Erkekler için En İyi Cilt Bakımı Önerileri


Sen de “Cilt bakımı erkeklerde nasıl olmalı?” diye soranlardansan, erkek cilt bakımı önerilerimiz senin için geliyor!

Bakımlı ve çekici bir görünüme sahip olmak için cildine şu an olduğundan daha fazla özen göstermen gerekebilir. Üstelik erkek cilt bakım ürünleri sayesinde bunu evde kendi kendine de pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsin. Şimdi “İyi de erkek cilt bakımı nasıl yapılır? Normal cilt bakımından farkı ne?” diye sorduğunu tahmin edebiliyoruz. O zaman önce bu konuyu bir aydınlatalım. Erkekler cilt bakımında neler yapabilir, adım adım anlatıyoruz!

Erkeklerde Cilt Dokusu Farklılıkları

Erkeklerde Cilt Dokusu Farklılıkları

Erkeklerde cilt bakımı nasıl olmalı sorusundan önce dilersen erkek cildinin özelliklerine bir göz atalım. Bir erkek olarak cildin, kadınlarınkine oranla yüzde 25 daha kalın bir yapıya sahip. Androjen hormonuna bağlı olarak gelişen bu fark, cildindeki yağ üretiminin kadınlara göre daha fazla olmasını sağlıyor. Yağ üretiminin fazlalığı sebebiyle cildin kuruma tehlikesi ile daha az karşılaşıyor. Ayrıca ciltte sıkılığı sağlayan kolajen ve elastin lifleri bakımından da kadınlara göre daha şanslısın. 

En Yaygın Erkek Cilt Problemleri

Erkek cilt yapısının özellikleri, cilt bakımına daha az ihtiyacın olduğunu göstermediği gibi daha özel bir cilt bakımını gerekli kılıyor. Ciltte üretilen fazla yağ, akne ve siyah nokta gibi sorunları beraberinde getiriyor. Cildinin daha kalın bir yapıya olması ise kuruduğunda nem kazanmasını zorlaştırıyor. Aynı sebeple yüzündeki kırışıklıklar da daha derin beliriyor. İşin içine sakalların da girince, kıl dönmesi ve tahriş sorunları da eksik kalmıyor. Bunlar, düzenli bir cilt bakımı için ne kadar geçerli sebepler değil mi?

Erkek Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Erkek Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Erkekler cilt bakımı yapar mı? Evet, yapmaları gerekir. Peki ama erkekler nasıl bir rutin oluşturmalı? Yazımızın önceki bölümlerinde de değindiğimiz üzere erkek ve kadın cildi pek çok yönden farklılığa sahip. Bu sebeple cilt bakımı erkek ve kadınlarda farklı şekillerde ele alınması gereken bir konu. Ancak hiç merak etme! Senin için cildinin ihtiyaçlarına uygun şekilde düzenleyebileceğin bir erkek cilt bakım rutini hazırladık!

1. Cilt Temizliği (Günlük Bakım)

Suya dokun ama sabuna dokunma! Sabunların içerisindeki temizleyici ajanlar, ciltteki yağın sökülmesine ve kuruluğa neden oluyor. “Madem cildim daha yağlıymış, e ne güzel işte!” değil. Cildinin sağlığı için yağın giderilmesi yerine dengelenmesi gerekiyor. Bunun için işe cilt temizleyici bir ürün edinmekle başlayabilirsin. Cildini düzenli bir şekilde temizlediğinde çok daha canlı ve sağlıklı göründüğünü fark edeceksin.

3. Peeling (Haftalık Bakım)

Cildinin kalın yapısı daha fazla ölü deri hücresi anlamına geliyor. Bu nedenle ihtiyaca göre haftanın iki veya üç günü, rutin yüz temizliğinden sonra peeling yaparak cildini ölü derilerden arındırman gerekiyor. Hem bu sayede gözenekler de fazla yağ ve kirden temizlenerek daha aydınlık bir görünüme sahip olur.

3. Tonik (Günlük Bakım)

Tonik erkek cilt bakım rutinlerinde sıklıkla atlanıyor. Yüz cilt bakımı erkek ve kadınlarda farklı olsa da, yağlı ve karma cilt sorunu yaşayan herkesin rutinine tonik eklemesi gerekiyor. Toniklerle cilt temizliği kusursuzca tamamlanarak fazla yağ oluşumu engellenebiliyor. Evde erkek cilt bakımı yaparken toniği temizleyicinin hemen arkasından ya da peeling’den sonra uygulayabilirsin. 

4. Maske (Haftalık Bakım)

Erkekler için cilt bakım ürünleri dendiğinde maskeler de açıkçası ilk akla gelenlerden biri değil. Ancak bu durumu değiştirebilirsin. Maske cildine ihtiyacı olan cilt besleyici maddeleri ve nemi sağlamak için uygulayabileceğin bakım ürünlerinden biri. Erkek cilt bakım maskesi çeşitleriyle cildinde oluşabilecek pek çok soruna karşı önlem alabilirsin. 

Örneğin; cildindeki fazla yağı dengelemek ve gözenek görünümüyle mücadele etmek için kil maskelerine göz atabilirsin. Cildinde kuruluk sorunu varsa bu durumda hyaluronik asit içeren maskelerle cildinin nem dengesinin korunmasına yardımcı olabilirsin.

