Badem yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?


Badem yağı, çok uzun yıllardır saç bakımında kullanılan doğal, bitkisel saç yağlarından biri. Saçı beslemesiyle, hatta kaşlara ve kirpiklere uygulanmasıyla biliniyor. Genelde, evde yapılan karışımlarda da badem yağı saç maskesi olarak sık sık kullanılıyor.

Şimdi ise badem yağının saçlarımıza olan gerçek faydalarını bizle beraber keşfetmeni istedik. İşte badem yağının saça faydaları!

Badem yağı nedir, çeşitleri nelerdir?

Badem yağı nedir, çeşitleri nelerdir?

Badem meyvesinin özlerinden elde edilen badem yağı, saç sağlığı için çok sayıda fayda sağlıyor. Bunun nedeni antienflamatuar özelliğe sahip olması ve Omega-6, Omega-3, Omega-9 yağ asitleri gibi yağ asitleri açısından zengin olmasıdır. Ayrıca yüksek antioksidan aktivitesi ile bilinen E Vitamini ve magnezyum da içerir. Bu özellikler saç sağlığına fayda sağlar ve saçların daha bakımlı görünmesine destek olur.

Badem yağının, tatlı badem yağı ve acı badem yağı olarak çeşitleri de vardır. Tatlı badem yağı saça faydaları olarak, saçı yoğun şekilde nemlendirmesi, yumuşatması sayılabilir. Acı badem yağının saça faydaları olarak da saça parlaklık vermesini ve saçı onarmasını sayabiliriz.

Badem yağı saça faydaları:

1. Saçı besler

Saçı besler

Badem yağı saçı beslerken saçların yumuşamasını sağlar. Bunun nedeni yüksek yağ asitleri ve protein içeriğidir. Besinler saç derisine ve saça derinlemesine nüfuz ederek her saç telini besler, onları parlak ve güçlü yapar. Aynı zamanda diğer bitkisel yağlar gibi yapışkan bir yapıya sahip değildir ve yıkanması da kolaydır.

2. Yıpranan saçları onarır

Yıpranan saçları onarır

Badem yağı, fön makineleri, düzleştirici ve maşalar gibi ısıyla şekillendirme araçlarının neden olduğu hasarı onarır. Aynı zamanda kimyasal işlem görmüş saçların iyileşmesine de yardımcı olur. Böylece, kırılmadan kaynaklanan saç kaybını en aza indirmeye yardımcı olur.

3. Saç sağlığını korur

Saç sağlığını korur

Badem yağı, saçları güçlü ve parlak tutarak hasara karşı savaşmaya yardımcı olan antioksidanlar açısından da zengindir. Serbest radikaller saç sağlığı söz konusu olduğunda büyük bir sorundur. Badem yağı, içerdiği antioksidanlar ile saç sağlığını koruyarak serbest radikaller nötralize etmeye yardımcı olur.

Saç derine badem yağı ile masaj yapmak kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Bu, saç köklerinin sağlıklı saç üretebilmeleri için daha iyi beslenmesini sağlar.

4. Saç derisine bakım yapar

Saç derisine bakım yapar

Sağlıklı bir saç derisi sağlıklı saçların temelidir. Badem yağı kullanmak saç derisi sağlığını iyileştirir ve sçaın sağlıklı uzamasını sağlar. Badem yağı, aşırı sebum içeren yağ bezlerini sakinleştirmeye yardımcı olur ve yağ üretimini kontrol eder. Aynı zamanda saçları ağırlaştırmadan besler.

5.Parlak bir saç rengi sağlar

Parlak bir saç rengi sağlar

Besleyici içeriği sayesinde badem yağı saç renginin de parlak olmasına destek olur. Özellikle boyalı saç renginin çok daha ışıltılı görünmesini sağlar.

Editör önerisi: Eğer saç renginin uzun süre parlak görünmesini istiyorsan saçlarını besleyen, besleyici yağlara sahip saç boyalarını kullanmanı öneririz. Saçı derinlemesine besleyen zeytin, avokado ve karite yağları içeren Garnier Color Naturals saç boyaları bizim favorilerimizden.

Badem yağı saç çıkartır mı?

Badem yağı saç çıkartır mı?

Gelelim sosyal medyadan da bize en çok gelen sorulardan birine; badem yağı saçları uzatır mı, badem yağı saç çıkartır mı? Badem yağı, kirpiklerin, kaşların uzaması konusunda sıklıkla kullanılan içeriklerden. Saçın uzamasına ise dolaylı yoldan destek olabilir. Şöyle ki, badem yağı saç derisini ve saç tellerini beslediği, saç derisindeki kan dolaşımının artmasına destek olduğu için saçların sağlıklı şekilde uzamasına destek olur. Özellikle Hint yağı gibi saçın sağlıklı uzamasına destek olan içeriklerle birlikte kullanıldığında saçların sağlıklı, kırılmadan uzamasına destek olur.

Editör önerisi: Saçlarının sağlıklı şekilde, kırılmadan uzamasını istiyorsan Hint Yağı içeren Elseve Dream Long saç bakım serisini deneyebilirsin. Hint yağının dışında bitkisel keratin ve vitaminler de içeren bu bakım serisi, saçlarının sağlıklı uzamasını sağlarken kırıkları da onarıyor.

Badem yağı saça nasıl uygulanır?

Badem yağı saça nasıl uygulanır?

Peki, badem yağı saç için nasıl kullanılır? İki günde bir saçlarına badem yağı sürebilirsin. Saçlarına nazikçe masaj yaparak uygulayabilirsin. Badem yağı saçta ne kadar kalmalı diye soracak olursan da, bitkisel yağları saçlarında en fazla 15 dakika kadar bekletmeni öneririz. Özellikle alerjik bir cilde sahipsen bu yağları saçlarına sürmeden önce bileğindeki küçük bir noktada denemeni öneririz. Aksi takdirde saç derin alerjik reaksiyon gösterebilir.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala