Işıldayan Cildin Sırrı: Cilt Lekeleri ve Ciltteki Işıltı Kaybı İlişkisi

Işıldayan Cildin Sırrı: Cilt Lekeleri ve Ciltteki Işıltı Kaybı İlişkisi

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Geçtiğimiz yıllarda sağlıklı cildi pürüzsüz ve temiz cilt olarak tanımlarken, yapılan araştırmalara göre sağlıklı cildi artık ışıltılı cilt olarak tanımlıyoruz. Makyajla birlikte gelen ışıltının aksine, cildimizin makyajsız, doğal bir şekilde ışıldamasını istiyoruz ve sağlıklı cildi bu şekilde anlatıyoruz. 

Biz de senin için, ışıldayan ve sağlıklı bir cildin sırrının peşine düştük! Hazırsan, "sağlıklı ve ışıldayan doğal bir cilde nasıl ulaşırım", "cilt lekelerine kesin çözüm nedir’"gibi sorularını cevaplamaya başlayalım.

Cilt Endişesi: Işıltı Kaybı ve Lekeler

Cilt Endişesi: Işıltı Kaybı ve Lekeler

Cildimizin sürekli kendini yenilediği ve ölü tabakasından arınmaya çalıştığı doğal bir yenilenme döngüsü vardır. Bu döngü ile cilt kendini yenileyerek sağlıklı bir görünüm kazanır. Cildin kendini yenileme döngüsü genç bir yetişkin için ortalama olarak 28 gün iken, yaşlanma ile birlikte bu hücresel yenilenme yavaşlar ve ciltteki ölü tabaka birikmeye, kalınlaşmaya başlar. Ölü tabakanın kalınlaşması sonucu, ciltteki leke ve izlerin görünümü artar; cilt donuk, cansız, pürüzlü hale gelir.

Cilt Yenileyici Glikolik Asit İçeriği Nedir?

Glikolik Asit İçeriği

Glikolik asit, Alfa Hidroksi Asit’lerin (AHA) en küçük halidir, şeker kamışından elde edilen bir meyve asidi molekülüdür. Cildi dengeli bir şekilde soyarak, cildin ölü ve nemini kaybetmiş hücrelerden arındırılmasına yardımcı olur. Bazı cilt temizleyiciler cildi sadece üst tabakada dengesiz bir şekilde soyarak etki ederler ve bu durum ciltte hassasiyet, leke oluşumu gibi istenmeyen endişelere yol açabilir. Glikolik asit içeriği ise, doğru konsantrasyonda ve doğru şekilde kullanıldığında cildi ölü tabakasından güvenli bir şekilde arındırarak nemini kaybetmeden yenilenmesini sağlar.

Glikolik Asit İçeren Formüller

Glikolik Asit İçeren Formüller

Temizleyicilerin, toniklerin, serumların ve kremlerin içerisinde glikolik asit içeriği bulunabilir. Peki, glikolik asit içeren formülleri kimler kullanabilir? Glikolik asit, ışıltılı ve aydınlık bir cildi hedefleyen, cilt lekelerim nasıl geçer diye endişe eden ya da cildini peelinglere ve estetik uygulamalara hazırlamak isteyen tüm cilt tiplerinin kullanımı için uygundur. Glikolik asit kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise doğru konsantrasyonda ve güneş koruyucu ile birlikte kullanılmasıdır:

  • %4’ten daha az orandaki glikolik asit konsantrasyonları hafif soyucu etki gösterir.
  • %4-%10 arasındaki glikolik asit konsantrasyonları yaşlanma belirtileri ve donuk görünümü azaltmaya çalışan ideal orandır.
  • %20 üzerindeki glikolik asit konsantrasyonları ise kimyasal peeling olarak nitelendirilir, uzman görüşü dahilinde kullanılmalıdır.
Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?