Mikrodermabrazyon Nedir?

Mikrodermabrazyon Nedir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Yıllar boyunca cildine yerleşen güneş ve akne lekelerini giderecek bir yöntem mi arıyorsun? O zaman mutlaka mikrodermabrazyon işlemi nedir öğrenmeli ve etkilerini daha yakından keşfetmelisin. Hadi, mikrodermabrazyon yaptıranları neler bekliyor mercek altına alalım!

Güneş koruyucu kremleri gerektiği gibi kullanmamak ve doğru cilt bakım rutinini bir türlü bulamamak zaman içinde cilt lekelerinin oluşmasına yol açabiliyor. Hepimiz az çok cilt lekeleriyle mücadele ediyoruz. Hal böyle olunca cilt tonunu eşitlemek ve cilt dokusunu yenilemek için uygulanan işlemler de ilgimizi çekiyor. Biz de bunlardan biri olarak son zamanlarda sıkça tercih edilen mikrodermabrazyon nedir ve mikrodermabrazyon nasıl yapılır konularını ele almaya karar verdik! Yazımız çoktan hazır, peki ya sen?

Mikrodermabrazyon Nedir?

Mikrodermabrazyon Nedir?

Mikrodermabrazyon, cilt lekesi ve sivilce izi gibi kusurları hafifletmek amacıyla uygulanan bir estetik tedavi yöntemi. Bu yöntem, cilt dokusunu yenilemek için cildin üst derisini ve ölü yüzey hücrelerini nazikçe soyarak uygulanıyor.

Mikrodermabrazyon Kimler için Uygundur?

Mikrodermabrazyon Kimler için Uygundur?

Mikrodermabrazyon uygulaması çoğu cilt tipi ve ten rengi için güvenli bir prosedür olarak kabul ediliyor. Uygulama, aşağıdaki cilt problemlerine sahip olan kişiler için öneriliyor: 

  • İnce çizgi ve kırışıklık görünümü

  • Hiperpigmentasyon

  • Yaşlılık lekeleri

  • Genişlemiş gözenekler

  • Siyah noktalar

  • Çatlaklar

  • Donuk cilt görünümü

  • Güneş lekeleri

  • Sivilce izleri

  • Cilt tonu eşitsizliği

Mikrodermabrazyon Nasıl Yapılır?

Mikrodermabrazyon Nasıl Yapılır?

Mikrodermabrazyon işlemi sırasında cildin dış tabakasındaki kusurları gidermek, cilt tonunu eşitlemek ve daha genç bir cilt dokusu elde etmek için bir aplikatör yardımıyla cildin üst dokusundaki ölü deri hücreleri soyuluyor. Bu tedavi yaklaşık olarak bir saat sürüyor.

Mikrodermabrazyon uygulaması sırasında diğer pek çok işlem gibi koltuğa uzanılıyor. Doktor veya cilt bakım uzmanı mikrodermabrazyon cihazıyla cildin dış tabakasını nazikçe temizliyor. Ardından cilde nemlendirici ve güneş kremi uyguluyor. Ancak işlem tek seansta sona ermeyebiliyor.

Mikrodermabrazyon Öncesi ve Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Mikrodermabrazyon Öncesi ve Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Mikrodermabrazyon cerrahi olmayan minimal invaziv bir işlem. Esasında bu işleme hazırlanmak için özel bir çaba sarf etmek gerekmiyor. Ancak mikrodermabrazyon uygulamasının senin için uygun olup olmadığını öğrenmek istiyorsan dermatoloğunla görüşmelisin. Çünkü geçmişte uygulanan farklı operasyonlar veya mevcut alerjiler mikrodermabrazyon uygulamasına uygun olmayabiliyor. 

Mikrodermabrazyon öncesinde genellikle bir hafta boyunca güneşe maruz kalmaktan, bronzlaştırıcı kremler kullanmaktan ve ağda yaptırmaktan kaçınmak gerekiyor. Ayrıca tedaviden üç gün önce peeling ve maske kullanımına da ara verilmesi öneriliyor. Mikrodermabrazyon sonrasında ise cildini günde iki kez temizlemeye, nemli tutmaya ve güneşten korumaya devam etmen yeterli. Mikrodermabrazyon uygulamasının ardından birkaç hafta boyunca cilt güneşe karşı daha hassas olabiliyor. Bu nedenle hem evde hem de dışarıdayken düzenli aralıklarla güneş kremini yenilemen gerekiyor.

Editörün önerisi: Lancôme UV Expert Milky Bright SPF 50, uzun UVA filtreleri ile zenginleştirilen formülü sayesinde cildi güneşin zararlı etkilerine karşı koruyor. Hafif ve sütsü dokusuyla cilde kolayca uygulanıyor ve yumuşacık bir his bırakıyor. Lancôme UV Expert Milky Bright yalnızca cildi güneşten korumakla kalmıyor, aynı zamanda nemli bir hisse de kavuşturuyor.

Mikrodermabrazyonun Zararları Var mı?

Mikrodermabrazyonun Zararları Var mı?

Mikrodermabrazyonun yan etkileri arasında en yayın olarak ciltte hafif hassasiyet, şişkinlik ve kızarıklık bulunuyor. Mikrodermabrazyon yaptıranlar, bu yan etkiler ortaya çıksa dahi tedaviden sonraki birkaç saat içerisinde söz konusu belirtilerin geçtiğini söylüyor. 

Editörün önerisi: Lancôme Advanced Génifique Milyonlarca Probiyotik Türevi İçeren Onarıcı Serum ile cilt bariyerini onararak daha canlı ve aydınlık bir görünüme kavuşabilirsin. Lancôme Advanced Génifique serum, cilt tonunu eşitleyerek daha pürüzsüz bir görünüm sunuyor. Ayrıca kırışıklık ve ince çizgi görünümünü de hafifletiyor.

Mikrodermabrazyon yaptıranlar birkaç seans sonra daha eşit tonlu, aydınlık ve canlı bir cilde ulaştıklarını söylüyor. Peki, sen mikrodermabrazyon hakkında neler düşünüyorsun? Düşüncelerini veya aldığın sonuçları bizimle de paylaşmayı unutma!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?