Okaliptüsün Cilde Olan Faydaları Nelerdir?

Okaliptüsün Cilde Olan Faydaları Nelerdir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Doğadan gelen şifa veren bütün otları ve çiçekleri araştırmayı çok seviyoruz. Okaliptüs bitkisi her ne kadar ülkemizde yeni yeni popüler olmaya başlasa da aslında Avusturalya'da yüzyıllardır cilt bakımında ve vücut sağlığında aktif olarak kullanılıyor. Okaliptus otu, okaliptus çiçeği hem taze, hem de kurutulmuş olarak cilt bakımında kullanılabilir. Sen de bizim gibi okaliptusu seviyor ve mutlaka cilt bakımına eklemek istiyorsan bu makaleden notlar çıkarabilirsin. 

Okaliptüs nedir?

Okaliptüs nedir?

Okaliptus bitkisi Mersingiller ailesine ait. Geleneksel olarak birçok hastalığa iyi geldiği tahmin edilen okaliptus, son zamanlarda cilt bakımına olan faydaları ile ön plana çıkıyor. Sadece cilt değil, vücut bakımı hatta bacak inceltmek için okaliptüs yağı kullananlar bile var! Okaliptus bitkisinin 600'den fazla çeşidi var, bu nedenle neredeyse her mevsimde okaliptusa erişim sağlayabiliyoruz. 

Okaliptus bitkisi su çekme özelliğine sahip olduğu için genellikle bataklık bölgelerde yetiştiriliyor. Ülkemizde de yetiştirilen bu bitki, Eylül ve Ekim aylarında toplanarak krem, merhem, ilaç, çay ve kozmetik sektöründe değerlendirilir. Eğer bir gün Ege veya Akdeniz bölgesine gidersen buradaki büyük ve geniş gövdeli ağaçlara dikkat et. Dünyanın en uzun ağaçları arasında yer alan Okaliptus ağaçları Dalaman'da sık sık karşına çıkabilir. Ortalama bir Okaliptüs ağacı 200 ila 1000 litre suyu çekebilme gücüne sahip! 

Okaliptüs yağı hamilelikte kullanılır mı? Hamilelik ve emzirme döneminde okaliptüs yağı kullanılması tavsiye edilmiyor. Okaliptüs yağı kullanmadan önce doktoruna danışmalısın. 

Okaliptüsün cilde faydaları

1. Cildi onarır

Cildi onarır

Okaliptüs yağı ne işe yarıyor? Okaliptüs yağı ve kremleri cildi onararak cildin yenilenmesini destekliyor. Cilt kusurları olanlar ve cildinde yara izi görünümleri olanlar için okaliptus merhemleri önerilir. 

Cildin yenilenmesini ve cilt yüzeyindeki kusurların onarılmasını sağlayan okaliptus bitkisini denemek için L'Oréal Paris Saf Kil Arındırıcı Maskesi'ni kullanmalısın. İçeriğinde üç saf kilin okaliptus özüyle birleşimi bulunan bu kil maskesi, cildini kurutmadan onarmayı ve arındırmayı amaçlar. Loreal kil maskesi, cildindeki yağlı ve aşırı parlak görünümü alır ve yerine daha doğal mat bir bitiş sağlar. Yoğun silikat içeren saf kil, cildi pürüzsüzleştiriyor, yağdan arındırıyor. 

Editörün önerisi: Aktardan okaliptüs yaprağı veya yağı alıp direkt olarak cildine uygulamak yerine mutlaka dermatolojik testlerden geçen güvenilir cilt bakım ürünlerini kullanmalısın. Okaliptus özü içeren saf kil maskesi, cildine bakım yaparak çok daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.

2. Cildini arındırır

Cildini arındırır

Doğal okaliptüs otu, cildindeki yağ ve kiri arındırarak yüzünün daha temiz görünmesini sağlıyor. Antiseptik özelliği olan okaliptus, yüzündeki iltihaplı olan bölgeleri iyileştirmeyi ve arındırmayı hedefler. 

