Centella Asiatica nedir? Cilt bakımında ne işe yarar?


Cilt bakımında çok sık karşımıza çıkan Centella Asiatica nedir, cilde faydaları nelerdir?

Cilt bakımına özen gösterenler, Centella Asiatica içeriği ile çok sık karşılaşırlar. Farklı isimlerle de karşımıza çıkan, Asya’dan gelen Centella Asiatica bitkisi, cilt bakımında yatıştırma, iyileştirme ve anti-aging özellikleri sayesinde her geçen gün daha da popüler oluyor. Bu yazımızda, Centella Asiatica nedir? Cilde faydaları nelerdir? ve Centella Asiatica içeren kremler gibi merak edilen tüm soruları yanıtlıyoruz!

Centella Asiatica Nedir?

Centella Asiatica Nedir?

Centella Asiatica, Asya’da yaşayan ve geleneksel tıpta kullanılan son derece faydalı bir bitki. Son zamanlarda Kore cilt bakımının popülerleşmesiyle birlikte bir çok cilt bakımı ürününün içerisinde de sık sık karşılaştığımız Centella Asiatica bitkisini, eminiz ki farklı isimleriyle de mutlaka duymuş olmalısın. Madecassoside, Kaplan otu (Tiger grass) ve Gotu Kola isimleriyle de tanıyabileceğin bu bitkinin, cilt üzerinde gerçekten de mucizevi faydaları var.

Cildi iyileştirme ve yatıştırma özelliği sayesinde, Kore cilt bakımında çok popüler olan Centella Asiatica bitkisi, bizim de sıkça kullandığımız serumlar ve cica kremler içinde bulunuyor. Şimdi gel birlikte, Centella Asiatica’nın faydalarına daha yakından bakalım.

Centella Asiatica’nın Cilde Faydaları

Centella Asiatica’nın Cilde Faydaları

Centella Asiatica bitkisinin özleri, cilt bakım ürünlerinin içinde sıklıkla karşımıza madecassoside ve asiatic asit olarak çıkıyor. Peki centella asiatica ne işe yarar? Bu bitkinin, yani madecassoside içeriğinin cildi yatıştırma, yaraları ve tahriş olmuş cildi iyileştirme özellikleri son derece etkili. Bununla birlikte ciltteki ince çizgileri, kırışıklıkları ve koyu lekeleri giderme özelliği de anti-aging bakımda son derece etkili. Son olarak egzama, dermatit ve sedef gibi cilt hastalıklarına da iyi geldiği biliniyor.

Centella asiatica yani madecassoside içeren kremler kullanarak, kolajen üretimini destekleyerek cildinin yenilenme hızını artırabilir, yaraların ve izlerin daha çabuk iyileşmesini sağlayabilir, aynı zamanda antioksidan özelliği ile kırışıklık ve lekeler için yaşlanma karşıtı bir etki elde edebilirsin. Ayrıca bu içerik, hassas ciltlerin kullanımı için de son derece uygun.

Kısaca Centella Asiatica – Madecassoside’ın faydalarını listelemek gerekirse;

  • Ciltteki tahrişlerin ve yaraların iyileşmesine yardımcı oluyor.
  • Antioksidan özelliği ile cildi yeniliyor.
  • Kolajen üretimini desteklediği için kırışıklık, ince çizgi ve koyu lekeleri azaltıyor.
  • Cilt lekeleri, sivilce ve yara izlerini iyileştiriyor.
  • Cilt bariyerini güçlendirerek, atopik dermatit (Egzama) ve sedef gibi cilt hastalıklarına iyi geliyor.
  • Hassas ve tahriş olmuş ciltleri yatıştırıyor. Kızarıklıkları ve kurulukları gidermeye yardımcı oluyor.

Centella Asiatica – Madecossaside İçeren Kremler

La Roche Posay Cicaplast Baume B5+ Krem

La Roche Posay Cicaplast Baume B5+ Krem

Centella Asiatica özü ve madecassoside içeren kremler, söylediğimiz gibi yaraları, tahrişleri ve izleri iyileştirme özelliğinde sahipler. Bunların başında da “Cica kremler” geliyor. Cica kremler, tahriş olmuş ve zarar görmüş cilde uygulandığında cildi yatıştırma ve yaraların daha hızlı, iz bırakmadan iyileşmesine yardımcı oluyorlar. Özellikle dövme, lazer epilasyon ve kimyasal işlemler sonrası son derece etkililer.

Tabii bu etkiyi elde etmek için madecassoside içeriğini direkt cilde uygulamak yerine, birlikte daha etkili olacak diğer uygun içeriklerle birlikte formüle edilmiş kremleri kullanmak son derece önemli. Madecossaside içeriğini cilde direkt uygulamak, cildinde beklenmedik bir etkiye neden olabilir. Bu sebeple, tekrar bir uzman görüşü alman gerektiğini de hatırlatalım.

Hassaslaşmış ve tahriş olmuş cildinin onarılmasına yardımcı olacak, madecassoside içeren krem önerisi istersen, sana La Roche Posay Cicaplast Baume kremi önerebiliriz. Formülündeki Vitamin B5, madecossaside ve prebiyotik Tribioma kompleksi ile hasar görmüş, tahriş olmuş cildin onarılmasına ve yatışmasına yardımcı olan Cicaplast krem, bebek, çocuk ve yetişkinlerin kullanımı için uygun.

Madecassoside içeren yüz serumları

Madecassoside içeren yüz serumları

Centella asiatica yani madecassoside içeren serumlar kullanarak, antioksidan ve kolajen üretimini destekleme özelliği ile yaşlanma karşıtı bir bakım da yapabilirsin. Cildindeki ince çizgiler, kırışıklıklar ve koyu lekelerin görünümünü azalmak için, madecassoside içeren serumlar ve kremler son derece etkili bir sonuç verebilirler. Özellikle güneş kaynaklı cilt lekelerini azaltma ve oluşmasına engel olma konusunda çok etkili bir içerik.

Hassas cildindeki yaşlanma belirtilerini gidermek, cilt bariyerini onarmak ve cildinin daha dolgun görünmesini sağlamak için La Roche Posay Hyalu B5 serumu önerebiliriz. Formülündeki madecassoside, hyaluronik asit ve B5 vitamini ile kırışıklık, ince çizgi ve dolgunluk kaybı gibi yaşlanma belirtilerini gidermeye yardımcı olan bu serum, aynı zamanda cilt bariyerini onarıyor, cildi nemlendiriyor ve sıkılaştırmaya yardımcı oluyor.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Seni daha yakından tanıyarak ilgini çekecek içerikleri sana önerebiliriz!