Olgun ciltlerin mutlaka bilmesi gereken 10 cilt bakım kuralı


Kimilerinin yaşlanma, kimilerinin ise olgunluk dönemi adını verdiği yaşlar aslında hayatımızın altın dönemi olarak sayılır. İş stresi ağırlığını azaltır ve hayatın keyfini çıkarmaya başlayabilirsin. Daha huzurlu, biraz daha yavaş ve keyifli yaşlarına hoş geldin! Hayatın ne kadar keyifli olursa olsun, bazen cildinin görünümü seni o kadar da mutlu etmeyebilir. Cildin artık eskisi gibi sıkı ve dinç görünmeyebilir ama sakın bunu dert etme! Cilt bakımına zaman ayırarak cildinin eski sıkılığını ve gençliğini koruyabilirsin. 10 adımda olgun ciltler için nasıl bakım yapılabileceğini anlatıyoruz!

Kural #1: Cildin için krem formdaki temizleyicileri kullan

Kural #1: Cildin için krem formdaki temizleyicileri kullan

Olgun ciltlerin, jel ve köpük formundaki temizleyicileri bırakıp yerine krem temizleyicileri kullanmaları gerekiyor. Çünkü olgun ciltlerin neme olan ihtiyacı gün ve gün artıyor. Köpüklü ve suyla köpüren jel temizleyiciler ise ciltteki nemi kontrol altına almayı ve ciltteki parlamayı en aza indirmeyi hedefler. Tam tersine senin cildindeki nemi koruman için krem formdaki temizleyiciler çok daha doğru olacak.

Her sabah ve akşam makyajını, cildindeki kiri krem temizleyiciler ile silerek temizleyebilirsin. 

Kural #2: Serum kullanarak cildini aydınlat

Kural #2: Serum kullanarak cildini aydınlat

Yaşlanma izleri cildinde belirlemeye başladı ve sen hala serum kullanmaya başlamadın mı? Serum kullanmak cildinin derinlemesine nemlenmesini ve ihtiyacı olan besinleri konsantre bir şekilde almasını sağlar. Aynı zamanda üzerine uygulanan kırışıklık kreminin etkisini de artırmaya yardımcı olur. En iyi serum önerisi soran okuyucularımız için L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3 Serum'u tavsiye ederiz. Loreal yüz serumu, hyaluronik asit, konsantre Pro-Xylane, seramid pro ve LHA içerir. Ciltte hızla emilen cilt serumu, ince kırışık görünümünü azaltır ve cildinde lifting etkisi oluşmasına yardımcı olur. 

Kural #3: Cilt yağı kullanarak cildini yoğun nemlendir

Kural #3: Cilt yağı kullanarak cildini yoğun nemlendir

Olgun yaşlarda en çok karşımıza çıkan cilt problemi nemsizlik oluyor. Nem kaybından dolayı cilt kurumaya başlıyor ve kırışıklıklar gün yüzüne çıkıyor. Eğer sen de cildinde ekstra kuruluk hissediyorsan mutlaka cilt yağı kullanarak cildinin nem dengesini desteklemeni öneririz.

Cilt bakım yağları cildin ihtiyacı olan nemi sağlayarak cildin daha parlak, sağlıklı ve canlı görünmesine yardımcı olur. Özellikle olgun ciltlerde gördüğümüz sert ve donuk görünüm, cilt bakım yağı kullandıktan sonra ortadan kalkıyor. 

Kural#4: Göz çevresini unutma

Kural#4: Göz çevresini unutma

Yüzünün ne kadar genç göründüğü aslında göz çevresinin pürüzsüzlüğünde saklı! Eğer göz kenarında yoğun kırışıklıklar varsa yaşını saklamak biraz zor olabilir. Cilt bakımı yaparken göz çevresini de unutma ve en iyi göz kremi kullanarak buradaki ince çizgilerin görünümlerini azalt. 

Olgun ciltler için önerdiğimiz göz çevresi bakım kremlerinden biri de L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3 Göz Kremi. Göz çevresini serinleten aplikatörü sayesinde göz kremini çok rahat bir şekilde sürebilirsin. Parçalanmış hyaluronik asit, Pro-Xylane ve kafein içeren Loreal göz kremi sayesinde göz çevresinin daha pürüzsüz ve genç olmasını sağlayabilirsin. 

