Peeling nasıl uygulanır? Doğru Peeling için Bilmen Gerekenler

Peeling nasıl uygulanır? Doğru Peeling için Bilmen Gerekenler

Peeling yapmak cilt bakımının en ferahlatıcı ve keyif verici adımlarından biri. Peeling yaparken sanki gözeneklerimizdeki tüm kiri dışarı çıkarıyor ve cildimizi derinlemesine temizliyor gibi hissediyoruz. Aslında yanlış da değil! Fakat peeling yaparken bilinen yanlışlar cildimizin hassaslaşamasına ve peeling uygulamasından istediğimiz etkiyi alamamıza yol açıyor. İçeriğinde peeling taneleri olan cilt bakım ürünlerine yakından bakıyoruz. Evde peeling nasıl yapılır, cilt bakımı için haftada kaç kere peeling yapmalısın? En sık sorulan peeling sorularını yanıtlıyoruz.

Peeling Nasıl Yapılır? Peeling Uygulama Yöntemleri

 Peeling Nasıl Yapılır? Peeling Uygulama Yöntemleri

Peeling uygulamasına geçmeden önce ne sıklıkla peeling yapman gerektiğini anlatalım. Peeling ihtiyacı kişiden kişiye değişebilir. İçeriğinde peeling taneleri olan yüz yıkama jelleri yoğun bir exfoliate yani soyulma etkisi yaratmadığı için her gün kullanılabilir. Fakat tam anlamıyla peeling etkisi yapan ve içinde yoğun peeling taneleri olan ürünleri her gün kullanmamalısın. Haftada bir ile üç kere arasında peeling yapmak yeterli olacak. Eğer yağlı cildin varsa haftada 2-3 kere peeling yapman doğru olurken, kuru cilde sahip olanlar için haftada 1-2 kere peeling öneririz.

1. Peelingi nemli cildine sür

1. Peelingi nemli cildine sür

Peeling nasıl uygulanır? Evde peeling yapımı için peelingini mutlaka nemli cildine sürmelisin. Kuru cilde peeling uygulamak cildini tahriş edebilir. Banyo sonrası gözeneklerin açıldığında peeling yapmak için ideal bir zaman olarak görülüyor. 

2. Dairesel hareketlerle ilerle

2. Dairesel hareketlerle ilerle

Yüze peeling yaparken her zaman dairesel hareketlerle ilerlemelisin. Burun kenarlarına, çenene, yanaklarına ve alın bölgesine yuvarlak hareketlerle peelingi yay. Göz çevresine çok yaklaşmamaya dikkat göster. 

3. Yüzünü durula

3. Yüzünü durula

Peeling uygulamasından sonra yüzünü temizleme jeliyle iyice durula. Peeling partiküllerini yüzünden arındırdığına emin ol. Yüzünü her zaman ılık suyla durulamanı öneririz. Sıcak su cildini kurutabilir. 

4. Nemlendiricini sür

4. Nemlendiricini sür

'Peeling nasıl kullanılır?' sorusunun cevabını artık biliyorsun. Peeling sonrası cildini nemlendirmelisin. Temizlenen gözeneklerini nemlendirmek için en sevdiğin nemlendiricini kullan. Şimdi cilt bakımını tamamladın! 

Peeling İle Birlikte Kullanılabilecek Cilt Bakım Ürünleri

1. Temizleme jeli

Peeling öncesi ve sonrası mutlaka cildini temizlemelisin. Cildini kurutmayan ve tahriş etmeyen temizleme jeliyle cildini peeling yapmadan önce temizle. Peelingi de aynı temizleme jeliyle durulayabilirsin.

2. Tonik

Peeling yaptıktan sonra gözeneklerine daha detaylı bir temizlik yapmak için tonik kullanmalısın. Tonik gözeneklerini temizlerken aynı zamanda sıkılaşmasına da yardımcı olur. Eğer geniş gözeneklerin varsa günlük cilt bakımında mutlaka tonik kullanmalısın. 

