Bebeklerde Cilt Bakımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Bebeklerde Cilt Bakımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Bebeklerde cilt bakımı, bebeklerin hassas ve narin cildi için oldukça önemli bir adımdır. Bebekler yenidoğan döneminden itibaren cilt bakımına ihtiyaç duyarlar. Bebeğinin cildini nemlendirmek, bakım yapmak ve bakım yağları ile masaj yapmak bebeği rahatlatır ve daha rahat uyumasını sağlar. 

Bebek cildi her ne kadar yumuşacık olsa da her zaman pürüzsüz olamayabiliyor. Bebek cildindeki pürüzler, kızarıklıklar, kaşıntı veya kızarıklık gibi problem yeni anneleri endişelendiriyor. Peki, bebeklerde cilt bakımı nedir? Bebeklere nasıl cilt bakımı yapılabilir? İşte bu yazımızda hepsini anlatıyoruz!

Bebeklerde Cilt Bakımı Nedir?

Bebeklerde cilt bakımı nedir?

Bebeklerde cilt bakımı, özen gerektiren bir konudur. Bebeklerin cildi hassas ve henüz olgunlaşmamış olduğundan, doğru bakım rutini önemlidir. Pediatristler tarafından önerilen ve bebek cildine iyi gelen yağlar, nemlendiriciler ve bakım kremleri bebek cildini rahatlatmayı, yatıştırmayı amaçlıyor. 

Bebek cildi denilince aklımıza her zaman pürüzsüz ve ipek gibi bir cilt gelse de aslında yenidoğan bebeklerin vücutlarında minik kabarcıklar veya pürüzler görme ihtimalimiz çok yüksek. Bunların dışında bebeklerde oluşan pişik problemi de özel bir cilt bakımı gerektiren durumların başında gelir.

bebek kremi

Bebek cilt bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, doğal ve temiz içerikli ürünlere yer vermek. Kullandığın ürünlerin hepsi bebeklerin narin cildine uygun olmalı. Yetişkinlere özel kremleri bebeğinde kullanmamalısın. Bebekler için doğal krem arayışında olanlar doğal zeytinyağı veya aktardan alınan yağları kullanmamalı. Bu ürünler dermatolojik testlerden geçmediği için bebeğin cildine uygun olmayabilir. Tam tersi bebek cildinin daha fazla reaksiyon göstermesine yol açabilirsin.

Bebek cildi için nemlendirici ürünler kullanmak cilt bakımında önemlidir. Bebeklerin cildi doğal bariyerini henüz tam olarak geliştiremediğinden, nemlendirici kremler cildin nem seviyesini korur ve kuruluk sorununu önler. Ayrıca bebeklerin cildi daha hassas olduğu için, pH dengesini koruyan ürünler tercih edilmelidir.

Bebek Cildi pH Değeri Kaçtır?

Bebek Cildi pH Değeri Kaçtır?

Bebek cildinin pH değeri genellikle doğumdan sonra ortalama olarak 5.5 ila 6.5 arasındadır. Bu pH aralığı, bebek cildinin doğal koruyucu bariyerini sağlamak için önemlidir. pH değeri, cildin asidik yapısını temsil eder ve dış etkenlere karşı korunmasına yardımcı olur. 

Bebeklerin cildi doğumdan sonra hızla adapte olur ve kendi pH dengesini oluşturur. Bebek cilt bakımında kullanılan ürünlerin pH dengesi bebeğin cildinin hassas yapısına uygun olmalıdır, bu nedenle bebekler için formüle edilmiş ürünler tercih edilmelidir.

Bebek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bebek cilt bakımı nasıl yapılır?

Bebek cilt bakımı da tıpkı yetişkinlerdeki gibi temizlik ve nemlendirme adımlarını takip etmeli.

 1.  Temizlik adımı için bebeklerde gün içinde ılık su ve pamuğu kullanabilirsin. Gün içinde temizlik gerektiren bebek bakım işlemleri için ıslak mendil kullanmak yerine temiz bir pamuğu nemlendir ve bebeğini temizle. Bebeğinin ellerini de bu şekilde temizleyebilirsin.
 2. Doktorun da tavsiyesine danışarak, pişik kremlerini her bez değişiminde kullanmak yerine kızarıklık ya da pişik başlangıcı görüldüğünde uygulanabilir. 
 3. Her bebeğin akşamları uyumadan önce banyo yaptırılması öneriliyor. Bebekler 9 ay boyunca anne karnında su içinde bekledikleri için suya alışıklar. Suyun içinde kalmak bebekleri uykudan önce rahatlatır ve güvende hissetmelerini sağlar. 
 4. Her banyoda bebek temizleyici jel ya da bebek şampuanı kullanılmamasını öneririz. Özellikle her gün yıkanan bebeklerde, bebek cildine sürekli olarak uygulanan temizleyici ürünler, cildinin tahriş olmasına, kurumasına yol açabilir. Bu nedenle temizleyicilerin ve şampuanların, doktorunun da tavsiyesini alarak haftada 1 ya da 2 kere kullanılmasını öneririz.
 5. Banyo sonrasında bebek cilt bakımı için nemlendirici veya bebek bakım yağı sürebilirsin. Tüm vücuda uygulanan kremler bebeğinin rahatlamasını ve cilt problemlerinin yatışmasını sağlar. Bebeğinin karın, sırt ve kol bölgelerine krem sürerken mutlaka masaj yapmalı ve onunla minik oyunlar oynamalısın. Bebeğin vücudunu tanıması için bu süreç çok önemli.
 6. Kış aylarında yoğun bir nemlendirme için bebek bakım yağlarından, yaz aylarında da daha hafif bir nemlendirme için bebek nemlendirici kremlerinden yardım alınabilir. 
 7. Bebek bezleri her bebekte farklı etkiler oluşturabilir. Bu nedenle bebeğinde pişik gözlemlediğinde, doktoruna danışarak farklı bebek bezleri kullanmayı da deneyebilirsin. 
 8.  Bebek bezini 3-4 saatte bir değiştirmeyi unutmamalı, bez değişimi sırasında bebeğinin cildinin nefes alması için 5-10 dakika kadar bez takmadan kalmasını da sağlayabilirsin. 
Bebek cildini güneşten koru

