Tüm Dünya Bunu Konuşuyor: Douyin Makyaj Trendi Nedir?


Çin’den çıkıp dünyayı etkisi altına alan Douyin makyajı, yıldızı parlayıp sönen bir akım değil; yüze verdiği genç ve masum görünümle kalıcı bir makyaj stili olmaya kararlı görünüyor. TikTok evreninin yeni gözdesi Douyin makyaj trendiyle sen de mutlaka tanışmalısın. Hadi, seni çok daha sevimli ve çekici gösterecek Douyin trendinin derinliklerine dalalım!

TikTok makyaj trendleri makyaj modasına yön vermeye devam ediyor. Bu popüler sosyal medya mecrası sayesinde sıra dışı makyaj trendleri ışık hızıyla yayılıyor. Bugünlerde herkesi etkisi altına alan Douyin makyaj trendi de TikTok’un makyajseverlere en güncel hediyelerin biri! Aynı anda hem soğuk hem de sevimli görünmenin mümkün olduğunu kanıtlayan Douyin makyaj trendini sen de mutlaka denemelisin. Hadi, önce Douyin makyaj nedir onu öğrenelim, sonra da Douyin makyajı nasıl yapılır adım adım keşfedelim!

Douyin Makyajı Nedir?

Douyin Makyajı Nedir?

Douyin makyajı yüze bebeksi, ışıltılı ve yumuşak görünüm veren bir makyaj stili. Adını Çin’e özel bir sosyal medya platformundan alan Douyin makyajında pürüzsüz ten, ışıltılı göz kapakları ve güneşten kızarmış gibi duran pembe yanaklar bir araya geliyor. En yeni makyaj trendlerinin gözde ismi Douyin makyajında, sevimli ve genç görünüm kadınsı bir yansımayla bütünleşiyor.

Douyin Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

 • Yüksek kapatıcı etkili ve mat bitişli fondöten
 • Pembe tonlu likit allık
 • Doğal görünüm veren kaş kalemi ve kaş fırçası
 • Pembe/somon ışıltılı far
 • Siyah eyeliner
 • Dolgunlaştırıcı maskara
 • Pembe mat ruj

Muhtemelen bu malzemelerin hepsi makyaj çantanda halihazırda yer alıyor. O halde douyin makeup trendinden geri kalmak için hiçbir nedenin yok demektir! Yaz aylarında mat ten makyajı yapmaya ne kadar yanaşırsın bilmiyoruz ama douyin göz makyajı ve douyin dudak makyajı bizce yaz için kesinlikle harika seçimler! Nitekim, dilersen douyin ten makyajında parlak bitişli bir fondöten de tercih edebilirsin. 

Douyin Makyajı Nasıl Yapılır?

Tıpkı yaşayan bir biblo bebek gibi görünmeye hazırsan, Douyin makyaj trendinin sırlarını tek tek açıklıyoruz. Doğu Asya esintilerinin hissedildiği Douyin makyaj trendi tüm cilt tiplerine ve ten renklerine uyarlanabiliyor. Hazırsan artık Douyin makyajının yapılış adımlarına geçelim!

Adım 1: Mat ve Pürüzsüz Bir Ten Görünümü

Mat ve Pürüzsüz Bir Ten Görünümü

Douyin makyaj trendi için pürüzsüz bir zemin hazırlamak son derece önemli. İpeksi görünüm sağlayan mat bitişli bir fondöten ve sabitleyici pudralarla cildi hazırlamak Douyin makyajın ilk adımı oluyor. Biz Herkesicinguzellik.com editörleri olarak bu makyajda Maybelline New York Fit Me Matte Poreless Fondöten kullandık. Bu gözenek gizleyici fondötenin kapatıcılık düzeyine ve sunduğu mat bitişe bayılıyoruz!

“Hani kapatıcı önerisi?” dediysen ona da yanıtımız hazır. Kapatıcı adımını unuttuk sanma, bilakis es geçtik. Çünkü douyin makyaj trendinde göz altları özellikle hafif koyu bir renkte bırakılıyor. Douyin makyajında bir amaç da gözlerin hafif koyu halkalı ve kızarık görünmesi. Tıpkı yeni ağlamış küçük bir kız çocuğu gibi… O yüzden kapatıcı kullanmak yerine fondöteni göz altların dahil tüm yüzüne eşit şekilde uygulayarak göz altlarına sadece sabitleyici pudra uygulayabilirsin.