3. Nemlendirici

Peeling sonrası ihtiyacın olan ürünlerden biri de nemlendirici sürmek. Yoğun nemlendirme özelliği olan nemlendiricini nemli cildine uygula. Nemlendiricini hafif ıslak yüze uygulamak, nemin cilde hapsolmasına yardımcı olur. 

4. Güneş kremi

Peeling yaptıktan sonra cildinde kontrollü bir soyulma süreci oluşur. Bu çok normal, zaten peeling işleminin amacı cildinde ince bir soyulma yaratmak. Cildin bu kadar hassas bir evreden geçerken sen de cildini korumak için dışarı çıkarken mutlaka güneş kremi sürmelisin. Cildini UV ışınlarından koruyarak yeni leke oluşumunu önleyebilir ve cildindeki soyulmayı kontrol altında tutabilirsin. Cildinde kızarıklık, kaşıntı ve soyulma varken güneşin dik açıyla geldiği zamanlarda mutlaka gölgede durmalı ve şapka kullanarak cildini korumalısın. SPF 50+ güneş kremini de 2-3 saatte bir yenileyerek cildindeki pürüzsüzlüğü riske atmamalısın.

 Evde Peeling Yapımı İçin Tarifler

1. Karbonat peelingi

karbonat peelingi

Karbonatın içine birkaç damla su damlatarak macun haline getir. Peelingi yüzüne dairesel hareketlerle uygula. Karbonatlı peelingi yüzünün aydınlatnmasına ve gözeneklerinin temizlenmesine yardımcı olur. Peeling uygularken cildine kalın ve yoğun bir katman şeklinde uygulamana gerek yok. Fındık büyüklüğüne peeling cildin için yeterli olacak. Hafif nemli cildinde peelingi yuvarlak hareketlerle cildine yay ve durula.

Editörün önerisi: Peeling seçerken mutlaka cilt tipine uygun olan içeriklere yönelmelisin. Her peeling, her cilt tipi için uygun anlamına gelmez. Eğer yağlı ve karma cildin varsa senin için L’Oréal Paris Şeker Peelingi Kivi Tohumlu Siyah Nokta Karşıtı peelingi öneririz. Formülündeki kivi tohumları gözeneklerini derinlemesine temizler ve siyah nokta görünümünü azaltır. Nane yağı ve limon yağı da cildini yatıştırarak cildindeki pürüzlerin azalmasına yardımcı olur.

Kuru cilde sahip olanlar için L’Oréal Paris Şeker Üzüm Çekirdeği Yağı Peelingi Işıltı Canlandırıcı peelingi öneriyoruz. Kuru ciltlerin daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olan Şeker Peelingi, cildinde aydınlık bir bitiş sağlar. Formülündeki e vitamini de cildini nemlendirir ve dış etkenlere karşı koruma sağlar.

2. Şeker peelingi

şeker peelingi

Ev yapımı peeling çok basit. Şeker ve suyu karıştırarak doğal peeling yapabilirsin. Şekeri cildinde ovarak erimesini sağla. Şeker cildine ekstra parlaklık kazandıracak. 

Doğal peelingler cildinde hassasiyet oluşturuyorsa L’Oréal Paris Şeker Peelingi Besleyeci Kakao Yağı gibi cildin kuruluğunu yatıştıran ve doğal kakao yağı gibi içeriklere sahip olan ürünleri kullanmalısın. Şeker peelingi, içeriğindeki 3 şeker sayesinde cildi nemlendirir ve beslenmesini sağlar. 

3. Kahve peelingi

Türk kahvesinin telvesinden peeling yapmayı biliyorsun değil mi? Türk kahvesi sonrası peeling yapmak kız arkadaşlar arasında yaygın eğlenceli cilt bakımların biridir. 

1 tatlı kaşığı Türk kahvesi telvesinin içine birkaç damla Hindistan Cevizi yağı ekle. Bu karışımı cildine ovarak uygula. Birkaç dakika sonra cildini temizleyebilirsin. Türk kahvesi pelingi gözenekleri temizler ve cildini ölü derilerden arındırır. Vücut peeling nasıl yapılır? Türk kahvesi peelingiyle banyoda vücut peelingi de yapabilirsin. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?