Su İçmek Neden Önemli? Su İçerken Nelere Dikkat Etmelisin?


Suyun bir alternatifi yok. Yaşam döngüsünün devamını sağlayan ve canlıların en temel ihtiyacı olan su, insan vücuduna sayısız olumlu katkıda bulunuyor. Peki, su içmenin doğru bir yolu var mı? Su tüketimi nasıl olmalı? Hadi, su içmek neden önemli ve su içerken nelere dikkat edilmeli bizimle birlikte keşfet!

Su tüketimi her gün yeterli miktarda olduğunda vücuttaki dolaşım, bağışıklık ve sindirim gibi temel sistemlerin tüm işlevlerini sorunsuz devam ettirebilmesini sağlıyor. Cilt güzelliği söz konusu olduğunda da suyun etkilerinin gerçekten hayrete düşürücü olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte, tüm canlılar için hayati bir önemi bulunan suyun bazen ne yazık ki bilinçli, yeterli ve doğru şekilde tüketilmediğini görebiliyoruz. 

Eğer sen de yalnızca susadığında su içiyorsan, günde içtiğin su miktarı birkaç bardakla sınırlıysa ve su içmek için hangi zamanların ideal olduğunu bilmiyorsan, bu içeriğimizden öğreneceğin çok şey var demektir.

Su İçmenin Önemi Nedir?

Su İçmenin Önemi Nedir?

Uzmanlara göre bol ve düzenli su içmenin önemi tahmin edilenden daha büyük. Öyle ki bol su içmek neden önemli sorusuna verilecek yanıtlardan en önemlisi tüm organların, hatta hücrelerin suya ihtiyaç duyuyor olması. 

İnsan vücudunun fonksiyonlarını yerine getirmesinde söz sahibi olan suyu düzenli ve yeterli olarak içmek son derece mühim. Vücut ısısının düzenlenmesi, metabolizmanın hızlanması, hücrelerin yenilenmesi, stresin azalması ve daha pek çok etki yeterli su tüketimi sayesinde gerçekleşiyor. Düzenli su içersek ne olur görmek için seni hemen şimdi bir koca bardak su içmeye davet ediyoruz! 

Su Tüketimi Nasıl Olmalı? Ne Kadar Su Tüketilmeli?

Su Tüketimi Nasıl Olmalı? Ne Kadar Su Tüketilmeli?

Gelelim su tüketimi ne kadar olmalı konusuna. Günlük suyu nasıl tüketmeliyiz sorusunun cevabı kişiden kişiye farklılık gösteriyor olsa da, günde ortalama olarak 2 litre su tüketilmesi tavsiye ediliyor. Bu su miktarının spor ve sıcaklığa bağlı olarak kaybedilen suya göre değişiklik gösterdiğini de belirtelim. 

Su İçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Su İçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Su içmenin kaidesi mi olur deme! Su içmenin belirli başlı kuralları var evet, üstelik bazıları gerçekten göz ardı edilmeyecek kadar önemli. Düzenli su içmenin faydalarını görmek için su içerken dikkat etmen gerekenlere yakından bakalım! 

Güne Su İçerek Başla

Gece boyunca vücudun susuz kalıyor. Sabahları gözünü açtığın ilk anda susuzluğunu gidererek vücudunun sıvı dengesini sağlayabilirsin. Ancak su içmeden önce gargara yapıp dilinde toplanan toksinleri uzaklaştırmaya önem vermelisin. 

Suyu Oturarak İç

Elbette büyüklerimizin bir bildiği var! Eğer bu alışkanlığı çok ufak yaşlarda edindiysen çok şanslısın. Ancak suyu oturarak içme huyun yoksa hemen bunu alışkanlık haline getirmeni öneriyoruz. Suyun vücudunda daha fazla kalması ve mide asidinin temizlenebilmesi için suyu oturur vaziyette ve yudum yudum içmeye özen göstermelisin. 

Öğünlerde Su içme

Yemek sırasında su tüketmek sindirimi olumsuz etkiliyor. Dolayısıyla su tüketimini öğünlere dahil etmeden, yarım saat önce ve yemekten sonra 1,5 saat sonra içmeye dikkat edebilirsin. 

Susamayı Bekleme

Su içmek gün içerisinde aklına gelmiyor ve yalnızca çok susadığında mı su içiyorsun? Bunun çok doğru bir su tüketim şekli olmadığını söylemek isteriz. Gün içerisinde dengeli bir şekilde su içmek için kendine hatırlatma alarmları kurmayı deneyebilirsin. 

Suya Alternatif Arama

Susadığında su yerine süt, kahve, meyve suyu veya diğer sıvılara yönelmemelisin. Suyun herhangi bir alternatifi yok. Susadığında yalnızca su içerek susuzluğunu giderebilirsin. Eğer su içmekte zorlanıyorsan suyuna limon veya çeşitli meyveler ekleyerek su içme deneyimi daha keyifli hale getirebilirsin. 

Su İçmek Cilde Nasıl Etki Eder?

Su İçmek Cilde Nasıl Etki Eder?
  • Su içmenin cilde faydaları denince, cildin nem kazanmasına ve cilt elastikiyetinin artmasına destek olması en önemli unsurlar arasında. 

  • Yaşlanma belirtilerini yavaşlatan su, ince çizgi görünümlerinin hafifletilmesine katkıda bulunuyor. 

  • Su içmenin cilde faydaları arasında cildin yağ dengesini korumak da bulunuyor. Bu sayede su, pek çok cilt probleminin oluşumunu minimuma indiriyor. 

  • Cildin nemlenmesi için eşsiz bir seçenek olan su, kuru cilt görünümünün önüne geçerek cilt bariyerinin güçlenmesine yardımcı oluyor. 

Editörün Önerisi: Düzenli su içmenin cilde sağladığı nemi artırmak için Kiehl’s Ultra Pure High-Potency Serum 1.5% Hyaluronic Acid ve Kiehl’s Ultra Facial Cream’e şans verebilirsin! Hyaluronik asit ile konsantre olan formüle sahip olan Kiehl’s Ultra Pure High-Potency Serum, hızlı bir şekilde emilerek kuru cilt görünümünü hafifletiyor ve cilde anında yüzde 89 oranında nem kazandırıyor. 

Kiehl’s Ultra Facial Cream ise buzul glikoproteinleri ve skualanla formüle edilmiş içeriği sayesinde 24 saat süren nem desteği vadediyor. Böylece cildin pürüzsüz ve yumuşak olmasına destek oluyor. 

Su tüketimi nasıl olmalı artık biliyorsun. O halde neden kendine tekrardan kocaman bir bardak daha su doldurup içmiyorsun? Yarasın! :)

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?