Makyaj 101: Kirpik Lifting Nedir? Nasıl Uygulanır?

Makyaj 101: Kirpik Lifting Nedir? Nasıl Uygulanır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Kirpik lifting özellikle son zamanlarda en popüler kalıcı makyaj uygulamalarından biri. Peki tam olarak kirpik lifting nedir? Nasıl uygulanır? Aklındaki tüm sorulara cevap bulmaya geldik!

Her zaman kalkık ve upuzun kirpiklere sahip olmayı hangimiz istemeyiz ki? Bu yüzden bugüne kadar denemediğimiz maskara kalmadı, kirpiklerimizi kıvırmanın, kaldırmanın ve uzatmanın yollarını aradık. Bu yolda kirpik kıvırıcılar en yakın arkadaşımızken, son zamanların en popüler kalıcı makyaj uygulamalarından biri olan kirpik lifting uygulaması ile bu görünüm uzu süre kalıcı bir hale geldi.

Peki kirpik lifting nedir? Kirpik lifting nasıl uygulanır? Kirpik lifting hakkında merak edilenleri araştırdık ve bu yazımızda yanıtlıyoruz!

Kirpik lifting nedir?

kirpik liftingi nedir?

"Kirpik lifting nedir?" sorusu en sık karşılaştığımız sorulardan biri. Kirpik liftingi kısaca özetlememiz gerekirse; Kirpikleri 2-3 ay kadar süreyle kalıcı bir şekilde kaldırma ve kıvırma işlemi olarak anlatabiliriz.

Özellikle düz kirpiklere sahip olanların sık tercih ettiği kirpik lifting işlemi sayesinde kirpiklere sürülen bazı kimyasal solüsyonlar ile uzun süreli kalkıklık ve kıvrıklık kazandırılıyor.

Şimdi, kirpik lifting yaptırmadan önce bilmen gereken tüm bilere geçelim...

Kirpik lifting nasıl yapılır?

Kirpik liftingi nasıl uygulanır?

Kirpik lifting uygulamasında:

  • Kirpiklere uzun süreli kıvrık ve kalkık bir etki vermek için kirpik çizgisine ilk olarak silikon bir ped yapıştırılıyor.
  • Kirpikler tek tek geri doğru taranarak yapıştırılıyor.
  • Kıvrıklığı korumak için bazı solüsyonlar birkaç adımda uygulanıyor.
  • Bazı durumlarda da kirpikler kirpik bigudisine sarılıyor. Bu işlemi kirpik perması gibi düşünebilirsin.
  • İlk aşamada geriye doğru yapıştırılmış kirpiklere mikro çubuklarla jel bir solüsyon sürülüyor ve yaklaşık 15-20 dakika kadar bekletiliyor. Bu aşamada, kirpiklerin tek tek ayrılması ve solüsyonun her bir kirpiğe eşit şekilde sürülmesi önemli.
  • İkinci adımda kirpiğe başka bir solüsyon daha sürülüyor ve tekrar bekletiliyor. En son adımda da kirpiklere keratin yüklemesi ve renk veren bir solüsyon daha sürülerek kirpik lifting uygulaması tamamlanıyor.

Kirpik lifting işleminin süresi nedir?

Kirpik liftingi uygulamasının süresi tamamen kirpiklerin tipine göre değişiyor. Eğer kısa ve düz kirpiklere sahipsen bu işlem biraz daha uzun sürebiliyor. Tam bir süre vermek gerekirse 45 - 60 dk arası sürdüğünü söyleyebiliriz.

Kirpik liftinginde nelere dikkat etmek gerek?

Kirpik liftinginde nelere dikkat etmek gerek?

Öncelikle, eğer kirpik liftingi yaptırmaya kararlıysan, bunun kimyasal bir işlem olduğunu ve hassas ciltlerde bazı reaksiyonlara yol açabileceğini göz önünde bulundurmalısın. Kirpik uygulaması yaptıracağın yerin bu konuda uzman olmasına ve gerekli hijyen koşullarını sağladığına emin olmalısın.

Kirpik liftingi uygulamasından önce göz makyajını kusursuz bir şekilde temizlemeli, kirpiklerinde herhangi bir ürün kalıntısının kalmamasına ve kuru olmasına mutlaka dikkat etmelisin. Kontakt lens kullanıyorsan, uygulama öncesi mutlaka çıkarmalısın. Eğer arpacık, alerji, tahriş, kirpik dökülmesi gibi durumlar yaşıyorsan, uzmanlar tarafından kirpik liftingi uygulamasının önerilmediğini bilmelisin.

Kirpik lifting kirpikleri döker mi?

