Karma Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Karma Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Cilt tipine uygun bir cilt bakım rutini oluşturmak kolay olmayabilir. Özellikle de karma cilde sahipsen, işler daha da karmaşık bir hal alabilir. Karma cildine nasıl bakım yapman gerektiğini bu rehberimizle öğrenebilirsin!

Karma cilt nedir?

Karma cilt nedir?

Cilt tipine uygun bir cilt bakım rutini uygulamanın en önemlisi olduğunu bilmelisin. Kuru ve yağlı cilde sahip kişiler bu konuda biraz daha şanslılar çünkü cilt tiplerine uygun onlarca ürün seçeneği bulabilirler.

İş karma ciltlere gelince işler biraz daha karmaşık bir hal alabilir. Karma cilt demek, iki farklı cilt tipine sahip olmak demektir. Eğer karma cilde sahipsen;

  • T bölgen yağlıdır. (Alın, burun ve çene)
  • Burun ve çene bölgen ölü deriler sebebiyle solgun görünür.
  • Göz çevresi ve yanakların kurudur.

Bu belirtiler sana tanıdık geldi mi? 16-20 yaş arası her 3 kişiden 1’i karma cilt tipine sahip ve bu sayı olgun kadınlar da dahil olduğunda daha da artıyor. O yüzden, yalnız değilsin.

İPUCU: Karma bir cildin olup olmadığına emin olamıyor musun? Ufak bir testle cevabı kolayca öğrenebilirsin. Makyajını temizledikten sonra bir peçeteyi alnına bastır, eğer yapışıp kalıyorsa, muhtemelen karma bir cilde sahipsin demektir. Peçete yanaklarına yapışmıyorsa, cevap: Evet! (Yanağına da yapışıyorsa yağlı, iki noktaya da yapışmadıysa kuru bir cilde sahipsin)

Karma cilt bakımı nasıl olmalı?

Karma bir cilde sahip olmak, cilt bakım rutinini komplike bir hale getirebilir, ama aslında o kadar da karmaşık olmasına gerek yok! İşte karma ciltler için birkaç cilt bakım önerisi:

Adım 1: Sabun yok, dert yok: Nazik yüz temizleyiciler kullan

Nazik yüz temizleyiciler kullan

Karma cildin sebep olduğu hem parlama hem de aynı anda pul pul dökülme sorununu çözmek için, sabun içeren yüz temizleyicilerden kaçınmalısın. Sabun cildi kurutur, bu yağlı bölgeler için mantıklı gibi görünse de, cilt problemlerin daha da kötüleşebilir. Bu, tüm cilt tipleri için geçerlidir fakat karma bir cilde daha stratejik yaklaşmak gerekebilir.

Cildini temizlemek için, nazik bir temizleyici tercih etmelisin: L’Oréal Paris Micellar Kusursuz Makyaj Temizleme Suyu Hassas Ciltler, saflaştırılmış su ile formüle edilmiş bir micellar su. İçerisindeki misel moleküller, ciltteki kirleri mıknatıs gibi çekerek arındırıyor ve cildin tertemiz olmasını sağlıyor. Bunu yaparken de cilde nazik rahatsızlık hissi vermiyor.

İPUCU: Temizlemeye T bölgenden başla ve nazikçe masaj yap. Dairesel hareketlerle cildini temizle. Musluk suyundan cildine gelebilecek kireci arındırmak için son adımda termal su spreyi kullanabilirsin.

Adım 2: T bölgeni Temizle, Arındır ve Matlaştır

T bölgeni Temizle, Arındır ve Matlaştır

Temizleme, arındırma ve matlaştırma, temel cilt bakım rutininin olmazsa olmazları. Eğer karma bir cildin varsa, arındırma adımı ekstra önemli. Bu, cildi ölü derilerden, kirden ve makyaj kalıntılarından arındırma anlamına geliyor.

Cildini temizleme fırçaları, serumlar veya peeling ile arındırabilirsin. Eğer bunu keyifli bir hale getirmek istersen, sana L’Oréal Paris’in Şeker Peeling’lerini önerebiliriz. Cildi ölü derilerden ve kirden arındırmanın en iyi yollarından biri de şeker peelingleridir. Doğal kaynaklı şekerler cildi arındırırken kurutmazlar, beslerler ve içten gelen sağlıklı bir ışıltı verirler.

Adım 3: Karma cildin için doğru nemlendirici

Karma cildin için doğru nemlendirici

Karma ciltlere her nemlendirici krem uymayabilir. Önemli olan, kuru bölgeleri nemlendirirken, T bölgeni daha fazla yağlandırmayacak doğru nemlendiriciyi bulmak. Bunun için, yağlı bölgeleri matlaştırma özelliği bulunan bir nemlendirici tercih etmelisin. Aynı zamanda yatıştırıcı içeriklerle kuru bölgelerinin rahatlamasını da sağlayabilirsin.

Eğer karma cildin için iyi bir nemlendirici önerisi istersen, L’Oréal Paris’in Nem Terapisi Aloe Vera Suyu’nun karma ciltler için uygun olanını deneyebilirsin. Jel-krem formüle sahip bu nemlendirici içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde cildin nemlenmesini, güçlenmesini ve ferahlamasını sağlıyor. Böylece cildinin yağlanmadan nemlenmesini sağlayabilirsin.

Adım 4: Farklı bölgeler için farklı ürünler kullan

Farklı bölgeler için farklı ürünler kullan

Karma cilde sahip olanların tüm yüzlerine uygulayabilecekleri cilt bakım ürünleri olsa da, bazı ürünleri bölgesel olarak da kullanarak, hedefli bir bakım gerçekleştirebilirsin.

Cilt bakımına daha uzun zaman ayırabildiğin anlarda, yüzünün farklı bölgelerine farklı işlevi olan maskeler uygulayabilirsin. Örneğin T bölgendeki yağlanmayı kontrol altına almak için L’Oréal Paris Saf Kil Arındırıcı Maskeyi, kuru bölgelerinin ışıltı kazanması için de Saf Kil Detoks maskesini uygulayabilirsin.

Adım 5: Karma cilt bakım rutinini günlük olarak uygula

Karma cilt bakım rutinini günlük olarak uygula

Karma cildine uygun olarak belirlediğin ürünleri kullanmanın yararı yanında, bu ürünleri düzenli bir şekilde uygulamanın önemi de büyük. işte karma cildin için gün içinde yapabileceğin bazı şeyler:

  • Yüzüne gün içerisinde dokunmaktan kaçın, böylece bakterileri yüzüne taşımamış olcaksın.
  • Kullandığın gündüz kreminde SPF olmasına dikkat et
  • Gün içinde bölgen çok parlarsa, bir peçete veya parlama kağıtları ile temizle.
  • Yağlı bölgelerin parlamasını engellemek için matlaştıran bir tonik veya fondöten uygula.
Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?