Uyuyan güzeller buraya: Uykunun cilt bakımına etkileri nelerdir?

Uyuyan güzeller buraya: Uykunun cilt bakımına etkileri nelerdir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Güzellik uykusu kavramını en az bir defa duymuşsundur. Güzellikten kasıt elbette cilt sağlığı. Uykusuzluğun cilde zararları oldukça fazla. Cildimiz ne kadar sağlıklıysa, biz de o kadar mutluyuz. Peki, aydınlık bir cilt için ne gerekiyor? Cilt bakım kremleri mi? Sağlıklı beslenme mi? Yoksa kaliteli bir uyku mu? Aslında hepsi! Ama biz bugün cilt bakımında uykunun önemini ele alıyoruz. Haydi bakalım!

Uyku Cildi Nasıl Etkiler?

Uyku Cildi Nasıl Etkiler?

Uyku, vücudun kendini yenilediği zaman dilimi. Uyku esnasında cildin kan akışı hızlanıyor. Bu süre kısaldıkça vücudun kendini onarması da zorlaşıyor. Uykusuz kaldığın gecelerin sabahında solgun göründüğünü biliyorsun. Bu son derece normal. Fakat uykusuzluk sürekli olursa, bu belirtiler de kalıcı hale gelebiliyor. 

Uykudan Önce Cildin için Neler Yapmalısın?

Her gün yorgun görünmekten bıktıysan, sana özel önerilerimiz var. Uyku dostu ipuçlarımız sayesinde daha canlı bir cilde kavuşabilirsin. Şimdi seni uyku öncesi cilt bakımı rutini ile baş başa bırakıyoruz!

 • Uyumadan önce makyajını mutlaka temizlemelisin. Cilt temizleyiciler arasından cildine uygun olanı seçmen yeterli. Yavaş ve nazik hareketlerle yüzünü ve boynunu kirden arındırmalısın.

 • Cildini ılık suyla durulamalısın. Ilık su damarları harekete geçirir ve kan akışını hızlandırır. Bu da cildine taze bir görünüm kazandırır.

 • Gece serumları cildini yenilemeye yardımcı olur. Uyumadan önce bu serumları uygulayarak keyifli bir sabaha uyanabilirsin.

 • Pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüm için cildini nemlendirmelisin. Cilt tipine uygun nemlendirici ile cildine nem desteği sağlayabilirsin.

 • Kaliteli bir uyku için, uyuyacağın ortam sessiz ve karanlık olmalı. 7 saatlik uykuyu tamamlaman cilt sağlığın için gerekli. Ortam ısısının da uykun üzerinde etkili olduğunu unutma!

 • Cildin için yastık kılıfın önemli. Sert, kabarık ve gözenekli kılıflardan kaçınmalısın. Saten ve ipek, cilde en az zarar veren kumaşlar olarak biliniyor.

Uykusuzluk Cilde Ne Gibi Zararlar Verir?

Uykusuzluk Cilde Ne Gibi Zararlar Verir?

İyi uyku, cildi güzelleştiriyor. Bu bilgi cepte. Peki uykusuzluk cilde ne gibi zararlar veriyor? İşte o maddeler…

 • Stres anında vücut kortizol hormonu salgılar. Kortizol seviyesi ise uykuda azalır. Dolayısıyla stres yüzünden oluşan uykusuzluk, cildin kendini yenileme düzenini bozar ve akne gibi sorunlara neden olur.

 • Yüksek kortizol, genç gösteren protein kolajeninin azalmasına neden olur. Bu da ciltte derinleşen çizgiler anlamına gelir. 

 • Yeterli uyku, her açıdan önemli. Uykusuzluk cildin nem dengesini bozar. Cilt kurur ve pullanmalar başlar. Uykunun yanı sıra nemlendirici kullanımı da gerekli.

 • Uykusuz geçen bir gece, kızarmış gözler ve soluk bir cilt demektir. Mor göz altları kişinin daha fazla strese girmesine neden olur.

 • Uykusuzluk, bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açar.

 • Yeterince uyumamak, imajı da olumsuz yönde etkiler. Kişinin iş ve sosyal yaşamında hayat kalitesi düşer.

