Saç Dökülmesini Tetikleyen 14 Yanlış Alışkanlık

Saç Dökülmesini Tetikleyen 14 Yanlış Alışkanlık

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Saç dökülmesini neler tetikleyebilir? Saç dökülmesine bazen yaptığımız bazı yanlış davranışlar, alışkanlıklar da neden olabiliyor. İşte bu yanlışları keşfetmeye ne dersin?

1.Protein ve demir açısından zayıf beslenmek

Saç dökülmesi

Saç dökülmesinde beslenmenin de önemi büyüktür. Protein ve demir açısından zengin besinleri tüketmek, yeterli besini almak vücudumuz için olduğu gibi saçlarımız için de faydalıdır. Saç yeterli besini alamadığında gücünü kaybetmeye, dökülmeye başlayabilir.

2.Sağlıksız şekilde kilo vermeye çalışmak

Saç dökülmesi

Aç kalarak, düzensiz beslenerek kilo vermeye çalışmak da saç dökülmesine neden olabiliyor. Bunun yerine, bir uzmanla beraber kilo vermeye çalışmak gerekir.

3.Saçı sıkı toplamak

Saç dökülmesi

Saçlarını sık sık çok gergin şekilde topluyorsan bu durum da saç dökülmesine neden olabiliyor. Saçlarını sıkı şekilde topladığında saç tellerin üzerinde baskı oluşabilir ve bu da koparak dökülmelere neden olabilir.

4.Şekillendiricileri aşırı kullanmak

Saç dökülmesi

Jöle, wax, sprey gibi ürünleri çok fazla, aşırı kullanmak saç derinde ve saç tellerinde birikmelere neden olabilir. Bu da saç köklerini tıkayıp, saç köklerinin nefes almasına engel olabilir.

5.Saçı aşırı kimyasal işlemlere ve ısıya maruz bırakmak

Saç dökülmesi

Permalar, Brezilya fönleri, sık sık düzleştirmek, maşa yapmak da saçlarının koparak dökülmesine neden olabilir. Mümkün olabildiğince bu uygulamaları kullanmamaya çalışmalısın.

6.Saç derisini temiz tutmamak

Saç dökülmesi

Saçlarını ve saç derini temiz tutmamak da saç dökülmesini tetikleyebilir. Saç derisinde biriken kiri yağı arındırmak için saçlarını haftada 3 kere yıkamanı öneriyoruz.

7.Sıcak su kullanmak

Saç dökülmesi

Sıcak, buharlı banyolar yapmak, saçlarını yıkarken sıcak su kullanmak saç derini tahriş edebilir. Bu nedenle daima ılık su kullanmaya özen göstermelisin.

8.Islak saça nazik davranmamak

Saç dökülmesi

Saçlarımız ıslakken en savunmasız olduğu andır. Banyodan sonra karışan ıslak saçlarını açmak için sert şekilde taramak ise saçlarına yapabileceğin en büyük kötülüklerden! Saçlarını yumuşatması, kolay taranmasını sağlaması için durulanmayan saç bakım ürünlerini kullanabilirsin.

9.Saç tipine uygun saç bakım ürünleri kullanmamak

Saç dökülmesi

Saçlarının ihtiyacına uygun saç bakım ürünü kullandığından emin misin? Yanlış saç bakım ürünleri kullanmak da saçlarının dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle saçlarının ihtiyacına uygun bakımları tercih ettiğinden emin olmalısın.

10.Bilinçsiz ilaç kullanımı

Saç dökülmesi

Doktora danışmadan, gelişigüzel kullanılan ilaçlar da saç dökülmesine neden olabiliyor. Herhangi bir ilacı kullanmadan önce mutlaka doktoruna başvurmalısın.