5. Nemlendirici ve Güneş Kremi (Günlük Bakım)

Cildindeki pul pul görünüm ve kaşıntının nedeni tıraş değil, nem eksikliği... Ayrıca durmadan uzayan sakalların da cildindeki nemi çekiyor. Bu nedenle cildini yumuşatmak, daha pürüzsüz görünmesini sağlamak ve tıraş işlemlerini de kolaylaştırmak için her gün düzenli nemlendirici kullanman gerekiyor. Ayrıca güneş ışınlarının uzun vadede erken yaşlanmaya neden olduğunu da biliyor olmalısın. Bu nedenle açık havaya çıkmadan önce güneş kremi kullanmayı ihmal etmemelisin.

Günlük üç, haftalık ise beş farklı işlemden oluşan bu bakım rutinini bozmadan uygulayarak bakımlı bir cilde sahip olabilirsin. Tüm bu bakım ürünlerini tek tek seçmek istemezsen erkek cilt bakım seti tavsiyelerine göz atabilirsin.

Tıraş Bakımı Nasıl Olmalı?

Tıraş Bakımı Nasıl Olmalı?

Geliyoruz erkek bakım ürünlerinin en fazla üzerinde durduğu konuya: Tıraş bakımı! Bu konuda tıraş ve sonrası için birçok farklı ürün mevcut. Çünkü her adım senin için ayrı önem taşıyor. Bir kere tıraş esnasında sabunu unut! Tıraş için krem, köpük veya jeller tıraşın daha kolay ve pürüzsüz olmasını sağlıyor. Bu nedenle tıraş esnasında kullandığın bu ürünleri yedeklemek çok iyi bir çözüm.

Tıraş sonrasında ise mutlaka yatıştırıcı etkiye sahip bir nemlendirici veya losyon kullanarak tahrişi en aza indirmelisin. Ayrıca sakallarını uzun kullanmayı sevenlerden isen sakal bakım yağı kullanman harika olur. Böylece sakal ve sakal diplerini yumuşatarak daha bakımlı bir görünüm elde edebilirsin. “İyi de ben tüm bu ürünleri nasıl seçeceğim?” diye düşünüyorsan tıraş sonrası erkek cilt bakım seti çeşitlerini tercih edebilirsin. Böylelikle tıraş sırasında ve sonrasında kullanabileceğin tıraş köpüğü, losyon ve yağ gibi çeşitleri bir arada satın alabilirsin.

Erkek Cilt Bakım Ürünü Önerisi

Erkek Cilt Bakım Ürünü Önerisi

Günlük bakımında cildini nemlendirmek için kullanacağın, aynı zamanda cilt problemlerinin görünümünün azalmasını sağlayacak bir erkek yüz nemlendiricisi önerimiz var: L'Oréal Paris MEN EXPERT Pure Carbon Cilt Problemleri Karşıtı Günlük Nemlendirici Krem! Bu L'Oréal nemlendirici krem, volkanik mineraller ve salisilik asit içeren formülü ile cildi nemlendiriyor ve cilt kusurlarının görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor.

Erkek cildi için özel olarak geliştirilen bu nemlendirici, cildi fazla yağdan arındırarak matlaştırıyor. Böylece düzenli kullanımda ciltteki gözenek ve siyah nokta görünümünün de önüne geçiyor. Cildinin pürüzsüz ve yumuşak olmasını istiyorsan, erkekler için nemlendirici önerimiz olan L'Oréal Paris Men Expert Pure Carbon Nemlendirici'yi kullanabilirsin.

Editörün Önerisi: Cilt kusurlarının görünümünü azaltmak için daha kapsamlı bir bakım yapmak istersen, cilt bakım rutininine L'Oréal Paris Men Expert Pure Carbon Yüz Yıkama Jeli'ni de dahil edebilirsin. Bu L'Oréal Paris yüz yıkama jelinin kömür özleri içeren formülü ile cildini iyi bir şekilde arındırdıktan sonra nemlendirme adımına geçebilirsin. Bu yüz yıkama jeli deneyen pek çok beyin erkek cilt bakım ürünleri tavsiyeleri arasında yerini çoktan aldı. Bizden söylemesi!

Erkek Yaşlanma Karşıtı Bakım Önerisi

Erkek Yaşlanma Karşıtı Bakım Önerisi

Erkeklere özel bir kırışıklık bakımı için de Kiehl'sın Age Defender serisindeki nemlendiriciyi ve kırışıklık karşıtı serumu kullanabilirsin. Ultra hafif yapılı bu nemlendirici ve serum, selvi özü ve keten tohumu içeren formülü ile cildin daha sıkı olmasını sağlarken, kırışıklık ve ince çizgi bakımı yapıyor. Erkeklere özel yaşlanma karşıtı Kiehl's nemlendirici ve serum hızlı emiliyor ve cilde ferah bir his veriyor.

Seni profesyonel bir bakım için erkek cilt bakım merkezi arama derdinden kurtaracak rehberimizin sonuna geldik.Eğer erkekler için cilt bakımı önerilerimiz ilgini çektiyse Erkekler için Kore Cilt Bakımı Rehberi yazımıza da göz atabilir, rutinini Uzak Doğu esintili erkek cilt bakım önerileri ile oluşturmayı da deneyebilirsin.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala