Saç uzatmak hakkında bilinen 10 efsane bilgi ve doğruları!

Saç uzatmak hakkında bilinen 10 efsane bilgi ve doğruları!

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Gerçek mi yoksa masal mı? Saç uzatmakla ilgili eminiz senin de duyduğun bir çok şehir efsanesi vardır. Saç uzatmak için yapılan bu kürler, gerçekten de saçın uzamasına yardımcı oluyor mu?

Biz bugün gerçekçi karakterimizi ortaya çıkarıyoruz ve saç uzatmak hakkındaki bilimsel gerçekleri seninle paylaşıyoruz. Saç uzatmak için neye ihtiyacın var, hızlı saç uzatmak mümkün mü gibi soruların cevapları için okumaya devam et. Saç uzatmak hakkında bilinen efsanelerin ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğunu birlikte görelim.

1.Herkesin saçı aynı oranda uzar

Herkesin saçı aynı oranda uzar

YANLIŞ. Herkesin saçı aynı oranda ve aynı hızda uzamıyor. Saçın sağlık durumu, saça uygulanan bakımlar bu hızı arttırıp azaltabiliyor. 

2.Düzenli saç kestirmek saçın daha hızlı uzamasını sağlar

Düzenli saç kestirmek saçın daha hızlı uzamasını sağlar

YANLIŞ. En yaygın bilinen saç uzatma yanlışlarından biri de saçları düzenli olarak kestirmektir. Saçları düzenli kestirmenin, saç uzatma hızıyla hiçbir etkisi olmadığı kanıtlanmıştır. Saçların uzaması köklerde gerçekleşir. Saç kökleri de derinin 4 cm altındadır. Saç kestirmek saçların sadece daha dolgun görünmesine yardımcı olur. Bu yüzden herkes saçlarının daha hızlı uzadığını düşünür.

3.Saç derisine masaj yapmak faydalıdır

Saç derisine masaj yapmak faydalıdır

DOĞRU. Saç derisine yapılan masaj, kan dolaşımını hızlandırdığı için saç tellerinin güçlenmesini sağlar. Doğrudan masaj yapmak saçların uzatır diyemeyiz ama saç masajı yapmak, saç tellerinin daha kaliteli ve güçlü görünmesini sağlar. Kaliteli saç kopmadan uzadığı için saçlarını daha hızlı uzatabilirsin. Günde 3 dakikanı ayırarak saç derisine parmak uçlarınla masaj yapabilirsin.

4.Saçlarını daha hızlı uzatmak için düzenli beslenmelisin

Saçlarını daha hızlı uzatmak için yumurta, fındık ve avokado yemelisin

DOĞRU. Beslenme, çok hassas olan saç köklerinin sağlıklı büyümesinde önemli bir rol oynar. Yetersiz beslenen kişilerde saç tellerinin daha zayıf olduğu ve koparak döküldüğü görülür. Kaliteli saçlar için B vitamini tüketmelisin. Özellikle tahıllı gıdalar, yumurta sarısı, avokado, mercimek, kineo, tavuk, somon, badem ve fındık tüketiminin saç uzatma için önemli olduğunu söyleyebiliriz.

5.Saçlarını ne kadar kestirirsen o kadar gür uzar

Saçlarını ne kadar kestirirsen o kadar gür uzar

YANLIŞ. Saç büyümesini etkileyen faktörler arasında saç kestirmek yoktur. Saçlarını kestirdiğinde, saçların yine aynı kalınlıkta ve aynı kalitede uzayacaktır.

6.Saç bakım ürünleri saçların uzamasına yardımcı olur

DOĞRU. Kullandığın saç ürünleri saç derine iyi geliyor, saç tellerine ihtiyacı olan nemi, besini sağlıyorsa, saçlarını kestirmeye gerek duymadan sağlıklı bir şekilde uzatabilirsin. Yani doğru saç bakım ürünleri direkt saçlarını uzatmasa da dolaylı olarak saç uzatmana yardımcı olurlar.

Elseve Dream Long serisi saçlarının sağlıklı şekilde, kırılmadan, güçlenerek uzamasını sağlar. Saçların uzadıkça saç uçların aynı parlaklıkta görülür. Saçların yıpranmadığı, kırılmadığı için kestirmeye ihtiyaç duymazsın. Dream Long serisi sayesinde biz saçlarımızı istediğimiz boya getirdik, şimdi sıra sende! :)

7.Saç dökülmesini her gün yaşıyoruz

Saç dökülmesini her gün yaşıyoruz

DOĞRU. Sağlıklı bir insan saçı günde 80 ile 100 tel arasında dökülür. Aslında bu saçın yıprandığı ve saç dökülmesi probleminiz olduğu anlamına gelmez. Günde ortalama 100 saç telinin dökülmesi, saç köklerinin doğal çalıştığı ve saç üretiminizin devam ettiği anlamına gelir. Erkekler için saç tellerinin ömrü 3 yıl olarak, kadınlar için de saç telinin ömrünün 4 sene olduğu biliniyor.

8.Uzun saçlar daha çok dökülür

Uzun saçlar daha çok dökülür

YANLIŞ. Saç dökülmesinin sebebi saçlarının çok uzun, çok ağır veya çok kalın olması değildir. Saç derisinin 12 tona kadar taşıma kapasitesi vardır. Saç uzatmak seni korkutmasın!

9.Günlük alışkanlıklar saç tellerini yıpratabilir

Günlük alışkanlıkların saç tellerini yıpratabilir

DOĞRU. Saçlarını çok sıkı toplamak, uzun süre saçlarını toplu tutmak saç köklerini rahatsız edebilir. Aynı şekilde saçlarını sert bir şekilde taramak, yanlış tarak kullanmak, saçlarını her gün düzleştirmek saçlarının yıpranmasına yol açar. Saçlarını boyattıktan sonra da saç bakımına özen göstermeyi unutma!

10.Yaşlandıkça saç uzaması yavaşlar

Yaşlandıkça saç uzaması yavaşlar

DOĞRU. Yaş almayla birlikte saç tellerinin daha yavaş uzadığını ve saçların kısaldığını görebilirsin. Aslında yaşlanmak, saç dökülmesine sebep olmaz. Fakat vücut yaş aldıkça saç üretimini yavaşlatır. Bu nedenle saçlar genç yıllara göre daha yavaş uzar. Yaşlandıkça saç telleri incelir ve hacmini kaybeder.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?