Solaryum Nedir? Solaryuma Dair Bilmen Gereken Her Şey

Solaryum Nedir? Solaryuma Dair Bilmen Gereken Her Şey

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Her mevsim bronz görünmek isteyenlerin tercihi genellikle solaryum oluyor. Solaryum sayesinde dakikalar içinde bronz görünmek, yazdan kalan bronz ten rengini korumak mümkün.

Peki, solaryum zararlı mıdır? Solaryumun faydalarını ve solaryuma dair merak ettiğin her şeyi anlatıyoruz. Solaryumun zararlarından korunmak ve yıl boyunca bronz görünümü korumak isteyenler makalenin devamına bekleniyorlar.

Solaryum nedir?

Solaryum nedir?

Solaryum, UV ışınlarının yer aldığı bir makinede bronzlaşmak anlamına geliyor. Solaryum cihazlarında güneşin ultraviyole ışın kaynaklarından ilham alan bir sistemi vardır. Böylece tıpkı güneş altında bronzlaşır gibi solaryum cihazlarında da bronzlaşmak mümkün hale geliyor.

Solaryumun, güneşte bronzlaşmaktan farkı çok daha hızlı sonuç göstermesidir. Oldukça yoğun ışınlara sahip olan bu cihazlar, UV ışınlarını filtreleyerek cilde ulaştırıyorlar. Böylece solaryum cihazları doğru kullanıldığında ciltte yanma veya soyulma gibi problemler görülmüyor.

Solaryum zararlı mıdır?

Solaryum zararlı mıdır?

Solaryumun zararları kullanılan solaryum cihazına, solaryumda kalma süresine ve cilt yapısına göre farklılık gösterebilir. Solaryum makineleri dövmeleri ve benleri olanlar için önerilmez. Eğer dövmelerin ve benlerin varsa mutlaka solaryum öncesi güneş kremi sürerek bu bölgeleri korumalısın.

Solaryuma gittiğin yeri çok iyi araştırmalı ve solaryum makinesi filtrelerinin düzenli değiştiğine emin olmalısın. Açık tenli, kızıl ve sarışın kişiler için solaryumun daha zararlı olduğu söyleniyor. Eğer hassas bir cildin varsa korunmasız UV ışınları cildine iyi gelmeyebilir.

Editörün önerisi: UV ışınlarının zararlarından korunmak için en iyi güneş kremlerinden olan La Roche Posay Anthelios Age Correct SPF 50 kullanmanı öneririz. Leke ve kırışıklık karşıtı bakım kremi, UV ışınlarına maruz kalmanın neden olduğu yaşlanma belirtilerinin görünümünü düzeltmeye ve cildi korumaya yardımcı oluyor. Böylece UV ışınlarından korunmuş oluyor, güneşin cildini yaşlandırmasını önlüyorsun. Hafif dokusu olan ve 24 saat boyunca cildi nemlendiren bu güneş koruyucusunu, yaz kış kullanabilirsin.

Solaryumda nelere dikkat etmelisin?

Solaryumda nelere dikkat etmelisin?
  • Açık tenli ve sarışınsan solaryum süreni olabildiği kadar kısa tutmalısın. Mutlaka 10 dakikanın altında solaryumda kalmanı öneririz.
  • Lazer ve epilasyon seansının hemen sonrasında solaryuma gitmemelisin.
  • Cilt tipine uygun solaryum makinesi seçmelisin.
  • Solaryum öncesi vücudunun temiz olduğuna emin olmalısın.
  • Solaryuma girerken gözlük takarak gözlerini UV ışınlarından korumalısın.
  • Hamilelik döneminde olanlar için solaryum önerilmez.
  • Solaryum sırasında ciltte kaşıntı olabilir. Fakat uzun süre geçmeyen bir kaşıntı olduysa solaryuma gitmeye ara vermeli ve doktoruna danışmalısın.
  • Solaryum sonrasında duş almalı ve mutlaka cildine yoğun nemlendirme etkisi olan bir nemlendirici krem sürmelisin.
Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?