula. 1 ya da 2 pompa kadar yağı avcunda ısıtarak ve saç ortalarından uçlarına doğru eşit olarak dağıtarak uygulayabilirsin.

4.    Son olarak da Metal Detox Yüksek Korumalı Krem'i saçlarına uygulayıp, dilediğin gibi şekillendirebiliyorsun. İşte bu kadar!

*Instrumental test

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancôme.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

HerkesiçinGüzellik’e katıl ve %25 indirimi kaçırma!