Defne Sabunu Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Defne Sabunu Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Doğal sabunlar geçmişten bugüne kişisel bakımda en çok kullanılan ürünler arasında. Özellikle defne sabunu, pek çok kişi için saç bakımının vazgeçilmezlerinden biri. Peki, defne sabununun saça faydası gerçekten var mı? Defne sabunu saça iyi gelir mi? Hazırsan anlatmaya başlıyoruz.

Mis kokusuyla iç açan defne sabunu, özellikle de pek çoğumuzun anne ve anneanneleri için bakım rutinlerinin olmazsa olmazı. Doğal içerikli olması sebebiyle pek çok kişinin sıklıkla tercih ettiği bu sabun çeşidi, belirtilen etkileri hakikaten de sağlayıp sağlamadığı konusunda merakımızı uyandırdı. Eğer sen de defne sabunu ile saç yıkanır mı ve defne sabunu saçlara iyi gelir mi öğrenmek istiyorsan tam senlik bir rehber hazırladık. Hadi, defne sabunu hakkında bilmen gerekenleri öğrenmek için peşimize takıl!

Defne Sabunu Nedir?

Defne Sabunu Nedir?

Defne sabunu, defne yapraklarından damıtma yoluyla elde edilmiş defne yağı ile yapılan doğal bir sabun çeşidi. Üretiminde çoğunlukla zeytinyağı da kullanılan defne sabunu, hiçbir kimyasal bileşen içermemesi sebebiyle sıklıkla tercih ediliyor. Tamamen doğal olarak üretilen defne sabunu, defne bitkisinin mis kokusunu olduğu gibi taşıyor. Bu doğal sabun pek çok kişinin yüz ve vücut bakım rutinlerine dahil olsa da defne sabununun çoğunlukla saç bakım rutinlerinde kullanıldığı biliniyor.

Defne Sabununun Saça Faydaları Nelerdir?

Defne Sabununun Saça Faydaları Nelerdir?

Saç için defne sabunu kullananlara göre bu doğal sabun çeşidi; 

  • İçerdiği A, E ve K vitaminleri sayesinde saçları besliyor.
  • Saçların parlak görünmesine yardımcı oluyor.
  • Saç diplerinde kuruluğa bağlı olarak meydana gelen kaşıntı, kızarıklık ve kepek sorunlarını hafifletiyor.
  • Saç dökülmesini azaltmaya katkıda bulunuyor.
  • Saç derisindeki fazla sebumu kontrol altına alarak sebum dengesini sağlıyor.
  • Saç derisinde rahatlatıcı bir etki sunuyor.
  • Yeni saç oluşumunu destekliyor ve saçların doğal uzama sürecine katkıda bulunuyor.
  • Saçların yumuşak ve pürüzsüz görünmesine yardımcı oluyor.

Defne Sabunu Saçta Nasıl Kullanılır?

Defne Sabunu Saçta Nasıl Kullanılır?

Defne sabunu elde köpürtüldükten sonra ıslak saçlara doğrudan uygulanabiliyor. Sabun köpüğünün saç diplerine ve boylarına iki üç dakika masaj yapılarak uygulanması tavsiye ediliyor. Sabunu kullandıktan sonra etkisinin artması için birkaç dakika beklenmesi öneriliyor. Defne sabununun saçlarda yarattığı ferah etkiden hoşlanan kişiler, saçını genellikle iki kez sabunladığını söylüyor. Ancak belirtildiğine göre defne sabununu saçtan iyi bir şekilde durulamak gerekiyor. Aksi takdirde bu doğal sabunun saçlarda ağırlık hissi yaratabileceği söyleniyor.

Editörün Notu: Saçlarını Yıkarken Dikkat Etmen Gereken 16 Önemli Nokta içeriğimize göz atarak saçlarını doğru şekilde yıkamanın yollarını keşfedebilirsin!

Defne Sabunu Saçı Kurutur mu?

Saç bakımında defne sabunu kullananlar kuruluk bir etkiyle karşılaşmadığını söylüyor. Ancak bu gibi sorunların önüne geçmek için özellikle de doğal defne sabunu tercih etmek gerektiği paylaşılıyor. Yine de sabunun etkisinin herkeste farklı olabileceğini göz önünde bulundurmalısın. Eğer herhangi bir sorunla karşılaşırsan defne sabununu kullanmayı bırakabilir ya da daha sonra denemek üzere ara verebilirsin.

Defne Sabunu Saç Gürleştirir mi?

Defne Sabunu Saç Gürleştirir mi?

Defne sabunu kullananların pek çoğu saçlarında gürleşme ve dolgunlaşma etkisi gördüğünü söylüyor. Defne sabununun içindeki A, E ve K vitaminleri ile zeytinyağının, içeriğindeki oleik asit ve diğer yararlı bileşenler sayesinde saçları gürleştirme noktasında etkili olabileceği ifade ediliyor. Bu doğal sabunu kullananlar, saçlarının eskiye nazaran daha dayanıklı hale geldiğini de gözlemlediğini söylüyor.

Editörün Notu: Eğer saçlarını gürleştirmek istiyorsan, Dökülen Saçları Kurtarmak ve Gürleştirmek Bu 7 Yolla Mümkün içeriğimize tıklayarak saç bakımın için neler yapabileceğini öğrenebilirsin!

Defne Sabunu Saç Beyazlamasına İyi Gelir mi?

Defne sabununun saç beyazlamasına dair iyi veya kötü kanıtlanmış herhangi bir etkisinden söz edilemiyor. Ancak bazı kişiler, defne sabununun saç derisindeki fazla sebumu uzaklaştırması nedeniyle saçların beyazlama sürecini hızlandırabileceğine inanıyor. Bu noktada saç beyazlamasına çözüm için defne sabunundan farklı alternatifleri araştırmak bize kalırsa en makul yol olabilir. 

Defne Sabununun Saça Zararları Nelerdir?

Defne Sabununun Saça Zararları Nelerdir?

Doğal yöntemlerle üretilmiş gerçek defne sabununun saçlara zarar vermeyeceğine inanılıyor. Bununla birlikte defne sabununun saçlardan iyi durulanmaması durumunda kepek sorununa neden olabileceği de paylaşılanlar arasında. Tekrarlayacak olursak, kullanılan ürünlerin etkisi herkeste aynı olmayabiliyor. Bu nedenle defne sabunu kullanmaya başlamadan önce muhakkak dermatoloğundan onay almalısın. 

Defne sabunu hakkında bilmen gerekenlerin hepsini öğrendin. Şimdi, defne sabunu saç için etkili mi sen karar ver. Saç temizlik rutinin için illa ki farklı çözümler arıyorsan “Katı Şampuan Nedir? Nasıl Kullanılır?” adlı yazımıza da göz atabilirsin.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?