Bebeklerde Cilt Kuruluğuna Engel Olmak için Ne Yapılabilir?

Bebeklerde ciltte kuruluk ve pullanma sıkça karşılaşılan bir sorundur. Bu durum, doğal nem dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkabilir. Bebeklerin cildini nemli tutmak için bebekler için özel olarak formüle edilmiş nemlendirici kremler tercih edebilirsiniz.

Bebeklerde cilt kızarıklığı da kuruluk gibi sıkça görülen bir sorundur. Bu genellikle tahriş veya alerjik reaksiyonlar sonucu oluşabilir. Bebeklerin cildi, çevresel faktörlere karşı daha hassas olduğundan, cilt kızarıklığına sebep olan etkenleri belirlemek önemlidir. Ayrıca bebeklerde cilt alerjileri de dikkate alınmalıdır. Cilt alerjileri genellikle kızarıklık, döküntü ve kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösterir. Bebeklerin cilt bakım ürünleri seçerken, hipoalerjenik ve doğal içerikli ürünleri tercih etmek önemlidir.

Yenidoğan Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yenidoğan Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Olmalı
 1. Sık Banyo Yaptırmaktan Kaçın: Yenidoğan bebekler genellikle doğumdan sonra bir süre boyunca verniks adı verilen doğal bir madde ile kaplıdır. Bu madde, cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur ve nem kaybını engeller. Bu nedenle, bebek doğduktan sonra sık banyo yaptırmak yerine, verniks kendiliğinden temizlenene kadar sadece ılık su ve yumuşak bir bezle lekeleri temizlemek gerekir. Daha sonrasında (genellikle göbek bağı düştükten sonra) haftada birkaç kez hafif bir şekilde banyo yaptırılabilir.

 2. Bebeğinin Cildini Kurularken Nazik Ol: Bebeğini banyo sonrasında kurularken, havluyla nazikçe kurulamalısın. Ovalamaktan kaçınmalı, sadece hafifçe kurulayarak cildini tahrişten korumalısın. Özellikle kıvrımlar ve boyun gibi yerleri iyice kurulayarak nemin birikmesini önleyebilirsin. 

 3. Yenidoğan Kullanımınına Uygun Ürünler Kullan: Yenidoğan bebeklerde dermatolojik olarak test edilmiş, kokusuz ve yenidoğan bebek cilt bakımına uygun ürünler tercih edilmeli.

 4. Bebeğin Cildini Nemlendir: Yenidoğan bebeklerin cildi doğumdan sonra kuruyabilir. Bu nedenle, uygun yenidoğan bebek nemlendiricileriyle cildini nemlendirmek önemlidir. Ancak, nemlendirici kullanırken, cildi aşırı yağlandırmaktan kaçınmak için az miktarda ve hafif bir nemlendirici tercih edilmelidir.

 5. Güneşten Koru: Yenidoğan bebeği doğrudan güneş ışığından korumalısın. Güneşin zararlı UV ışınlarına karşı korumak için bebeği gölgede tutmalı ve açık havada dolaşırken şapka ve hafif, uzun kollu kıyafetler giydirmeye özen göstermelisin.

 6. Kıyafetleri ve Yatak Takımlarını Yumuşak Tut: Yenidoğan bebeklerin cildi tahrişe yatkın olduğundan, onların cildine zarar vermeyecek pamuklu ve yumuşak kıyafetler tercih edilmeli. Aynı şekilde, beşik ve yatak takımlarını da hassas ciltlerini düşünerek seçmelisin. %100 pamuk ürünleri tercih edebilirsin.

 7. Kullanılan Bebek Bezi ve Mendilin Önemine Dikkat Et:  Bebek bezleri ve ıslak mendiller cildin sürekli temas ettiği ürünlerdir. Yine alerjik reaksiyonlara neden olabilecek içeriklere sahip olmamaları önemlidir. Bebek bezi değişimlerinde, cildi tahriş etmeyen ve alkol içermeyen ıslak mendiller kullanılmalı. Bizim önerimiz, yenidoğan bebekler için özel olarak üretilen ürünleri tercih etmen. 

Not: Yenidoğan bebeklerde cilt bakımı konusunda her bebek farklı olabilir, eğer ciltte kızarıklık, döküntü veya tahriş gibi herhangi bir problem görüyorsan, mutlaka bir çocuk doktoruna danışman en doğrusu olacaktır. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?