Sağlıklı saçlar için bırakman gereken 13 hatalı alışkanlık


Saçlarımızın sağlıklı, parlak, yumuşak ve güçlü olmasını sağlamak pek kolay değil. Her zaman özenli ve düzenli saç bakımı yapmamız gerekiyor. Ancak çoğumuzun, saçlara zarar veren ve sağlıklı saçlara ulaşmayı engelleyen alışkanlıklarımız var. İşte sağlıklı saçlara ulaşmak için derhal bırakman gereken 13 alışkanlık!

1.Spordan sonra saçı yıkamamak

spor

Spordan sonra eminiz ki sen de bu şekilde kendini yatağa bırakmak istiyorsun. Ancak spor esnasında saç diplerinde oluşan terin saç derine zarar vermemesini istiyorsan saçlarını yıkamalısın. Saçını yıkamadığında bu ter ve kir birikip saç köklerini tıkayabilir. Bu nedenle sağlıklı saç derisi için spor sonrasında saçlarını yıkamayı atlamamalısın!

2.Isıyla şekillendiren aletleri sık kullanmak

ısıyla şekillendirme

Düzleştiriciler, maşalar, fön makinesi belki saçlarımızı kolayca şekillendirmemizi sağlıyor olabilir. Ancak sürekli kullanımda saçlarına zarar verdikleri de bir gerçek! Bu aletleri en azından haftada 1 kullanmaya ve kullanmadan önce saçlarını ısıdan koruyacak ürünler kullanmaya önem vermelisin.

Editör önerisi: Sık sık maşa, düzleştirici gibi aletleri kullanıyorsan sana önerimiz, saçları 230 derece ısıya kadar koruyabilen Elseve Saç Güzelleştirici Mucizevi Yağ Krem! Bu durulanmayan kremi saçının uç ve boylarına uygulayıp hem saçlarını koruma altına alabilir hem de saçlarının ışıl ışıl, pürüzsüz görünmesini sağlayabilirsin.

 

3.Sıcak suyla saçı yıkamak

Sıcak suyla saçı yıkamak

Özellikle soğuk havalarda sıcacık suyla yıkanmak iyi bir fikir olabilir ama saçların için de pek de sağlıklı bir durum olmadığını söylemek zorundayız… Saçlarını sıcak suyla yıkadığın zaman saç tellerin ve saç derin kuruyabilir, saçların kırılabilir. Bu nedenle saçlarını mutlaka ılık suyla yıkayıp, hatta son durulamada da dayanabildiğin kadar soğuk suyla durulayıp saçlarının daha parlak olmasını sağlayabilirsin!

4.Kalıcı şekillendirme yaptırmak

Kalıcı şekillendirme yaptırmak

Perma, Brezilya fönü gibi kalıcı şekillendirme yaptırmak saçlarının en büyük düşmanlarından! Bu işlemler yapılırken uygulanan kimyasal solüsyonlar saça dönüşü zor zararlar verebiliyor. Saçlarına bu işlemleri yaptırmayı alışkanlık haline getirdiysen uzak durmanı öneririz!

5.Saçı sert taramak

Saçı sert taramak

Saçlarını özellikle ıslakken sert şekilde tarıyorsun en büyük hatalardan birini yapıyorsun demektir… Saçların ıslak hali en savunmasız olduğu halidir. Kırılmalar, kopmalar en çok saçların ıslakken oluşur. Saçlarını ıslakken taramak yerine kuruduktan sonra taramanı, illa ıslakken taraman gerekiyorsa da saçlarını kolay taramanı sağlayacak ürünler kullanarak taramanı öneririz.

Editör önerisi: Saçlarını taramakta zorlanıyorsan banyoda saç kremi kullanmayı atlıyor olabilirsin. Islak saçlarını kolayca taramak için banyoda şampuan sonrasında Elseve Dream Long Kolay Tarama Bakım Kremi’ni uygulamanı öneriyoruz. Bu bakım kremiyle hem kırıklarını onarabilir hem saçlarını besleyebilir hem de kolayca taranmasını sağlayabilirsin.

