Saç Porozitesi (Saç Gözenek) Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Saç Porozitesi (Saç Gözenek) Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Son zamanlarda, özellikle de TikTok’ta sık sık “saç porozitesi testi” karşımıza çıkıyor. Biz de saç gözenek testi olarak da bilinen bu testi denedik ve nasıl yapıldığını Saç Sırları.com okurlarıyla paylaşmak istedik. Saç bakımına önem verenlerin, saçlarına doğru bakımı yapmak isteyenlerin bu testi mutlaka denemelerini öneriyoruz.

Saç Porozitesi (Saç Gözenekliliği) Nedir?

saç porozitesi testi nedir

Öncelikle saç gözenekliliği kavramını anlamak için saçının üç katmandan oluşan yapısı hakkında biraz bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bu katmanlar şunları içerir:

Kütikül: Saçın sert, koruyucu dış tabakasıdır.

Korteks: Saçın en kalın tabakasıdır. Saça rengini veren lifli proteinler ve pigment içerir.

Medulla: Saç gövdesinin yumuşak, orta kısmıdır.

saç gözeneklilik testi

Saçın bakımlı ve nemli kalmasını sağlayan su, yağlar ve diğer nemlendirici ürünlerin kortekse ulaşmak için kütikülden geçebilmesi gerekir. Ancak kütiküller birbirine çok yakınsa, su ve yağların saça nüfuz etmesi kolay değildir. Bu, saçın ihtiyaç duyduğu nemi almasını zorlaştırabilir. Ayrıca, kütiküller çok geniş aralıklıysa, saçın nemi tutması ve nemli kalması daha zor olacaktır. İşte saç porozitesi de burada devreye girer. Saç porozitesi, saçın nemi nasıl tutacağını ve emebileceğini belirler.

Saç porozitesi 3 kategoriye ayrılır: düşük, normal ve yüksek.

·       Düşük gözenekli saçların birbirine çok yakın bağlanmış kütikülleri vardır.

·       Normal gözenekli saçların biraz daha az bağlı kütikülleri vardır.

·       Yüksek gözenekli saçların daha geniş yayılmış kütikülleri vardır.

Saç Porozitesi (Saç Gözenek) Testi Nasıl Yapılır?

Saç porozitesi testi de bu kategorileri belirlemek için yapılıyor. Böylece saçın ihtiyacı belirlenmiş oluyor ve buna uygun bakım ürünleri kullanılabiliyor. Saç porozitesi testi yapmak ise oldukça kolay. Aşağıdaki adımları takip ederek kolayca yapabilirsin.

İlk adım:

Bu adımda ihtiyacın olan bir kâse ve bir miktar su. Kâsenin içerisine göz kararı su doldur.

İkinci adım:

Bir minik saç telini kâsenin içerisindeki suya batır.

Üçüncü adım:

Yaklaşık 3 veya 4 dakika, saç telinin suyun üzerinde kalmasını bekle.

Saç Porozitesi Testi Sonucu:

Ne olacak diye sorduğunu duyar gibiyiz! Şimdi tek yapman gereken, saç telinin suyun üzerinde mi durduğunu, suyun içerisine mi battığını ya da suyun ortasında mı kaldığını belirleyip yazımızı okumaya devam etmek!

1.Saç telin suyun üzerinde duruyorsa: Düşük gözenekli saçlara sahipsin

Bu demek oluyor ki saçın nemi kolayca alamıyor. Kullandığın bakım ürünleri saçlarının sadece yüzeyinde kalıyor, saç kütiküllerine işleyemiyor. Ayrıca bu saçlarda hacim ve elastikiyet kaybı da vardır.

Ne yapmalı?

Saçlarındaki kütiküllerin açılması ve kullandığın bakım ürünlerinin saçın tarafından hapsedilmesi için ısıdan yararlanabilirsin. Banyodan önce, saçlarına nemlendirici saç maskesi uygulayıp, sıcak bir havluya saçlarını sar ve 1 saat kadar bekle. Ardından nemlendirici şampuanlarla yıkayıp durulayabilir saçlarına nemi hapsedebilirsin.

2.Saç telin suyun ortasında duruyorsa: Normal gözenekli saçlara sahipsin

Çok şanslısın! Saçların nemi emer ve yeterli miktarda nem oranını korur; yani saçlarında harika bir denge var. Her zaman hacimli ve parlak görünür.

Ne yapmalı?

Saçların harika görünüyor ama bu güzel görünümü korumak için mutlaka düzenli bir bakım rutini oluşturmalısın. Ayrıca saçlarını ısıyla şekillendirmeden önce hasar görmelerini önlemek için durulanmayan bakım kremlerini de kullanmanı öneririz.

3.Saç telin dibe battıysa: Yüksek gözenekli saçlara sahipsin

Saçların çeşitli dış etkenlerden dolayı ihtiyacı olan nemi bir türlü alamıyor. Bu nedenle mat ve cansız görünüyor.

Ne yapmalı?

Bizce yoğun bakım uygulaman şart! Saçlarına nem desteği sağlayacak bakım şampuanları kullanıp, düzenli nemlendirici bakım kremi uygulayabilirsin. Ayrıca saçlarını ekstra nemlendirmek için için bakım serumu da uygulayabilirsin.

Saçlarını derinlemesine nemlendirmek için bakım önerisi:

elseve hydra hyaluronik bakım

Saçlarını neme doyurmak için yapman gereken şey, nemlendirici saç bakım ürünleri kullanmaktır. Bunun için de sana önerimiz, Elseve Hydra [Hyaluronic] serisi. Hyaluronik asit içeren ürünleriyle bu seri, neme ihtiyaç duyan saçlara nem desteği sağlıyor ve cansız, hacimsiz saçlar nemle dolgunlaşıyor, daha parlak, daha canlı görünüyor. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?