Neden saçlarım uzamıyor? Saçlarının yavaş uzamasının altında yatan nedenler

Neden saçlarım uzamıyor? Saçlarının yavaş uzamasının altında yatan nedenler

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Saçların sürekli aynı boydaysa, bir türlü uzamıyorsa kulübe hoş geldin! Saçlarını kestirdikten sonra uzun bir süre aynı boyda olan yavaş yavaş uzayan saçlar bazen sinir bozucu olabiliyor. Hayalindeki upuzun ve sağlıklı, hızlı uzayan saçlar aslında o kadar da zor değil. 

"Hızlı saç uzatmak için ne yapılmalı?" sorusundan önce saçlarının yavaş uzamasının altındaki sebepleri inceleyerek saçlarının daha hızlı uzamasına yardımcı olabilirsin. Şimdi, saçlarının yavaş uzamasının altında yatan nedenleri açıklıyoruz!

Güçsüz saç telleri

Sağlıklı bir saç derisi ve saç telinin olduğunu var sayalım... Bu durumda yetişkin bir bireyin saçı yılda ortalama 15 cm uzuyor. Eğer saçlarında çok fazla kırık veya kuruluk sorunu yaşıyorsan, maalesef saçlarının yıl boyunca 15 cm uzaması imkansız olabilir. Öncelikle saç tellerini kuvvetlendirerek saç tellerinin daha dayanıklı olmasını sağlayabilirsin.Böylece saçlarının kolaylıkla uzamasını sağlayacaksın. 

Hint yağı, bitkisel keratin ve vitaminler içeren, yepyeni Elseve Dream Long saç bakım serisi sayesinde saç köklerini güçlendirebilir ve saç tellerini kuvvetlendirebilirsin. Seriyi kullanmaya başladıktan sonra daha uzun, daha gür saçlara kavuştuğunu göreceksin.

Kırık saç uçları

Kırık saç uçları saçlarının daha fazla uzamasını izin vermeyebilir. Biliyoruz, saçlarının uzadığı bir dönemde cansız görünüm ve kırıklar nedeniyle saçını kestirmek istemezsin. Bu nedenle kırık uç oluşumunu önlemek, saç tellerini güçlendirmek için Elseve Dream Long serisi senin için ideal! Saç tellerini kökten uca besleyen Elseve Dream Long Onarıcı Şampuan sayesinde saçlarını güçlendirebilir, daha az kırılmalarına yardımcı olabilirsin. Daha az kırılan saçların daha hızlı uzayacaktır.

Editörün önerisi: Saç uçlarının kırılmasını önlemek için saçlarını yüksek ısıdan da korumalısın. Saçlarını yıkadıktan sonra havluyla kurulamak yerine kendiliğinden kurumasını beklemelisin. 

İlerleyen yaş

Yaşın ilerlemesiyle birlikte saçlar daha yavaş uzamaya başlayabilir, bu normal bir süreçtir. Yıllar boyu yaptığımız boya işlemleri, yüksek ısı ve kimyasal işlemler nedeniyle zamanla saçlarımızın uzaması yavaşlar. Saç derisi daha az yağ üretmeye başlar ve bu da saçların daha yavaş uzamasına neden olur. Bu süreçte saçlarına yoğun işlemler yaparak uzatmak yerine saçlarını besleyecek, uzamasına destek olacak ürünler, Hint yağı gibi doğal yağlar kullanarak saçlarının sağlıkla uzamasını beklemelisin. 

Beslenme düzeni

Tabii ki sürekli fast-food yiyerek saçlarının hızlı uzamasını beklememelisin! Saçların da senin tükettiğin besinleri kullanarak uzuyor. Bu nedenle vitamin, mineral, protein tüketimine dikkat etmelisin. Somon balığı, fındık, fasulye ve soya ürünleri gibi sağlıklı protein kaynaklarını tüketmelisin. Saçlarının hızlı uzaması için bol bol su tüketmeyi ise asla unutmamalısın!

Yanlış saç bakımı rutini

Saçlarına ne kadar iyi bakarsan o kadar olumlu sonuçlar alırsın. Saçlarının yavaş uzamasından şikayet ediyorsan saç bakım rutinine özen göstermelisin. Saçlarını duşa girmeden önce taramayı deneyebilirsin. Islak saçı taramak saçlarının kolay kırılmasına neden olabilir. 

Banyoda, Elseve Dream Long Kolay Tarama Bakım Kremi'ni saçlarının uç ve boylarına uygulayarak saçların ıslakken çok daha kolay tarayabilirsin.

Ayrıca saçlarını çok sıcak suyla yıkamak da hem saçlarının hem de saç derinin kurumasına neden olabilir. Kuruyan saç derisi de yavaş uzamanın en önemli nedenlerinden biridir. Duş alırken mutlaka ılık hatta dayandığın kadar soğuk suyla saçını yıkamalısın. 

Haftada bir veya iki kere saç maskesi kullanmak da saçlarına yoğun nemlendirme sağladığı için saç tellerinin güçlenmesine ve aynı zamanda uzamasına yardımcı olur. Eğer saç uzatmak için maske arayışındaysan, Elseve Dream Long Uzun Saç Kurtarıcı Maske'yi sana önerebiliriz. Yoğun yapısıyla saçın yıpranmadan, kırılmadan uzamasına destek olan bu maske, bizim de favorilerimiz arasında :)


Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?