Kaliteli Bir Uyku İçin Gerekli Unsurlar

Kaliteli Bir Uyku İçin Gerekli Unsurlar

Uyuyan Güzel hikayesinde verilen mesaj gayet açıktı. 7-8 saatlik uyku döngüsünü tamamlamak, cilt sağlığı için şart. Bu nedenle uyku öncesinde:

 • Telefonunla daha hızlı vedalaşmalısın.

 • Uyurken cildine güneş gelmediğinden emin olmalısın. Aydınlık bir odada uyumak, uyku ritmini de bozuyor. Derin uykuya geçemeyen vücut, cildini onaramıyor.

 • Stresi rafa kaldırarak kendini uykunun kollarına bırakmalısın. Uyku yalnızca bir mola değil. Vücudun kendini iyileştirdiği önemli bir evre.

 • Gece serumları, nemlendiriciler, bakım kremleri ve yüz temizleyiciler ile cildine destek olmalısın. 

Sonrası mı? Sonrası sadece keyifle başlayan bir sabah ve pırıl pırıl bir cilt!

Uykudan önce kullanabileceğin gece cilt bakımı ürünleri

Uykudan önce kullanabileceğin gece cilt bakımı ürünleri

Cilt temizleme: Uykudan önce cildini mutlaka makyajdan, kirden ve kalıntılardan arındırmalısın. Bunun için yağ temizleyicileri tercih edebilirsin. Cildini nazik ama etkili bir şekilde temizlemek için Kiehl's Midnight Recovery Botanical Cleansing Oil ile temizleyebilirsin. Bu aromatik yağ formül, suyla birleştiğinde kreme dönüşüyor ve cildi tüm kalıntılardan harika bir şekilde arındırıyor.

Tonik: Tonik adımı, ciltte kalan ufak kalıntıları arındırmak ve düzenli kullanıldığında gözenek görünümünü azaltmak için olmazsa olmaz. Kiehl's Calendula Alcohol-Free Tonik, özellikle yağlıya dönük ciltler için çok kullanışlı. Alkol içermeyen bu tonik, formülündeki kadife çiçeği özleriyle cildi arındırıyor ve dengeliyor.

Serum: Gece bakımının olmazsa olması da yüz serumları. Cildin kendini geceleri daha hızlı yenilediğini düşünürsek, yüz serumlarıyla sabahları bambaşka bir ciltle uyanabilirsin. Cildinin yenilenmesine yardımcı olmak için Kiehl's Midnight Recovery Concentrate Serum'u uygulayabilirsin. Akşam sefası yağı, lavanta yağı ve skualan içeren formülüyle cildin gece boyunca onarılmasını ve yenilenmesini sağlıyor.

Göz kremi: Geceleri uyumadan önce göz kremini uygulamayı da ihmal etmemelisin. Göz çevresini yoğun bir şekilde nemlendiren, şişkinlik ve ince çizgi görünümünün azalmasını sağlayan Kiehl's Midnight Recovery Eye, sabaha daha dinlenmiş ve aydınlık görünen bir göz çevresiyle uyanmanı sağlayacak.

Gece maskesi: Gece maskeleri de cildi yenileme konusunda son derece etkililer. Haftada 1-2 kere uygulayacağın gece maskesiyle cildinin onarılma ve yenilenme sürecini destekleyebilirsin. Cilde anında daha sıkı ve pürüzsüz bir görünüm veren Kiehl's  Ginger Leaf & Hibiscus Mask, cildin gece boyunca sıkılaşmasını ve sabahları pürüzsüz bir cilt ile uyanmanı sağlayacak.

Gece dudak bakımı: Eğer dudakların çok sık kuruyor ve çatlıyorsa, geceleri dudak maskesi uygulamayı alışkanlık haline getirmelisin. Yabani mango yağı ve hindistan cevizi yağı içeren Kiehl's Buttermask For Lips, geceleri aksatmadan kullandığımız dudak maskemizi sana da önerebiliriz. Bu maske gece boyunca nem bariyerini onararak, sabahları yumuşacık ve nemli dudaklarla uyanmanı sağlayacak.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?