Superfood nedir? Cilt Bakımında Ne İşe Yarar?

Superfood nedir? Cilt Bakımında Ne İşe Yarar?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Sağlıklı görünen bir cilt için sağlıklı beslenmek şart. Cildimizi hem sağlıklı beslenerek içerden hem de cildimiz için doğru içeriklere sahip ürünlerle dışardan besleyebiliyoruz. İşte bu noktada da, “superfood”, yani “süper besin” ya da “süper gıda” denilen besinler devreye giriyor. Özellikle son birkaç yıldır oldukça trend olan superfood kavramı, artık cilt bakımına da ulaştı. Peki nedir bu superfood, hangi besinler superfood olarak adlandırılıyor. İşte bu yazımızda, superfood hakkındaki her şeyi sana açıklıyoruz. :)

Superfood nedir?

"Superfood" terimini duyduğumuzda çoğumuzun aklına, çok nadir bulunan bitki ve meyveler geliyor. Ancak yeşil çay, badem, portakal gibi besinler günlük olarak beslenme düzeninde varsa, zaten çoktan superfood trendine adım atmışsın demektir.

Süper besin, bir gıdanın yüksek besin değerine sahip olduğunu belirtmek için kullanılan popüler bir terimdir. Yani bu süper yiyeceklerin, ormanın derinliklerindeki egzotik bitkilerden geldiğini düşünüyorsan yanılıyorsun. :) Süper gıdalar düşündüğümüzden çok daha yaygındır. Yani yüksek besin değerine sahip yiyecekleri doğrudan marketinde bulabilirsin: Mantarlar, yeşil yapraklı besinler, turunçgiller, kuruyemişler ve baklagiller bunlardan birkaçıdır.

Süper Gıdaların Cilt Bakımına Faydaları Nelerdir?

Süper Gıdaların Cilt Bakımına Faydaları Nelerdir?

Pek çok meyve, sebze, besleyici yağ ve baklagiller, sağlıklı cildi korumaya ve inşa etmeye yarayan faydaları nedeniyle "süper gıda" ünvanını kazanmışlardır. Süper besinler besin açısından yoğun meyve ve sebzeler, sağlıklı yağlar ve amino asitler, anti-enflamatuarlar ve antioksidanlar içeren besinlerdir. Bu gıdalar sağlıklı bir cilt oluşturmaya ve çevresel stres faktörlerine karşı cildi korumaya yardımcı olurlar. Cilde, kolajeni yok eden enflamatuar reaksiyonlara karşı koruyan ve hepimizin aradığı ışıltıyı veren geniş bir antioksidan karışımı sağlıyorlar.

Cildimize İyi Gelen Süper Besinler Nelerdir?

Süper gıdalar genel bir terim olsa da, bu gıdaların aynı faydalara sahip olmadığını ve işlevlerine, özelliklerine göre belirli kategorilere ayrıldığını bilmek önemlidir. Süper besinlerden örnekleri aşağıda paylaşıyoruz. Bizce cilt sağlığına önem veriyorsan bu süper besinlerden mutlaka yararlanmalısın. :)

Nar:

Nar

Besleyici içeriği ile nar, vücudumuz için olduğu kadar cildimiz için de önemli bir süper gıda. Özellikle antioksidan özelliği ile cildimizi canlandırmaya destek olan nar, cildimizi besler, canlı bir görünüm kazandırır.

Nar özleri içeren en sevdiğimiz bakım ürünlerinden biri Garnier Nem Bombası Canlandırıcı Kağıt Yüz Maskesi. Nar özleri ve Hyalüronik asit içeren formülüyle cildimizin neme doymasını, canlı bir görünüm kazanmasını sağlayan bu kağıt maske favorilerimizden! :)

Ananas:

Ananas:

Tropik meyvelerden ananas, en çok tercih edilen süper gıdalardan biri. Ananas, önemli miktarda antioksidan ile birlikte yüksek su içeriğine sahip meyvelerdendir. Bu meyvede bulunan antioksidanlar, vücudun, yaşlanma belirtilerine ve cilt hasarına yol açabilecek toksinlerden kurtulmasını destekler, solgun görünümün önüne geçer. Aynı zamanda cilt dokusunu iyileştirmeye, gözenekleri açmaya yardımcı olan doğal bir AHA kaynağı olan glikolik asit içerir.