11.Öğün atlamak


Öğünleri sık sık atlamak, düzensiz beslenmek… İş yoğunluğundan çoğu zaman yemek yemeyi bile unutuyor musun? Tabii bunun sonucunda da bütün gün aç kalınca çok acıkıp fast-food tarzı yemeklere yöneliyorsun değil mi? Öğünleri geçiştirmek, düzensiz beslenmek de saç büyümesini etkiler.
Saç dökülmesine karşı önlemler almak, dökülmenin durmasına yardımcı olmak istiyorsan öncelikle beslenme düzenine çok dikkat etmelisin. Vücudun ihtiyacı olan besinleri, vitaminleri, proteini alamadığında bu durum saçlarına da yansır. Saçların sağlıklı şekilde uzayamaz. Bu nedenle her şeyden önce beslenmene çok dikkat etmelisin.

12.Her gün ısıyla şekillendirme

Saçların dökülmeye başladığında göz önünde bulundurman gerekenlerden biri de ısıyla şekillendiren aletleri kullanma sıklığın. Kuaförde üst üste çekilen fönler, saç maşası, düzleştirici kullanımı çok aşırı olduğunda da saç dökülmesi ortaya çıkabilir.
Saç tellerin incelebilir ve koparak dökülmeler başlayabilir. İşte bu durumun oluşmasına engel olmak için saçlarını sık sık saç kurutma makinesi ile kurutmak yerine kendiliğinden kurumasına, düzleştirmek ve maşa uygulamak yerine de saçların için doğal saç modelleri kullanmaya özen göstermelisin.

13. Hep aynı saç bakım ürünlerini kullanmak

Yoksa sen de kendini bildin bileli hep aynı şampuanı mı kullanıyorsun? Ya da saçların için evde hangi saç bakım ürünü varsa ve hangisi eline geçerse onu mu kullanıyorsun? İşte en sık yapılan hatalardan biri! Saçların dökülüyorsa, saçlarının ihtiyacına uygun, saç dökülmesine özel şampuanları ve saç bakım ürünlerini kullanmalısın.

Saçlarını güçlendirecek, saç tellerine yeniden yoğunluk sağlayabilecek şampuanları saç bakım rutinine eklemelisin.

14. Islak saçı taramak, havluyla kurutmak

Banyo sonrasında hemen saçlarını havluyla çitiliyor, ardından taramaya başlıyorsun değil mi? Ne yazık ki çoğumuzda bu alışkanlık var… Aslında saçlarımızın en hassas olduğu hali ıslak halidir. Saçlarımız ıslakken her türlü darbeye karşı oldukça kırılgandır. Bu nedenle saçlarını havluyla çitileyerek kurutmaya ve taramaya çalıştığında saçların kopabilir, zarar görebilir.

Bu duruma engel olabilmek için banyodan sonra saçlarını kullanmadığın, yumuşak, pamuklu bir tişörte sarıp, bir süre nemini almalısın. Sonrasında iyice nemini aldıktan sonra kendiliğinden kurumaya bırakmalısın. Saçların kuruduktan sonra da nazikçe taramaya başlamalısın. İşte bu kadar!

Peki, saç dökülmesi için ne yapmalı?

Yoksa yukarıdaki yanlışlardan bazılarını sen de yapıyor musun? Tabii hal böyle olunca da saçların hızla dökülmeye başlıyor değil mi? O zaman saç dökülmesine çözüm bulabilmek için kuaföründen de yardım almanı öneririz. Yalnızca danışman Kérastase kuaför salonlarında bulunan Specifique serisinin saç bakım ürünleri bizce etkili çözümlerden biri.

Hatta ünlülerin kuaförü Veysel Şenel de bu bakımı öneriyor.

Saçları kökten itibaren arındıran ve saç derisi kalitesini arttıran bu seri sadece 1 hafta içinde etkisi fark edilebiliyor. Şampuan, maske, sprey ve kürden oluşuyor. Aminexil içeren Specifique kür ise dökülmeyi gözle görünür oranda azaltabiliyor.Photo credit: istockphoto.com

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?