Sağlıklı Uzayan Saçlar: Saç Sağlığı İçin Beslenme Nasıl Olmalı?

Sağlıklı Uzayan Saçlar: Saç Sağlığı İçin Beslenme Nasıl Olmalı?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Muhteşem görünen saçlar için saç sağlığı oldukça önemli. Saçlarımızın harika görünmesi için düzenli bakımın yanında dengeli beslenmek de gerekiyor. Özellikle saç uzatmaya çalışıyorsan saç sağlığı için yapılması gerekenlerin başında sağlıklı besinler tüketmek geliyor.

Peki, saç uzatmak ve saç sağlığı için ne yemeli, hangi besinler tüketilmeli?

Saç sağlığı için yapılması gerekenler: Düzenli bakım

Öncelikle biraz bakımdan bahsetmek istiyoruz. Saçların sağlıklı şekilde uzamasını sağlamak için düzenli bakım şart! Bakım konusunda ise içerikleri açısından zengin ve saçlarını derinlemesine besleyecek ürünler kullanmalısın. Kreatin ve Seramidden oluşan özel bir kompleks olan Kreatin R, içeren saç bakım ürünleri kullanarak saçlarını besleyebilir, uzamasına destek olabilirsin.

Kreatin, saç tellerini yeniden yapılandıran bir amino asit, seramid ise hücreler arası proteinleri yeniden yaratarak saçları iyileştiren yağ yapısında bir moleküldür ve saçın sağlıklı uzamasını sağlar.

Bir de Maleik asit denilen, saçlar için oldukça faydalı bir molekülden bahsetmek istiyoruz. Saç tellerine işleyerek saçları kökten uca güçlendiren ve saç uçlarındaki kırıkları kaplayarak pürüzsüzleştiren bu molekül, saç sağlığına destek olan, etkili maddelerden.

Bu 2 önemli maddeyi içeren bakım ise Kérastase Resistance Extentioniste serisi. Kökten uca saçların güçlü uzamasına yardımcı olan bu bakım serisi, kırılmaya meyilli saç tellerini yeniden yapılandırıyor ve saç tellerinin güçlü uzaması için koruma sağlıyor. Bizce tam saçının hızlı ve sağlıklı uzamasını isteyenler için! Sağlıklı, parlak, uzun saçlara ulaşmak için buraya tıklayabilirsin!

Kérastase Resistance Extentioniste serisiyle saçlarına düzenli olarak bakım yaptığında saçlarının ne kadar bakımlı olduğunu ve sağlıklı uzadığını görebilirsin. Harika değil mi? :)

Saç sağlığı için beslenme nasıl olmalı?

Saç sağlığı için besinlerden destek almadan olmaz! Özellikle saç uzatmak için proteinler, vitaminler ve mineraller açısından zengin besinleri bol bol tüketmelisin. Fast-food'tan, uzun süre aç kaldığın diyetlerden uzak durmalısın.

Saçının incelmesinden, çabucak kırılmasından ve bir türlü uzamamasından yakındığın dönemlerde çok yağlı, şekerli yiyecekleri sık tükettiğini fark ettin mi? Aynı şekilde uzun süre aç kaldığın, yeterli beslenemediğin diyetleri yaptığında da saçlarının uzaması bu durumdan etkilenir. Böylece saçların hem zarar görür, hem de sağlıklı şekilde uzayamaz.

Bu nedenle saç sağlığın için protein, vitamin ağırlıklı beslenmeye özen göstermelisin. Uzun süre aç kalmamalısın ve kendine ait bir sağlıklı beslenme düzeni oluşturmalısın.

Editör önerisi: Kırılgan saçlarını Kérastase Resistance Extentioniste serisinin onardığını biliyor muydun? Saçlarını yoğun şekilde beslediği için kırıkları, zarar görmüş saçları onarıyor ve saçların çok daha sağlıklı uzuyor. Daha ne olsun! :)

Saç sağlığı için besinler: Hangi besinleri tüketmeli?

Protein ağırlıklı besinler:

Saçlarının güçlü olması için protein ağırlıklı beslenmeye özen göstermelisin. Protein kaynağı yumurtayı, kırmızı ve beyaz eti, süt ürünlerini beslenme düzeninden eksik etmemelisin. Ayrıca mercimek gibi proteinlerce zengin baklagilleri de tüketmeni öneririz.

Vitaminlerce zengin besinler:

C vitamini içeren turunçgiller, ıspanak, brokoli gibi A vitamini içeren yeşil yapraklı sebzeler de saçların için çok faydalı.

Omega-3 bakımından zengin besinler:

Deniz mahsulleri Omega-3 bakımından oldukça zengin ve bakımlı, parlak, capcanlı saçlara ulaşmak için de ideal! Eğer herhangi bir rahatsızlığın veya alerjin yoksa haftada 2-3 kez deniz mahsullerini tüketmeni öneririz.

Saç sağlığı ve bakımı hakkında bilmen gerekenleri öğrendiğine göre artık saçlarını dilediğin gibi uzatabilirsin. Uzun, sağlıklı saçlarınla göz kamaştıracağından eminiz! :)

Photo by Alexa Suter on Unsplash, Photo by Ava Sol on Unsplash,

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?