Sen de cilt temizliğinde okaliptus kullanmak istersen L'Oréal Paris Saf Kil Arındırıcı Jel ile tanışmalısın.  Üç saf kilin okaliptus özü ile birleşiminden meydana gelen L'Oréal Paris Saf Kil Arındırıcı Jel, cildini kurutmadan temizler, kadifemsi bir bitiş sağlar. Yağlı cildindeki parlaklığı alarak yerine daha doğa ve mat bir görünüm elde edebilirsin. Okaliptus dışında yoğun silikat içeren saf kil, cildin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Cildindeki yağlanmayı Okaliptus kullanarak kontrol altına almak istiyorsan Loreal arındırıcı jeli denemeye hemen başlamalısın. 

3. Cilt Bariyerini Yeniden Güçlendirir

Organik okaliptüs yağı kullananlar cildin eski elastikiyetini kazandığını ve cilt bariyerinin güçlendiğini söylüyorlar. Özellikle yağlanma eğilimli ve parlayan bir cildin varsa okaliptüs yağı cilde faydaları sana çok iyi gelecektir. Tıkalı gözeneklerin açılmasına yardımcı olan ve cildi yeniden yapılandıran okaliptüs yağını haftada 1 veya 2 kere temiz cildine sürebilirsin.

4. Cilt Tonu Eşitsizliklerini Ortadan Kaldırır

Hassas cilde sahip olanlarda yüzde renk eşitsizliği olabiliyor. Yüzde kızarıklık, göz çevresinde hassasiyet gibi durumlar cildinin pürüzsüzlüğüne gölge düşürebilir. Cildinin tek ton, pürüzsüz ve bakımlı görünmesi için cilt bakım ürünlerinin içeriğinde okaliptüs olmasına dikkat etmelisin. Çünkü okaliptüs özü cildi yatıştırıyor ve renk eşitliği sağlıyor. 

Okaliptüs Yağı Nasıl Kullanılır?

Okaliptüs Yağı Nasıl Kullanılır?

Şimdi geldik en önemli konuya... Okaliptüs yağı kullanımı! Okaliptüs yağı cilde faydalarını denemek istiyorsan organik okaliptüs yağı veya okaliptus içeren cilt kremleri edinmelisin. 

Okaliptüs Yağı Yüzde Nasıl Etki Eder? Okaliptus yağı kullanırken temiz cildine 3-4 damla uygulamak yeterli olacak. Düzenli olarak haftada 1-2 kere kullandığında okaliptüsün faydalarını görmeye başlarsın. Cildindeki sebum üretimi dengelenir ve yüzün daha aydınlık görünür. 

Bildiğin üzere okaliptüs yağı üst solunum yollarına da çok iyi geliyor. Burun tıkanıklığı okaliptüs yağı çözümlerinden biri de buhar maskesi yapmaktır. Burun tıkanıklığına okaliptüs yağı için kaynar suyun içine birkaç damla okaliptüs yağı damlat ve buhar yoluyla okaliptüs yağını soluyarak solunum yollarının açılmasını sağla.

Okaliptüs Yağı Göğüse Sürülür Mü? Evet, soğuk algınlığı ve grip gibi durumlarda okaliptüs yağını göğsüne sürebilirsin. urun tıkanıklığına okaliptüs yağı Okaliptüs yağı öksürüğü azaltabilir ve daha rahat nefes almana yardımcı olabilir. 

Vücuda okaliptüs yağı kullanmak için ayaklara okaliptüs yağı sürebilirsin. Ayaklarda mantara iyi geldiği söylenen okaliptüs yağı birkaç gün içinde mantar enfeksiyonun azalmasına yardımcı olabilir. 

Okaliptüs Yağını Ne Sıklıkla Kullanmak Gerekir? Okaliptüs yağını haftada 2 veya 3 kereden fazla kullanmamalısın. Eğer sana iyi geldiğini düşünüyorsan okaliptüs yağını 6 ay boyunca kullanmaya devam etmeli ve bir süre ara vermelisin. Okaliptüs yağı boyun ağrısı gibi dönemsel durumlarda sadece ağrı ve hastalık döneminde kullanıp sonra okaliptüs yağı kullanımı sonlandırmalısın.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?