Hassas Ciltler İçin Bakım Rehberi

Hassas Ciltler İçin Bakım Rehberi

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Hassas cilt bakımı için denemediğin ürün kalmadı mı? Buna rağmen cildinin hassasiyetini azaltma ve yatışmasını sağlama konusunda hala bir arayış içerisindesin değil mi? Öncelikle hassas cildin, başa çıkılamaz bir durum olmadığını söyleyerek seni rahatlatabiliriz. Ama önce işin biraz daha derinine inip hassas cildin sebeplerine ve farklarına değinelim.

Editörün Notu: Hassas veya alerjiye eğilim gösteren bir cilde sahipsen, öncelikle bir dermatolog ile görüşmen gerektiğini hatırlatalım. Hassas cildine uygun, rahatsızlık hislerini azaltacak bir cilt bakım rutini oluşturmak ve hassas cilde uygun bakım ürünlerini öğrenmek için mutlaka doktorundan tavsiye almalısın.

Hassas Cilt Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Hassas Cilt Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Hassas cildin aslında tek bir nedeni bulunmuyor. Öyle ki, birçok dermatolog da bu durumu belli bir nedene dayandırmakta zorlanabiliyor. Ancak bu durumun en genel-geçer sebepleri olarak şunlar gösterilebilir:

Zayıf Cilt Bariyeri

Vücudun çevre ile alışveriş yolu olan gözenekler, nemin cilde tutunmasını sağlar ve cildi çevresel etmenlere karşı korur. Cilt bariyeri zayıfladığında ise cilt ve katmanları dış etkenlere karşı çok daha savunmasız bir hale gelir. Böylece, dışarıdan cilde gelebilecek alerjenler cilt bariyeri tarafından çok daha geçirgen olur. Bu durumda cilt hassaslaşır, reaksiyon göstermeye başlar.

Alerjik Bünye

Bağışıklık sisteminin maddelere karşı verdiği aşırı tepkilere alerji adı verilir. Günümüzde birçok insan, genetik aktarım sayesinde atalarının bulunduğu coğrafi şartlara uyum sağladığından, bu durumla nadiren karşılaşır. Ancak bazı kişilerin bünyesi, havada ve suda doğal olarak bulunan birçok maddeye dahi aşırı duyarlılık gösterebilir. Vücudu çevreleyen deri ise bu alerjenlere birebir maruz kaldığından ciltte daimi bir hassasiyet meydana gelir. 

Bu iki nedenle bağıntılı gelişen diğer nedenleri ise aşırı reaktivite, atopi eğilimi ve kızarıklık oluşturuyor. Buna göre, ciltteki hassasiyeti hem çevresel faktörler hem genel sağlık durumu, hem de cilt bakım ürünleri tetikleyebiliyor. Bu da kuruluk başta olmak üzere yanma, kaşıntı, kızarıklık, döküntü, gerginlik veya batma olarak kendini gösteriyor. Özellikle cildi çok nemsiz bırakmak, alkol içeren ürünleri yoğun olarak uygulayıp cilt bariyerinin zayıflamasına neden olmak gibi durumlar sonucu cilt hassaslaşabilir ve alerjiye eğilim gösterebilir.

Hassas Cilt Bakımı İçin Neler Yapılır?

Hassas Cilt Bakımı İçin Neler Yapılır?

Hassas cilt bakımı için cilde nazik davranan, yatıştıran ve hipoalerjenik (alerji yapma ihtimali en düşük olan), alkol içermeyen onaylı cilt bakım ürünlerinin kullanımı büyük önem taşıyor. Ancak tüm hassas ciltler için aynı reaksiyonların ve çözümlerin geçerli olmadığını belirtmemiz gerek… Yine de önerilerimizin senin için en etkili bakımı sağlayacağını temin edebiliriz.

Hassas cilt ve alerjik cilt arasındaki fark nedir?

Cilt hassasiyeti, genellikle dışarıdan bakıldığında gözlemlenemeyen rahatsızlık hisleridir. Yanma, batma, kaşınma ve karıncalanma çoğunlukla hassas cilt belirtileridir. Alerjik veya alerjiye eğilim gösteren ciltlerde ise kızarıklık ve döküntü gibi cilt problemleri devreye girer. Önemli olan, hassas ve alerjik ciltlerde cilt bariyerini güçlendirmenin yanında, bu rahatsızlık hislerini de yatıştırmak gerekir. Cilt bariyerini güçlendiren nisasinamid, seramid, shea yağı ve termal sular cildin yatışmasını ve bariyerinin güçlenmesini sağlayabilirler.

Hassas cilt ve alerjik cilt arasındaki fark nedir?

Hassas Ciltler için Yüz Temizleme:

Yüzünü temizlemenin senin için belki de en zor adım olduğunun farkındayız. Çünkü her yıkama sonrası cildin iyice kuruyor, hatta rahatsızlık hissi artıyor olaiblir. Bunu önlemek için içerisinde SLS bulunmayan, cildini kurutmadan temizleyecek ve arındıracak bir yüz temizleyici kullanmalısın.

Hassas Ciltler için Peeling:

Hassas ciltler için peeling konusu, en çok dikkat etmek gereken cilt bakımı adımlarından biri. Hali hazırda hassas olan cildine, fiziki bir peeling uygulamanı tavsiye etmiyoruz. Tabii ki tüm ciltlerde olduğu gibi senin cildinde de makyaj kalıntıları, ölü deri ve kir gibi arındırman gereken etmenler var fakat bunu son derece nazik bir şekilde yapmalısın. Mümkün olduğunca seyrek aralıklala, küçük taneli ve nazik peelingleri tercih etmelisin. Aksi takdirde cilt bariyerinin daha da zayıflamasına neden olabilirsin.

Hassas Ciltler için Maske:

Hassas cildin için maske kullanacaksan, tercihini nemlendirici ve yatıştırıcı ürünlerden yana yapmalısın. Bu sayede cildindeki kızarık görünüm azalarak batma ve kaşıntı hissi de yatıştırılmış olacak. Ancak maskelerin bu konuda anlık rahatlama sağlayacağını ve bunun için düzenli kullanım gerektiğini de unutmamalısın.

Hassas Ciltler İçin Nemlendirici:

Hassas ciltler için nemlendirici kullanımı en büyük şart! Cildini yoğun şekilde nemlendiren, yatıştıran ve çevresel faktörlere karşı koruma sağlayan bir nemlendirici seçmen oldukça önemli. Cilt bariyerini koruma amacını önceleyen nemlendiricinin, haliyle alkol ve parfüm de içermemesi gerekiyor. 

Hassas Ciltler için Güneş Kremi:

Hassas cildin için yapabileceğin en büyük iyiliklerin başında, güneş kremini düzenli olarak kullanarak cildini UV ışınlarından korumak geliyor. Yüzünde seni rahatsız eden kızarıklık ve yanma, güneşle daha da gün yüzüne çıkabilir. Üstelik güneş ışınları, bulutlu havada ve kapalı ortamda bile cildini tehdit ediyor. Ancak bu konuda da herhangi bir güneş koruyucu yerine hassas ciltlere uyum sağlayan içerikleri tercih etmende fayda var.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?