6.Saçla oynamak

Saçla oynamak

Ders dinlerken, çalışırken ya da tv seyrederken fark etmeden saçlarınla oynamaya başlıyorsan bu alışkanlığını da bırakman gerekiyor. Parmaklarında ve elinde olan yağ, kir sen saçlarınla oynadıkça saçlarına ulaşır. Saçların sık yağlanıyorsa, çabucak kirleniyorsa nedeni bu olabilir.

7.Krepe yapmak

Krepe yapmak

Saçların ince ve düz olduğu için krepe yaparak kabartmaya çalışıyorsan saçlarının daha fazla düzleşmesine neden olabilirsin. Krepe yaparken saç tellerinin üst tabakasına oldukça fazla zarar vermiş olursun. Bu da saçlarının zamanla daha da fazla incelmesine, yıpranmasına neden olabilir.

Editör önerisi: Saçlarındaki bu yıpranmaları onarmak için düzenli olarak beslemen şart. Saçlarımızı yıpranmalara karşı hem koruma altına almak hem de onarmak için biz, Elseve Dream Long serisini kullanıyoruz. Bu bakım serisiyle saçlarımıza derinlemesine bakım yapabiliyor, saçımızın sağlıklı şekilde uzamasını sağlayabiliyoruz. E daha ne olsun? :)

8.Sıkı ve gergin saç modelleri kullanmak

Sıkı ve gergin saç modelleri kullanmak

Çok gergin ve sıkı saç modelleri kullanmak da saçlarının gerilmesine neden olduğu için koparak dökülmelere neden olabilir. Yani saçlarının gözünün önüne gelmesini engellemek için sık sık yaptığın o gergin topuz ne yazık ki saçlarına zarar veriyor…

9.Saçı aşırı yıkamak

Saçı aşırı yıkamak

“Saçlarımı yıkamadan duramam” diyenlerdensen saç derine zarar verdiğini söylemek zorundayız. Saç derindeki doğal yağlar, saçlarını aşırı yıkamaya başladığında yok olmaya başlar ve bu da kuruluğa neden olur. Özellikle saçların çabuk yağlanıyor diye günde 2 kere bile saçlarını yıkıyorsan bu alışkanlığından mutlaka vazgeçmelisin. En azından gün aşırı saçını yıkamanı öneririz.

10.Sağlıksız beslenmek

Sağlıksız beslenmek

Sağlıksız ve düzensiz beslenme alışkanlıkları da saçlarına zarar verebiliyor. Vücudun ihtiyacı olan besinleri alamadığında bu durum saçlarına da yansıyor ve dökülmeler, kepek, kuruluk gibi pek çok saç sorunu ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle beslenme düzenini oturtmalı, sağlıklı gıdalar tüketmelisin.

11.Yanlış tarakları kullanmak

Yanlış tarakları kullanmak

Saçlarını tararken hangi tarakları kullanıyorsun? Mesela sık dişli taraklardan uzak durmanı öneririz. Bunun yerine saçını daima geniş dişli taraklarla taramalısın.

12.Saçı yanlış kurutmak

Saçı yanlış kurutmak

Banyodan sonra saçlarını havluyla çitileyerek kurulamayı alışkanlık haline getirdiysen saçların bu durumdan oldukça rahatsız! Saçlarındaki nemi almak için kullanmadığın, pamuklu bir tişörte saçlarını sar ve bir süre nemini aldıktan sonra kendiliğinden kurumasını sağla. Saçlarını kurutmanın en sağlıklı yolu bu!

13.Doğru saç bakım ürünlerini kullanmamak

doğru saç bakım ürünleri

Saçların için hangi saç bakım ürünlerini kullanıyorsun? Burada önemli olan saç tipine ve saçının ihtiyacına en uygun ürünleri bulmak. Mesela işe buraya tıklayıp senin için hangi şampuanın uygun olduğunu bulmakla başlayabilirsin.  

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancôme.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

HerkesiçinGüzellik’e katıl ve %25 indirimi kaçırma!