Kirpik liftinginde kirpiklere kimyasal uygulandığı için "Lifting kirpikleri döker mi?" sorusu sık sık akıllara geliyor. Kirpik liftingi yaptırdıktan sonra doğru bakım ürünlerini kullanırsan kirpik dökülmesi gibi bir sorunla karşılaşmayabilirsin. Kirpik liftingi yaptırdıktan sonra maskara uygulamaya devam etmek, gözleri ovuşturmak ve göz makyajını sert bir şekilde temizlemek gibi uygulamalardan mümkün olduğunca kaçınmalısın.

Kirpik lifting ne kadar kalıcıdır?

Kirpik lifting kalıcılığı kişiye göre farklılık gösterebilir. "Kirpik liftingi kaç ay sürer?" sorusunun yanıtı, ortalama olarak 2-3 ay arası sürüyor. Uygulama sonrası kirpikler kuruduktan sonra yüzünü yıkayabilir ama göz makyajı yapmak ve maskara uygulamak için en az 12 saat beklemelisin. Daha sonrasında da kirpiklerine nasıl baktığın da işlemin kalıcığını etkiliyor. Kirpik liftingi yaptırdıktan sonra maskara sürmek, makyaj temizleyicilerle sık sık kirpikleri temizlemek, gözleri ovalamak da işlemin kalıcılığının azalmasını sağlayabiliyor.

Kirpik lifting nasıl bozulur?

"Kirpik liftingi kötü oldu, ne yapmalıyım?" diye düşünüyorsan ve kirpiklerinin eski haline dönmesi için 2-3 ay beklemek istemiyorsan, kirpik liftingi bozmak için bazı yöntemlere başvurabilirsin. Öncelikle kirpik lifting yaptırdığın güzellik merkezine danışmalısın. Onların önereceği yöntemleri uygulayarak kirpik liftinginin bozulmasını sağlayabilirsin.

Bununla birlikte çift fazlı makyaj temizleyicilerin, kirpik liftingi temizlediği de söyleniyor fakat bunun da bir garantisi olmadığını söylemeliyiz. Gözlerine ve kirpiklerine zarar vermemek için mutlaka güzellik merkezine danışmalısın.

Kirpik lifting zararları nelerdir?

Kirpik liftingi zararlı mıdır?

Kirpik lifting uygulaması yapan güzellik merkezleri her ne kadar bu işlemin herhangi bir zararı olmadığını söyleseler de, konu göz olduğu için çok dikkatli olmak gerek. Öncelikle kirpiklere sürülen kimyasal solüsyonlar gözleri tahriş edebilir, istenmeyen reaksiyonlara yol açabilir.

Kirpik liftinginin etkisi geçtikten sonra kirpiklerde cılızlaşma ve dökülme çok sık rastlanmasa da, bu uygulamayı sık yaptırmak ister istemez bu tarz durumlar yaratabilir.

Kirpik lifting ile kirpik perması arasındaki fark nedir?

Kirpik permasında kullanılan bigudi biraz daha büyüktür. Kirpik perması işleminde amaç kirpiklerin daha kıvrık görünmesidir. Özellikle kirpiklerin dış kısmı bu işlemden sonra belirgin bir şekilde kıvrılır. Kirpik liftingde ise esas amaç kirpiklerin daha kalkık görünmesini sağlamaktır, bu yüzden daha farklı bir bigudi kullanılır.

Evde kirpik lifting yapılır mı?

Evde kirpik lifting yapmak için satılan kirpik lifting setleri bulunuyor ama göze çok yakın bir noktaya yapılan bu işlemin uzmanlar tarafından yapılması son derece önemli. Bu işlem sırasında gözler kesinlikle kapalı olmalı ve kullanılan solüsyonların göze kaçmasına engel olunmalı. Kendine evde kirpik lifting yapmayı denediğinde ise gözlerini açmaman imkansız olacağı için hem istediğin sonucu alamayabilir hem de gözlerine zarar verebilirsin. Bu yüzden eğer kirpik lifting yaptıracaksan mutlaka uzmanların bulunduğu bir güzellik merkezini tercih etmeni öneririz.

Neden kirpik lifting yaptırmalısın? Kimler yaptırabilir?

Kirpik lifting uygulaması her ne kadar çok popüler olsa da, kirpiklerinin buna ihtiyacı yoksa yaptırmayabilirsin.

Eğer kirpiklerin çok düzse, kirpik kıvırıcılarla bile kalkık ve kıvrık görünmüyorsa ve gün içerisinde düşüyorsa, kirpik lifting işlemi sana göre olabilir. Daha uzun ve kalkık görünen kirpikler için bu uygulamayı 3-4 ayda bir yaptırmayı düşünebilirsin.

Kirpiklerin kendiliğinden uzun ve kıvrıksa şanslısın! Böyle kalıcı uygulamalarla kirpiklerine zarar verme riskini almadan da kirpiklerini kıvırabilir ve kaldırabilirsin.

