Kusursuz Cilt Görevi: Doğru Gündüz Kremi Nasıl Seçilir?

Kusursuz Cilt Görevi: Doğru Gündüz Kremi Nasıl Seçilir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Konu gündüz kremleri olduğunda kafamız biraz karışabiliyor: Doğal, nemlendirici, besleyici, matlaştırıcı, kırışıklık karşıtı… Yanlış gündüz kremini kullandığında ise cildin hemen bir cevap veriyor: Aniden beliren sivilceler ve minik pütürler. İşte tam da bu yüzden, gündüz kremleri hakkında bilmen gereken her şeyi bir araya getirdik! Bu yazı ile birlikte hangi gündüz kremini kullanman gerektiğini aydınlatıyoruz.

Neden gündüz kremi kullanmalısın?

Neden gündüz kremi kullanmalısın?

İlk önce bu soruya bir yanıt verelim: Gündüz kremleri epidermisi yani cildimizin üst katmanını korurlar. Cildimizi temizledikten sonra nem verirler, çünkü yüz temizleyicileri sadece kirleri değil aynı zamanda cildin kendini korumak için oluşturduğu doğal yağ katmanını yani hidrolipik tabakayı de temizlerler. İşte bu yüzden, cildin nemlenmesini, beslenmesini ve korunmasını sağlamak için gündüz kremlerine ihtiyacımız var. Aynı zamanda gündüz kremleri, sivilce, kızarıklık, parlama, kırışıklık ve pul pul dökülme gibi cilt problemleriyle de mücadele ederler ve işin en iyi kısmı, üzerine uygulanacak ürünler için cildi hazır hale getirirler.

Cilt tipine uygun gündüz kremi seçmek

Cilt tipine uygun gündüz kremi seçmek

Doğru gündüz kremini seçmek meşakkatli bir iş. Peki bunu nasıl yapabilirsin? Cildin için doğru gündüz kremini seçerken pek çok noktayı göz önünde bulundurmalısın: Yaşam tarzın, sağlık durumun, çevresel etkenler gibi. Tüm bunların birleşimi sana cildinin neye ihtiyacı olduğunu söyleyebilir.

  • Eğer kuru bir cilde sahipsen, kış mevsiminde ekstra gerginlik ve kuruluk yaşıyor olabilirsin, bu yüzden yoğun nemlendirici etkili bir yüz kremi tercih edebilirsin. Bu sayede cildinin sebum dengesini koruyabilirsin. Kremsi dokudaki nemlendiriciler cilt tarafından kolay emilirler ve geride yağlı ve parlak bir tabaka bırakmazlar.
  • Eğer normal veya karma bir cilt tipine sahipsen (parlak T bölgesi, kalan yerler kuru) matlaştırıcı etkili bir gündüz kremi uygulayabilirsin. Likit, hafif ve kremsi bir nemlendirici tercih ederek daha fazla yağlanmanın önüne geçebilirsin.
  • Yağlı bir cilde sahipsen de mutlaka nemlendirici kullanmalısın Günlük olarak nemlendirici kullanmak, cildini besleyecek ve fazla yağ-sebum üretimini kontrol altına alacak. Böylece cildin kendini dengelemek için daha fazla yağ üretmeyecek. Tek dikkat etmen gereken hafif dokudaki
  • Hassas bir cilde sahipsen, (kızarıklıklar, tahriş veya alerji), hassas bir dokunuşa ihtiyacın var demektir. Hipoalerkenik ve gözenek tıkamayan (non-komedojenik) kremleri tercih ederek cildinin reaksiyon göstermesine engel olup, nemlenmesini sağlayabilirsin.

Gündüz kremlerinin verdiği o his!

Gündüz kremlerinin verdiği o his!

Gündüz kremi seçmek aslında tamamen cilt tipiyle alakalı değil, aslında bu bir rutin ve uygularken de insana keyif vermeli! Hoşuna giden dokuya sahip bir yüz kremi seçtiğinde, onu cildine uygulamak ve sonrasında verdiği o his sana kendini iyi hissettirmeli. Cildini şımartmalısın!

Bazen, cilt tipimizle çok uymayabilecek yüz kremlerine doğru çekilebiliyoruz. O yüzden epidermisin sana ne söylediğini iyi dinlemelisin: Eğer cildin sana bir şeyler anlatmak istiyorsa, muhtemelen yardıma ihtiyacı vardır. Belki çok daha hafif dokudaki kremler, belki rahatlatıcı balmlar belki de nemlendirici jeller… Sadece dinlemen gerekli.

Gündüz kremi: Güneş korumasına ihtiyacın var mı?

Gündüz kremi: Güneş korumasına ihtiyacın var mı?

Cilt bakım ürünlerinin bazılarında güneş koruması olduğunu görmüşsündür. UVA veya UVB, bu ürünler güneş koruması sağlarlar ama yeterli midir? İşte bunu sorgulamak gerek. Kimi zaman yeterli olsa da, kimi zaman daha fazlasına ihtiyacın olabilir. Son yıllarda cilt ürünlerinin birçoğuna güneş koruyucu ekleniyor. Asyalı kadınlar ciltlerinin bembeyaz olmalarını isterlerken, Amerikalılar ise güneş koruma işini çok ciddiye alıyorlar.

Güneş koruması: En İyi Yaşlanma Karşıtı Stratejisi

Güneş koruması: En İyi Yaşlanma Karşıtı Stratejisi

Şehirde, güneşli veya bulutlu bir gün olsa bile cildimiz güneşin zararlarına karşı savunmasız durumda. Bronzlaşmamızı sağlayan UVB ışınları ve çok daha derinlere inebilen UVA ışınlarının her ikisinin de epidermise zarar verme eğilimleri olduğunu unutmamalısın. Bu zarar, epidermisin altındaki dermis katmanında daha da yoğun olabilir, çünkü UVA ışınları buradaki esnek dokuyu bozar ve DNA hücresine zarar verir.

