Saçta Gözenek Açma Nedir, Saç Derisi Gözenekleri Nasıl Açılır?

Saçta Gözenek Açma Nedir, Saç Derisi Gözenekleri Nasıl Açılır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Saçlarında son dönemlerde cansız görünüm, matlaşma, dökülme ve kepeklenme gibi sorunlar yaşıyorsan sebebi saçtaki gözeneklerin kapanması olabilir. Saç gözenek testi yaparak saç derisinin ne kadar sağlıklı olduğunu öğrenebilirsin. Peki, saç gözenek açıcı var mıdır? Saç derisindeki gözeneklerinin nasıl açıldığını ve saç gözeneklerini açmak için bitkisel çözümleri anlatıyoruz. 

Saç Gözenekleri Neden Kapanır?

Saç gözeneklerin kapanması dönem dönem her saç derisinde görülebiliyor. Saç gözeneklerinin kapanmasının en önemli nedeni kepekler ve saçların aşırı yağlanmasıdır. Saçlarını düzenli temizlememek, saç derisini arındırmamak da saçtaki gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir. Sık sık maşa kullanmak, saç derisinin kurumasına neden olmak ve sıcak suyla saç yıkamak da saç derisindeki gözeneklerin kapanma nedenlerinden birkaçıdır. 

Eğer saç şekillendirici jöle, wax gibi ürünleri kullandıktan sonra saçlarını temizlemiyorsan saç gözeneklerinin kapanması senin için kaçınılmaz olabilir. Saç derisi gözenek açma için ilk önce saçlarını derinlemesine temizlemeli ve saç derisini arındırmalısın. 

Saçta Gözenek Açma Nedir?

Saç gözenek açma, gözeneklerin kirden ve yağdan arınmasına verilen isimdir. Saç derisi gözenek açıcılar veya buna uygun saç bakım ürünleri kullanarak saçlardaki gözenekler açılır ve saçların daha hızlı uzaması sağlanır. 

Saç gözenek açıcı şampuan ve bakım kremlerini düzenli kullandığında saç derisindeki gözeneklerin arındığını ve nefes aldığını fark edebilirsin. Saçların daha hızlı uzar, parlak ve sağlıklı görünür. Eğer çok yağlı saçların varsa saç gözeneklerin tamamen kapalı ise saç derisine uygun peeling de yapabilirsin. 

Saç Gözeneklerinin Kapandığı Nasıl Anlaşılır?

Saç tellerindeki gözeneklerin kapanıp kapanmadığını anlamak için saç gözenek testi yapmanı tavsiye ediyoruz. Saç gözenek testi nasıl yapılır? Bunun için bir bardak su ve bir saç teline ihtiyacın olacak. Saç telinin temiz ve kuru olmasına dikkat etmelisin. Saç telini suyun içine bırak. Eğer saçın kısa bir süre suyun içinde yüzüp sonra dibe doğru batıyorsa az gözenekli anlamına geliyor. Eğer hemen batıyorsa çok gözenekli saçların var demektir. Eğer saçın dibe batmıyorsa saçların orta gözeneklidir. 

Saç Derisi Gözenekleri Nasıl Açılır?

Saç gözeneklerini ne açar? Saç gözeneklerini açmak için saç derisi gözenek açma saç bakım ürünlerini edinmelisin. Eğer yağlı saç tellerin varsa Vichy Dercos Oil Control Yağlanma Karşıtı Bakım Şampuanı kullanarak saç derisinin sebum oranını dengeleyebilirsin. Yağlanmaya karşı geciktirici etkili şampuan, sebum dağılımını düzenliyor ve saç derisinin bütünlüğünü korumaya yardımcı oluyor. Saç derisini derinlemesine temizleyen Vichy şampuan sayesinde saçların daha hafif ve parlak görünecek. Düzenli kullanımda gözeneklerin açılacak ve saç derisinin nefes aldığını hissedeceksin. 

Saç gözenek açıcı şampuan önerisi isteyenlere Vichy Dercos Anti Dandruff Kepek Karşıtı Şampuanı da öneririz. Formülündeki selenyum DS ve mikrobiyom teknolojisi ile normal ve yağlı saçlar için kepek karşıtı etki gösteren bu şampuan, kepek kaynaklı gözenek tıkanmasının önüne geçiyor. 6 haftaya kadar yeni kepek oluşumunu azaltmaya yarayan bu şampuan, saç gözeneklerinin tıkanmasını önler ve saç derisi gözenek açıcı etki gösterir. 

Saç gözeneklerini açmak için doğal yöntemler işe yarar mı ?

Bize en çok sorulan sorulardan biri de  saç gözeneklerini açmak için bitkisel çözüm var mıdır? Hayır, saç gözeneklerini açmak için bitkisel çözümlerin kanıtlanmış bir etkisi yoktur. Tam tersine saçlarında hassasiyete ve yan etkiye neden olabilirler. Saç gözeneklerini açmak için karbonat gibi yöntemler saç derisinde kuruluk yaratabilir ve saç derisinin pH ayarını değiştirebilir. 

Saç gözenek açıcı taraklar ise hassas ciltler için uygun değildir. Bu tarağın ucundaki ince iğneler hassas saç derisinde yanma ve kaşınma sorunlarına yol açar. Saç derisinin kanamasına ve tahriş olmasına neden olur. Güvendiğin markaların arındırıcı şampuanlarını ve saç derisine peeling yaparak saç derisi gözenek açma işlemini tamamlayabilirsin. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?