Mevsim Geçişlerinde Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Mevsim Geçişlerinde Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Cildinin bakım ihtiyacı, her mevsim farklılık gösterir. Neden mi? Çünkü havaların soğuması, ciltte kuruluk ve akne gibi sorunlara yol açarken; sıcaklıkların artması ise ciltte gözenek görünümü ve sebum üretiminin azalması gibi etmenlere yol açar. Mevsim geçişleri ise tam da bu noktada kritik bir öneme sahiptir. Doğru bir bakım rutini uygulanmayan cilt, mevsim geçişleri esnasında büyük sorunlar ile karşılaşır. İşte bu nedenle seni mevsim geçişlerinde cilt bakımı için gardını almaya davet ediyoruz.

Cilt Mevsim Geçişlerinden Nasıl Etkilenir?

Cilt Mevsim Geçişlerinden Nasıl Etkilenir?

Mevsim değişikliği sonucu değişen sıcaklıklar, nemin, rüzgarın ve hatta UV ışınlarının olumsuz etkilerini de cildine taşıyor. Bu esnada cildin ise değişen hava koşullarına karşı bir adaptasyon sürecine giriyor. Eğer ki ona düzgün bir bakım uygulamazsan, cilt sorunlarıyla karşılaşman ne yazık ki kaçınılmaz oluyor. Peki, bu cilt sorunları neler olabilir dersin? Gel birlikte bakalım.

  • Yaz mevsimine geçişte ısınan hava ile artan nem, cildinin gözeneklerini açar, kılcal damarların görünümü genişler. Sebum dengesi ise azalır.

  • Siyah nokta oluşumu en fazla bu dönemde gerçekleşir.

  • Sonbahara doğru soğuyan havanın etkisiyle de cildinin üst tabakası kalınlaşmaya başlar ve ultraviyole ışınlarına bağlı olarak pigmentasyon sorunları ortaya çıkar. Ayrıca cildin daha nemsiz ve dış etkenlere karşı korumasız hale gelir.

  • Akne, sivilce, sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıkları ise en fazla sonbahar geçişlerinde görülür.

Mevsim Geçişlerinde Yapılan Hatalar Neler?

Mevsim Geçişlerinde Yapılan Hatalar Neler?

Mevsim geçişleri, cildinde özel bakım gerektiren bir dönem. Bu nedenle ona iyi bakmalı, yazın yakıcı etkisi veya kışın delici soğunu geride bırakırken ihtiyacı olan bakımı iyi anlamalısın. Bu dönemde en sık yapılan hatalar ise şöyle;

  • Tek bir bakım ürünü ile bütün bir yılı geçirmek,

  • Cilt bakım rutinini değiştirmemek,

  • Özellikle de soğuyan havalarda, sıcak su ile duş alımını artırmak.

Tüm bu etkiler cildine zarar veren ve cilt problemleri ile boğuşmana neden olan yanlış davranışlar arasında yer alıyor. “Peki ama cilt bakım rutinim nasıl olmalı?” diyorsan sırasıyla uygulaman gereken adımları söyleyelim.  

Cilt Temizliğine Özen Göster

Mevsim geçişlerinde cilt temizliği oldukça önemli. Düzenli olarak kullanılan cilt temizleyici ürünler, cildinin doğal nemini korumasına yardımcı oluyor. Ayrıca mevsim geçişlerinin cildinde oluşturabileceği zararlı etkileri de en aza indiriyor. Yalnız burada ufak bir detay eklemek istiyoruz. Cilt temizliğinde yalnızca makyaj temizleyici ürünler kullanmamalısın. Makyaj temizleyici ürünler, genellikle içerisinde yağ barındıran ürünler oldukları için cildinde tam bir temizlik görevi üstlenmezler. Bu nedenle özellikle cilt temizleme jeli veya köpüklerinden cilt tipine en uygun olan birini alıp, uygulamanı tavsiye ediyoruz.

Editörün Önerisi: Eğer mevsim geçişlerinde cildinde siyah noktaların arttığını gözlemliyorsan, soyulabilen siyah maskeleri kullanabilirsin. Garnier Saf ve Temiz Kömürlü Soyulabilen Siyah Maske'yi kullanabilirsin.