Pembe Yanaklar

Pembe Yanaklar

Douyin makyajının allık aşaması, “Douyin allık trendi” olarak ayrı bir ün kazanmış durumda. Çene, burun ve şakakların yanlarına doğru V şeklinde allık uygulanarak yüze canlı bir görünüm kazandırılıyor. Douyin allık trendinde ıslak ve canlı görünümüne ulaşmak için en sık likit pembe allıklardan faydalanılıyor. Biz bu konuda istediğimiz görünümü Maybelline New York Cheek Heat Likit Allık'ın 20 Rose Flash tonuyla tam olarak yakaladık.

Adım 2: Doğal Görünümlü Kaşlar

Doğal Görünümlü Kaşlar

Douyin makyaj stilinde allık her ne kadar büyük önem taşısa da odak noktanın gözler olması hedefleniyor. Kaşların ise doğal halinde bırakılması gerekiyor. Yani bu makyajda kaşlarını sadece taraman ve ihtiyaç varsa sabitlemen yeterli. Bunun için Maybelline New York Express Brow Satin Duo Çift Taraflı Kaş Kalemi’nin sünger ucuyla doğal bir kaş görünümü yaratabilirsin.

Adım 3: Işıltılı Göz Kapakları

Işıltılı Göz Kapakları

Sıra geldi Douyin makyaj trendinin en önemli adımına! Favori renklerinden oluşan ışıltılı bir far seçerek işe koyulabilirsin. Pembe başta olmak üzere lila ya da somon turuncusu… Tüm popüler yaz göz makyajı renkleriyle Douyin makyaj stili yaratabilirsin. Tabii ışıltılı bir ton seçmek kaydıyla! Maybelline New York Color Tattoo 24H Göz Farı bu aşamada tam aradığın far olabilir. Biz bu tekli farın 65 Pink Gold-Metalik Pembe tonunu tercih ettik.

Adım 4: Eyeliner ile Yuvarlak Görünen Gözler

Eyeliner ile Yuvarlak Görünen Gözler

Göz makyajını biraz daha zenginleştirmek istersen eyeliner uygulamayı da tercih edebilirsin. Göz pınarlarına kadar eyeliner çekerek gözlerini belirginleştir ve ardından klasik bir kuyruklu eyeliner görünümü yarat! Bunu söylememizin amacı, douyin makyajında kedi gözü görünümü yerine yuvarlak bir göz hattının amaçlanması. 

Adım 5: Dolgun Görünümlü Kirpikler

Dolgun Görünümlü Kirpikler

Douyin makyaj trendinin ideal tamamlayıcısı dolgun bir kirpik görünümü. Tıpkı anime kahramanları gibi tek tek ayrılmış ve belirgin bir kirpik görünümü yaratmayı hedeflemelisin. Maybelline New York Lash Sensational Maskara’yı iki kat uygulayarak bu sihirli etkiye pratik bir şekilde ulaşabilirsin.

Adım 6: Yoğun Pembe Dudaklar

Yoğun Pembe Dudaklar

Pembe dudak görünümü de Douyin makyaj trendinin en önemli adımları arasında. Rujun dudakların orta noktasına uygulanması ve bir fırça yardımıyla dağıtılması doğal ve etkileyici bir görünüm yaratıyor. Maybelline New York Super Stay Matte Ink - 175 Ringleader tonu sevimli bir pembelik yaratmak için birebir! 

Douyin Makyajının Püf Noktaları Nelerdir?

Douyin Makyajının Püf Noktaları Nelerdir?

 • Far görünümünün ışıltısını artırmak için fırçayı ya da parmak ucunu suyla veya makyaj sabitleme spreyiyle hafif şekilde ıslatarak uygulama yapabilirsin. 
 • Allık uygulamasına her zamankinden biraz daha yukarıdan, göz altının hemen dibinden başlayarak canlı yanak görünümünü pekiştirebilirsin.
 • Douyin makyajı ağlamış gibi bir görünüm yaratmasıyla öne çıkıyor. Bu nedenle allığını göz altlarına da uygulayabilirsin. 
 • Dudaklarının daha dolgun görünmesini istiyorsan ruj üstüne bir kat parlatıcı sürebilirsin.
 • Elmacık kemiğine gümüş tonlarında bir aydınlatıcı uygulayarak daha ışıltılı bir makyaj stili yaratabilirsin.

En yeni makyaj trendlerini bizimle keşfetmeyi sevdiğini biliyoruz. Fakat keşfetmek yetmez. Hadi, şimdi harekete geçme ve kendi Douyin makyaj stilini yaratma zamanı!


Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?