UVA ışınları, sadece yazın değil, yılın her günü cilde zararlıdır. UVA ışınlarının %50’lik dozunun yaz dışındaki dönemde geldiği sıklıkla aklımızdan çıkar. İşte bu yüzden yılın her mevsiminde, erken yaşlanma ve koyu lekelerin oluşumunu engellemek için içerisinde UVA ve UVB koruması içeren cilt ürünleri kullanmamız gerekiyor.

Ya cildim zaman zaman korunmaya ihtiyaç duyuyorsa?

Ya cildim zaman zaman korunmaya ihtiyaç duyuyorsa?

Her ne kadar yılın her zamanı güneş ışınları zararlı olsa da, kadınların çoğu 365 gün boyunca güneş koruyucuyu yoğun bir şekilde kullanmıyorlar. Bu noktada cilt bakım rutininde bazı mantıklı tavizlerde bulunabilirsin.

Eğer havası çok açık olmayan bir yerde yaşıyor veya gün içinde çok fazla güneşe maruz kalmıyorsan ve her gün makyaj yapıyorsan… Bunun gibi durumlarda, güneş koruması kullanmak duruma göre değişebilir. Güneş koruma sürüp sürmemen gerektiğini, o günkü planına ve hava durumuna bakarak değerlendirebilirsin.

Cilt bakımında SPF içeren ürünleri ne zaman uygulamalıyım?

Cilt bakımında SPF içeren ürünleri ne zaman uygulamalıyım?
  • Bahar aylarında, dışarıda bir kafede zaman geçirmeye başladığında,
  • Hafta sonu dışarı çıktığında, güneşin yüzünü ısıttığı hissettiğinde,
  • Yazın ise tatile gitmeyip şehirde olsan bile, her gün mutlaka güneş kremi kullanmalısın.

Gündüz kremimde hangi UV filtreleri bulunur?

Gündüz kremimde hangi UV filtreleri bulunur?

Kozmetik laboratuvarları, cildin güneşten korunmasını sağlamak için içerisinde UVA ve UVB filtreleri içeren cilt bakım ürünleri geliştirdiler. Ilıman bir iklimde, içerisinde SPF 15/20 içeren cilt bakım ürünleri işine yarayacaktır.

Yüz kreminden maksimum faydayı nasıl sağlayabilirsin?

Yüz kreminden maksimum faydayı nasıl sağlayabilirsin?

Tek başına uygulandığında hali hazırda cildi besleyen ve nemlendiren yüz kremlerinden aslında daha fazla fayda sağlayabilirsin. Nasıl mı?

1. Cildini temizle

Temiz bir cilt, cilt bakımı ürünlerindeki içerikleri çok daha iyi emer. Kir, makyaj ve kalıntılar, kremdeki içeriğin görevini yapmasına ve etkisini göstermesine engel olabilir. Bu yüzden cildini iyi bir şekilde temizledikten sonra yüz kremini uygulamalısın. Bunun için L'Oréal Paris Micellar Kusursuz Makyaj Temizleme Suyu'nu kullanabilirsin.

2. Ölü derilerden arın

Düzenli olarak peeling yapmak, cildindeki ölü derilerin arınmasını sağlar. Ölü derilerden arınmış bir cilt sayesinde de, epidermis uyguladığın yüz kremindeki içeriklerin daha aktif şekilde emilerek çalışmasını sağlar. Ne sıklıkta peeling yapacağını ise cilt tipine ve hassasiyetine göre belirleyebilirsin. Cildine ışıltı kazandırmak için önerimiz, L'Oréal Paris Şeker Peelingi Işıltı Canlandırıcı peelingi mutlaka denemelisin.

3. Kan akışını hızlandır

Cildindeki kan akışını, yüzüne parmaklarınla masaj yaparak veya aynı görevi görecek mekanik fırçalarla artırabilirsin. Bu sayede cildini hareketlendirmiş ve biraz ısıtmış olacaksın. Böylelikle kullandığın cilt bakımı ürünlerindeki içerikler cildine daha kolay nüfuz edecek, kısacası uyguladığın yüz kremi daha etkili olacak.

4. Cilt bakımın için doğru içerikleri seç

Cildinin ihtiyacı olmayan içeriklere yatırım yapmanın hiçbir anlamı yok. Kuru cilt için nemlendirici, sarkan bir cilt için sıkılaştırıcı, olgun bir cilt için kırışıklık karşıtı, parlak bir cilt için matlaştırıcı ve lekeli bir cilt için de aydınlatıcı içeriklere sahip olan cilt bakım ürünlerini tercih edebilirsin. Tüm bunlarla birlikte, her cilt tipinin nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Nemlendiriciler cilt dokusunu dolgunlaştırır ve epidermisi aktif içerikle bakımından daha geçirgen hale getirirler. Yine de tabii ki fazlaya kaçmamak lazım, yeterli bir miktarı yüzüne ve boynuna uygulaman yeterli. Bizim favori nemlendiricimiz, L'Oréal Paris Nem Terapisi Aloe Vera Suyu.

5. Cildine uygun dokuyu tercih et

Dikkat etmen gereken diğer bir nokta, uygulayacağın yüz kreminin dokusunun cilt tipine uygun olması. Hafif ve likit formüller yağlı ve karma ciltlere uygunken, yoğun formüller ise kuru ciltlere daha uygundur. Doğru nemlendirici krem dokusunu seçerek cildine en büyük iyiliği yapmış olacaksın.

 

Article supplied & written by Marie Claire, part of Hearst Communications, Inc

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?