Yaşlanma Karşıtı 20 Mucizevi Gıda!

Yaşlanma Karşıtı 20 Mucizevi Gıda!

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Daima genç bir görünüm için cilt bakım rutinine yaşlanma karşıtı besinlerin tüketimini de ekle!

Yaş almak, hayatın en aksamayan kurallarından biri. Ancak yaşlanma belirtileri için aynı şeyi söyleyemeyiz. Nasıl mı? Elbette yaşlanma karşıtı bakım sayesinde… Peki, yaşlanma karşıtı bakım sadece kozmetik ve medikal ürünleri mi kapsıyor? Tabii ki hayır! Yaşlanma karşıtı besinlerin tüketimine özen göstererek, yaşını pürüzsüz ve genç görünen cildinin ardında saklayabilirsin. Öyleyse bunu mümkün kılacak yaşlanma karşıtı 20 mucizevi gıdanın neler olduğuna hep birlikte bakalım.

1. Su

Su

Su, tüm canlılara hayat vermesinin yanında cildine de gençlik veriyor. Hücresel iletimi ve onarımı da sağlayan su, böylece cildinin en çok ihtiyaç duyduğu kaynağı oluşturuyor. Günde en az 2 litre su tüketmeye alışma konusunu tekrar bir düşün istersen.

2. Zeytinyağı

Zeytinyağı

Cildi nemlendirici ve yatıştırıcı etkisiyle adından söz ettiren zeytinyağı, içerdiği faydalı yağ asitleriyle cildi koruyor, canlandırıyor ve elbette gençleştiriyor. Ayrıca içerisinde bulunan E ve C vitaminleri ile polifenoller sayesinde de ince çizgi ve kırışıklıkların önüne geçiyor.

3. Avokado

Avokado

Gençleşmenin sırlarından bir diğeri de zengin E vitamini ve potasyum kaynağı avokado! Bu meyve, içerdiği antioksidanlarla anti-aging kavramının adeta doğadaki karşılığını oluşturuyor. Oleik asit içeriğiyle de tıpkı zeytinyağı gibi cilde nem ve elastikiyet kazandırıyor.

4. Havuç

Havuç

İçerdiği A vitamini ve beta karoten ile havuç, cilt lekelerinin ve elastikiyet kaybının önlenmesine yardımcı oluyor. Ayrıca içerdiği yüksek saponin ile gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayan havuç, C vitamini ile de kolajen üretimini destekliyor.

5. Balık

Balık

Omega 3 yağ asidi bakımından en zengin kaynak olmasıyla balık, her yaşa ayrı şifa dağıtıyor. Cilde esneklik kazandıran omega 3’ün yanı sıra E vitamini, çinko ve antioksidanlar içeren balıklar; cildinle beraber tüm bedenine gençlik aşılıyor.

6. Kuru yemişler

Kuru yemişler

Omega 3 ve 6 yağ asitleri, çinko ve E vitamini konusundaki zenginliğiyle, kuru yemişlerin balıktan aşağı kalır yanı yok. Ayrıca koenzim Q10, çinko, selenyum, B ve C vitaminleri içeren bu grup, cildine güç katıyor.

7. Kahve

Kahve

İçerdiği kafein sayesinde uyarıcı bir işlev gören ve metabolizmayı hızlandıran kahve, aynı zamanda antioksidan olma özelliği taşıyor. Bu sayede cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırarak genç görünüme katkı sunuyor.

8. Bitter Çikolata

Yoğun lezzetiyle damakların vazgeçilmezi bitter çikolata, kakaoda bulunan flanavoller ve antioksidanlar sayesinde cildin nemini ve genç görünümünü koruyor.

9. Yeşil Çay

Yeşil Çay

Yeşil çay; içerdiği yüksek oranda polifenol, enzim, aminoasit ve antioksidanla cilde tam anlamıyla hayat veriyor. Ayrıca folik asit, manganez, magnezyum, B vitamini ve potasyum da içeren bu bitkiye “sağlık ve gençliğin göbek adı” desek abartı olmaz. 

10. Sarımsak

Sarımsak

Hücre yenilenmesini sağlayan ve iltihap sökücü özelliğiyle öne çıkan sarımsak, doğanın sunduğu anti aging nimetlerinden biri. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve detoks işlevi gören sarımsak ile arayı düzeltmenin tam vakti!

11. Nar

Nar

C vitamini bakımından en zengin meyvelerden biri olan nar, güneşin olumsuz etkilerini azaltarak ince çizgi ve kırışıklıkları önlüyor. Meyve asitleriyle cildi pürüzsüzleştiren bu meyve, aynı zamanda ciltteki kolajeni de koruyor.

12. Yaban Mersini

Yaban Mersini

Cilt için zararlı serbest radikallere karşı ekstra koruma sağlayan bu meyve, ciltteki ince çizgi ve kırışıkları azaltmasının beraberinde, hücre yapısının korunmasını ve güçlenmesini sağlıyor.

13. Ispanak

Ispanak

A, C, E ve K vitaminleri yönünden zengin olan ıspanak, cildi güneşin hasarlarından koruyan ve cilde elastikiyet kazandıran lutein içeriğini de bol bol barındırıyor. Bu sebze, özellikle de doğranmadan çiğ olarak tüketildiğinde adeta gençlik iksiri oluyor.

14. Domates

Domates

İçerdiği yüzde 95 su ile cildi nemlendiren ve besleyen domates, cildin elastikiyetini koruyor ve lekelerin giderilmesine yardımcı oluyor. Mutfakların vazgeçilmezi bu meyve, aynı zamanda C ve E vitamini de içeriyor.

15. Yumurta

İçerdiği zengin proteinle tüm vücuda olduğu kadar cilde de sağlık veren yumurta, kolajen ve elastin bakımından da oldukça zengin besin kaynakları arasında yer alıyor. Bu sayede dermis tabakasının yenilenmesini sağlayarak yaşlanma belirtilerini geri püskürtüyor.

16. Yoğurt

Yoğurt

İçerdiği canlı probiyotikler sayesinde cildin genç ve canlı görünmesine yardımcı olan yoğurt, içerdiği laktik asit sayesinde de ince çizgilerin azaltmasını ve cildin aydınlık görünmesini sağlıyor.

17. Brüksel Lahanası

Brüksel Lahanası

İçerdiği A vitamini sayesinde cilt lekelerinin ve elastikiyet kaybının önlenmesine yardımcı olan Brüksel lahanası, güneşin zararlı ışınlarından kaynaklanan cilt problemlerini ve lekeleri gidermede etkili oluyor.

18. İncir

İncir

Bol bol antioksidan gıda içeren bu listede, incirin yeri bir başka. Flavonoid ve polifenoller bakımından zengin olan incir, ayrıca omega 3 yağ asitleriyle cildin nemlenmesini ve esneklik kazanmasını sağlıyor.

19. Salatalık

Salatalık

Nihayet sıra ona geldi! İçerdiği yüzde 96 su ile cildin nem ve gençlik kaynağı olan salatalık, kabuğundaki silika maddesi ile kırışıklıkları azaltarak kolajen üretimini destekliyor.

20. Marul

Marul

İçerdiği A vitamini ile hücre yenilenmesini artıran ve yeni cilt hücrelerinin gelişmesine destek olan marul, içerdiği potasyum sayesinde ise kan dolaşımını hızlandırıyor.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?