Garnier C Vitamini Ampul Kağıt Yüz Maskesi

Ananas özü içeren formülü ile Garnier C Vitamini Ampul Kağıt Yüz Maskesi, en sevdiğimiz yeni ürünlerden! Ananas özünün yanında Vitamin Cg de içeriyor bu sayede de solgun ve yorgun cilt görünümü gözle görülür şekilde azalıyor. Özellikle cilde anında nem ve parlaklık kazandırmak için ideal ürünlerden! 

Yeşil çay:

Yeşil çay:

Sağlıklı beslenme düzenine geçildiğinde yeşil çay olmazsa olmazlardandır. Bu popüler içecek, en çok araştırılan antioksidanlar arasındadır ve aynı zamanda kırışıklıklar, sıkılık kaybı gibi yaşlanma belirtilerine etki etmesiyle bilinir.

Yeşil çay özleri içeren, hem cildimizi neme doyuran hem ferahlatan hem de gözeneklerin görünümünü azaltmaya destek olan Garnier Nem Bombası Ferahlatıcı Kağıt Yüz Maskesi ise bizim yeşil çay içeren favori bakım ürünlerimizden!

Karpuz:

Karpuz

En sevdiğimiz yaz meyvelerinden karpuz, susuz kalmış, donuk ve kuru cildimizin nem kaynağı! Karpuz meyvesi o kadar yüksek su içeriğine sahiptir ki cildimizi nemlendirmeye ve uzun süre boyunca nemli kalmasını sağlamaya yardımcı olur. Bu sayede de cildimizin çok daha esnek ve canlı görünmesine yardımcı olur.

Garnier Hyaluronik Asit Ampul Kağıt Yüz Maskesi

Bu kadar faydası olan bir süper besini, cilt bakım rutinimize de dahil etmesek olmazdı. Karpuz özü ve Hyaluronik Asit içeren formülüyle Garnier Hyaluronik Asit Sıkılaştırıcı Ampul Kağıt Yüz Maskesi, özellikle yaşlanma belirtilerine sahip ciltler için ideal! 

5 dakikada pürüzsüz ve canlı görünen bir cilde ulaşmamızı sağlıyor. Aynı zamanda cildimizin pürüzsüz, tazelenmiş, ışıltılı ve canlı görünmesine yardımcı oluyor.

Hindistan cevizi:

Hindistan cevizi:

Hindistan cevizinin yağı, meyvesi, sütü, hem vücudumuz hem de cildimiz için en etkili superfoodlardan! Özellikle kuru, solgun görünen ciltler için Hindistan cevizi, ideal bir nem kaynağı.

Biz soğuk ve kuru havalarda kuruyan cildimizi besleyip nemlendirmek için Hindistan cevizi sütü ve Hyalüronik Asit içeren Garnier Süt Bombası Besleyici Kağıt Yüz Maskesini kullanıyoruz. Sen de cildine süt banyosu yaptırıp yoğun şekilde besleyip, ışıltılı bir cilt görünümüne kavuşturmak için bu kağıt maskeden yardım alabilirsin.:)

Lahana:

lahana

A, B, C ve K vitaminleri açısından oldukça zengin olan yeşil yapraklı sebzelerden Lahana, gözenekleri sıkılaştırıyor, koyu halkaları azaltıyor, kolajen üretimini teşvik ediyor, hücre yenilenmesini artırıyor.

Garnier Niasinamid Ampul Kağıt Yüz Maskesi

Lahanayı cilt bakım rutinine dahil etmek için ise süper bir önerimiz var: Garnier Niasinamid Ampul Kağıt Yüz Maskesi! Lahana özleri ve %2 Niasinamid içeren formülü ile cildimizi gözle görülür şekilde dengelemeye yardımcı oluyor. Denge sağlamasının yanında cildi arındırması, detoks etkisi sağlaması ile özellikle yağlı ciltler için oldukça uygun bir kağıt yüz maskesi. Cildinde detoks etkisi yaratacak ürün arayışında olanlara tavsiye ederiz. :)

Portakal:

Portakal:

Bağışıklık sistemimizi geliştirmek için bolca faydalandığımız C vitamini, portakal meyvesinin başlıca içeriklerinden. Bu özelliği sayesinde de hem vücudumuz hem de cildimiz için oldukça faydalı içeriklerden. Özellikle güne yorgun gözlerle başlamamak istediğimiz günlerde favorimiz, portakal suyu ve Hyalüronik asit içeren Garnier Nem Bombası Göz Altı Torbalarına Karşı Göz Maskesi! Göz altındaki koyu halkalar ve göz altı torbalarının görünümünün azalmasına destek olan bu göz maskesini eminiz ki sen de çok seveceksin. :)

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?