10 adımda sivilceli ciltler için beslenme önerileri


Sivilceli ciltler için 10 beslenme önerisiyle karşındayız!

Sivilcelerin yediğimiz şeylerle bir ilgisi var mı? Bu sorunun cevabını merak ediyorsan doğru yerdesin! Öncelikle söylemeliyiz ki eğer sivilceli bir cilde sahipsen, yediğin şeylerin cildinde sivilcelere neden olduğunu düşünüyorsan ve sivilceler nasıl geçer diye düşünüyorsan, mutlaka ama mutlaka bir dermatoloğa danışmalısın. Yediklerimizin sivilceler üzerindeki etkileri tamamen kanıtlanmış olmasa da, bu durum bünyeden bünyeye değişiklik gösterebiliyor. Çikolata sivilce yapar mı? Süt ürünleri sivilceye neden olur mu? gibi sorular, %100 olmasa da kişiden kişiye değişebiliyor. Yine de, sivilceli ciltler için beslenme önerilerimizle hem daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilir, hem de sivilce oluşma riskini minimuma indirebilirsin.

Bol su iç

Bol su iç

Düzenli ve bol su içmek, vücudun ve cildin için yapabileceğine en iyi şeylerden biri. Su içtiğinde cildin ihtiyacın olan nemi yüksek oranda kazanacak, cildin sebum üretimi dengelenecek ve sonuç olarak sivilce çıkma ihtimalini de en aza indirmiş olacaksın.

A vitamini içeren sebze ve meyveler

A vitamini içeren sebze ve meyveler

A vitamini, bir antioksidan olarak cilt üzerinde de son derece faydalı. Havuç, ıspanak, kale, yaban mersini, ahududu gibi A vitamini açısından zengin olan meyve ve sebzeler, antioksidan etkileri ile cildindeki toksinlerin atılmasında etkililer. Aynı zamanda yeşil çay, detoks etkisi ile cildine iyi gelecek diğer bir antikosidan.

C vitamininin önemi

 C vitamininin önemi

Portakal, greyfurt, çilek, kırmızı biber gibi sebze ve meyvelerin içerisindeki C vitamini, bünyeni güçlendireceği gibi antioksidan özelliği sayesinde cildine de çok iyi gelecek.

Daha az kafein

Daha az kafein

Kahve ve çay gibi kafein içeren içecekler, vücuttaki suyun daha hızlı atılmasına neden olduğu için cildine iyi gelmeyebilir. Vücudunun ihtiyacı olan suyu, fazla kafein tüketerek atmak, bir noktadan sonra cildinin kurumasına ve sebum dengesinin bozulmasına neden olabilir.

Süt ürünlerini azalt

Süt ürünlerini azalt

Tamamen kanıtlanmış olmasa da, süt ve süt ürünleri bazı bünyelerde sivilceye neden olabiliyor. Laktoz intoleransı sebebiyle ortaya çıkan bu durumda, sivilce riskini ortadan kaldırmak için laktozsuz süt tüketebilirsin.

Yağlı yiyeceklerden uzak dur

Yağlı yiyeceklerden uzak dur

Doymuş yağ tüketmek, vücutta sebum üretimini artırabiliyor. Sebum üretimi arttığında da cilt yağlanabiliyor, gözenekler genişleyebiliyor ve siyah noktalar ile sivilcelere davet çıkabiliyor. Bu yüzden yediğin yemeklerde doymuş yağ yerine zeytinyağını tercih edebilirsin. Özellikle kızartmalar, acı ve baharatlı yemekleri mümkün olduğunca azaltabilirsin.

İşlenmiş şekeri hayatından çıkar

İşlenmiş şekeri hayatından çıkar

Çikolata, cips, abur cubur gibi işlenmiş şekerlerden yapılan yiyecekler, sivilcelerini tetikliyor olabilir. Esmer ve beyaz şeker, mısır şurubu ve glikoz şurubu işlenmiş şekerden oluştukları için cildinde akne oluşumuna neden olabilir. Eğer abur cubur yeme alışkanlığın varsa, daha doğal şekerlerle üretilmiş, sağlıklı atıştırmalıkları tercih edebilirsin.

Çinko içeren yiyecekler sivilceye iyi gelebilir

Çinko içeren yiyecekler sivilceye iyi gelebilir

Çinko içeren besinlerin, ciltteki sivilce oluşumunu engelleyebiliyor. Antibakteriyel bir ajan olan çinko, aynı zamanda sivilceli ciltler için üretilen cilt bakım ürünlerinin içinde de bulunuyor. Balık, soya fasulyesi ve fındık gibi yiyecekler içinde bolca bulunan çinko, aknelerinin azalmasına yardımcı olabilir.

Glisemik indeksi düşük gıdaların önemi

Glisemik indeksi düşük gıdaların önemi

Düşük glisemik indekse sahip tam tahıllı ekmekler, kuru baklagiller ve sebzeler, yavaş sindirildikleri için kan şekerinin hızlı yükselmesine engel olurlar. Şeker, beyaz un, pirinç ve patates gibi yüksek glisemik indeksli yiyecekler de vücudun daha çok insülin salgılamasına neden olacakları için, sivilce oluşumunu tetikleyebilirler.

Prebiyotiklerin faydası

Prebiyotiklerin faydası

Bağırsaklar için son derece faydalı olan prebiyotikler, cilt için de yararlılar. Bağışıklığı güçlendirdiği için akneye karşı koruyucu etkileri olan prebiyotikler, sivilce oluşma riskini de azaltıyor. Enginar, soğan, sarımsak, muz, elma, badem ve fındık gibi besinler, doğal prebiyotik açısından son derece zenginler.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Seni daha yakından tanıyarak ilgini çekecek içerikleri sana önerebiliriz!