Kirpik liftingin alternatifi olabilir mi?

Kirpik lifting etkili maskara önerileri

Kirpik lifting uygulaması gerçekten çok güzel sonuçlar verebiliyor ancak, pahalı ve kimyasal olması nedeniyle senin için caydırıcı olabilir. Biz de bu yüzden kirpik liftingine alternatif olabilecek maskaraları denedik!

1. L'Oréal Paris Telescopic Lift Maskara

L'Oréal Paris Telescopic Lift Maskara

Kirpiklerinde lifting etkisi elde etmek için sana önerebileceğimiz en iyi maskaralardan biri L'Oréal Paris Telescopic Lift Maskara. Özel çift taraflı fırçasıyla en kısa kirpikleri bile kavrayarak kaldırıyor, tek tek ayırıyor, hacim ve uzunluk etkisi veriyor. Bu sayede kirpikler lifting görünümüne kavuşuyor. Kirpiklere 5mm.'ye kadar uzunluk da veren bu kirpik lifting etkili maskara, aynı zamanda seramid içeren formülü ile kirpiklere bakım da yapıyor.

2. Maybelline Falsies Lash Lift Maskara

maybelline falsies lash lift maskara

Kirpik liftingi yaptırmak yerine bu etkiyi bir maskaradan almak istiyorsan, Maybelline Falsies Lash Lift Maskara'yı mutlaka denemelisin. Profesyonel kirpik liftingi uygulamasından ilham alarak tasarlanan bu maskara, çift taraflı eğimli fırçası ile kirpikleri dipten kaldırarak kalınlaştırıyor. Böylece en düz ve cılız kirpikler bile kirpik liftingi yaptırmış gibi kalkık, kıvrık ve uzun görünüyor. 16 saate kadar da etkisini koruyan, kirpik liftingi etkili bu maskarayı daha yakından incelemek için aşağıdaki makalemize göz atabilirsin.
3. NYX Professional Makeup On The Rise Liftscara

nyx professional makeup on the rise liftscara maskara

Hem yuvarlak hem de kum saati formundaki özel fırçası ile kirpiklere lifting etkisi veren diğer bir maskara ise NYX Professional Makeup'ın On The Rise Liftscara maskarası. Bu özel fırça formu en kısa kirpikleri bile kaldırma, tek tek ayırma ve gözleri daha büyük gösterme özelliğine sahip. Aynı zamanda kirpiklere hacim de veren bu maskara, gün boyu akma, dökülme ve bulaşma yapmıyor.

4. Lancome Lash Idole Maskara

Lancome Lash Idole Maskara

Favori kirpik liftingi etkili maskaralarımızdan bir diğeri de Lancome Lash Idole Maskara. Esnek ve silikon fırçasında bulunan farklı boyutlardaki 360 mikro kıl sayesinde her bir kirpiği dipten uca kavrayarak kıvırıyor. Ayrıca kirpikleri birbirine yapıştırmadan tek tek ayırarak hacimlendiriyor. Gerçek bir kirpik liftingi etkisi!

Üstelik formülü asla topaklanmıyor, bulaşmıyor ve kirpiklerin tüy kadar hafif kalmasını sağlıyor. Formülündeki beyaz çay ile antioksidan etki yaratarak kirpiklere bakım da yapıyor. Kısacası hayallerimizdeki kirpik görünümünü veriyor!

5. L'Oréal Paris Bambi Oversized Eye Maskara

L'Oréal Paris Bambi Oversized Eye Maskara

Hem kirpik liftingi hem de XXL hacim etkisini aynı anda elde etmek istersen, L'Oréal Paris Bambi Oversized Eye Maskara'yı mutlaka denemelisin. LOreal Bambi Eye Maskara'nın verdiği büyük, ceylan göz etkisine, bu maskara ile kirpik liftingi ve hacim etkisi de ekleniyor.

L'Oréal Paris Bambi Oversized Eye Maskara'nın esnek fırçası tüm kirpiklere eşit bir şekilde ulaşırken, en kısa kirpikleri bile kaldırıyor, XXL hacim etkisi ve uzunluk veriyor. Bu 3 harika etki, kirpikleri bir anda bambaşka bir boyuta taşıyor. Ayrıca kolajen ve seramidlerle güçlendirilmiş formülü, topaklanmıyor, gün boyu kusursuz görünüyor. Bambi Oversized Eye Maskara'yı kullandığımızda, gün içerisinde kirpiklerin düşmediğini, uzun süre lifting etkisini koruduğunu ve temizlemesinin de son derece kolay olduğunu gördük. Eğer sen de ceylan göz etkisi ile evde kirpik liftingi etkisini bir arada denemek istersen, L'Oréal Paris Bambi Oversized Eye Maskara'ya makyaj çantanda yer açmalısın!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?