Peeling Uygula

Bu dönemde cildinin, yenilenebilmesi için ölü deriyi üzerinden atmasına yardımcı olmak gerekiyor. Bunu layıkıyla yerine getiren ise tabii ki peeling işlemi! Peeling ile cildindeki lekelenmelerden kurtulurken, pürüzsüz bir doku da elde edebilirsin. Ayrıca derinin mat ve soluk görünümü engelleyerek, canlılık ve parlaklık da kazandırman mümkün!

Editörün Önerisi: Garnier'in Kayısı Peelingi, içerisindeki kayısı çekirdeği yağı ile cildine nazik bir şekilde peeling yaparken, ölü derilerden arınmasına ve sağlıkla ışıldamasına yardımcı olacak.

Güneş Kremi Kullan

Güneş Kremi Kullan

Biliyorsun ki güneş kremi yalnızca yazın güneşe çıktığında değil, yılın her mevsiminde kullanman gereken bir bakım ürünü. Güneşin cildine yaydığı ultraviyole ışınları, maalesef ki bazı hasarlara yol açabiliyor. Lekelenmelerden tut da deride elastikiyet kaybı ve kırışıklık gibi problemlere kadar, cilt sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle yaz, kış, sonbahar ve ilkbahar demeden güneş kremi kullanmaya özen göstermeli ve bu bakım rutinini atlamamalısın.

Editörün Önerisi: Tüm yıl boyunca rahatlıkla kullanabileceğin, yüksek UV koruması sağlayan, aynı zamanda da hafif yapısıyla çok kolay uygulanan, beyaz iz ve yağlı his bırakmayan La Roche Posay Anthelios Invisible Fluid güneş kremini gözümüz kapalı öneririz!

Nemlendiricileri İhmal Etme

Nemlendiricileri İhmal Etme

Mevsim geçişlerinde cilt kuruluğu, en sık rastlanan problemlerden biri. Bu dönemde ani değişen sıcaklıklar, cildindeki nem dengesini olumsuz etkileyebiliyor. Bu sebeple mutlaka nemlendirici kullanımına özen göstermelisin. Buradaki en önemli nokta ise cildini iyi tanıyor olman. Örneğin, yağlı cildin için nemlendirici seçiminde, içerisinde yağ barındıran ağır nemlendiriciler değil de daha su bazlı nemlendiricilerden yardım alıyor olmalısın. Özetle cildine en uygun nemlendiriciyi seçmeli ve ona göre bir bakım rutini oluşturmalısın.

Editörün Önerisi: Cildi iyi bir şekilde nemlendirmek ve daha dolgun görünmesini sağlamak için en iyi içeriklerden biri de hyaluronik asit. Eğer cildinde mevsim geçişlerinde iyi bir nem desteği sağlamak, aynı zamanda da daha dolgun ve pürüzsüz görünmesini sağlamak için L'Oréal Paris Hyaluron Uzmanı gündüz kremini tercih edebilirsin.

Aynı zamanda cildini onarmak ve yoğun bir şekilde beslenmesini sağlamak için kağıt maskeler de mevsim geçişlerinde kurtarıcı olacaktır. Garnier Süt Bombası Besleyici Kağıt Yüz Maskesi Badem Sütü, cildi yoğun bir şekilde beslerken, onarılmasına da yardımcı oluyor.

Sağlıklı Beslenmeye Dikkat Et

Son olarak mevsim geçişlerinde sağlıklı beslenmenin önemine değinelim istiyoruz. Unutma ki cildini yalnızca dışarıdan değil, içeriden de beslemeye özen göstermelisin. Bunun için sana önerimiz, bolca su içmen ve de A, C, E vitaminlerinden yararlanman yönünde. Yeterli su tüketimi ile cildindeki nem dengesini koruyabileceğin gibi; kolajen üreten, leke oluşumu ile cilde zarar veren serbest radikallerin dolaşımını önleyen vitaminlerden de yararlanabilirsin.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?