Kural #5: Güneş kremi kullan

Kural #5: Güneş kremi kullan

Cildi yaşlandıran en güçlü çevresel faktörlerin başında UV ışınları gelir. Gençliğin boyunca cildini ne kadar çok güneşten korursan ileri dönemlerde cildin o kadar genç görünür. Neyse geçmişi konuşmaya gerek yok! Şimdi ne yapabilirsin?

Cildindeki kırışıkların derinleşmesini önlemek için mutlaka yaz aylarında SPF 50 güneş kremi kullanmalısın. Kışın ise güneşli günlerde 30 SPF güneş kremleriyle cildini güneşten korumaya devam et. Unutma, cildindeki kırışıklar ne kadar derinleşirse onları silmek o kadar zor olacak. 

Kural #6: Nemlendirici etkili fondötenleri kullan

Kural #6: Nemlendirici etkili fondötenleri kullan

Cilt bakımını sadece kullandığın kremlerden ibaret olduğunu düşünme. Pürüzsüz ve daha genç bir cilt görünümü istiyorsan kullandığın makyaj malzemelerini de gözden geçir. Cildinin kurumasına neden olan ve gözeneklerini tıkayan makyaj malzemelerini hayatından çıkarmalısın. Ağır ve yoğun kapatıcılar yerine ince yapılı nemlendirici etkili fondötenler kullanmaya ne dersin? İnce yapılı fondötenler, çizgilerine dolmayacağı için cildinde daha doğal ve genç bir izlenim yaratır. 

Kural #7: Göz altı halkalarını gizle

Kural #7: Göz altı halkalarını gizle

Göz altındaki koyu renkli halkalar senin olduğundan daha yorgun ve yaşlı görünmene yol açar. Göz çevresini ne kadar pürüzsüz gösterirsen cildin de o kadar genç görünecek. 

Göz çevresindeki kusurları gizlemek için ince yapılı kapatıcı kullanmanı öneririz. Göz çevresini aydınlık ve fresh gösterecek kapatıcılar, cildinin bir anda daha dinamik görünmesini sağlarlar. Kapatıcını ıslak makyaj süngeriyle uygulayarak yaşını daha genç göstermek senin elinde!

Kural #8: Makyajını hassas bir şekilde çıkar

Kural #8: Makyajını hassas bir şekilde çıkar

Gece uyumadan bir an önce hızlı hızlı makyaj çıkardığına neredeyse eminiz! Makyajını çıkarırken agresif bir şekilde makyaj pamuğunu cildinde gezdiriyorsan cildinden kocaman bir özür dilemelisin.

Pamukla cildini dert bir şekilde temizlemek hassas cildinde sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Tam tersine sen cildine ne kadar dikkatli ve hassas davranırsan cildinin o kadar bakımlı olduğunu fark edersin. Çünkü makyaj temizleyiciler ve micellar su ürünleri gözeneklerdeki yağı ve kiri tıpkı bir mıknatıs gibi dışarı çekerek cildin rahatlamasını sağlıyor. Sen de hassas bir şekilde makyajını temizleyerek cilt bakımının en önemli adımını atmış olabilirsin. 

Kural #9: Haftada iki kere yüz maskesi yap

Kural #9: Haftada iki kere yüz maskesi yap

Olgun cildini nemlendirmek ve ihtiyacı olan içerikleri sağlamak için haftada iki kere anti aging etkili maskeleri kullanmalısın. Maske formundaki L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3 Gece Kremi, cildini yoğun nemlendirme gücüne sahip. Cildindeki kırışıklıkların, ince çizgilerin ve elastikiyet kaybının azalmasına yardımcı olan gece kremi,  cildinin tıpkı genç günlerindeki gibi daha dolgun görünmesine yardımcı olur. Loreal gece kreminin içeriğindeki  Centella Asiatica, LHA, konsantre Pro-Xylane ve hyaluronik asit sayesinde cildin ikinci baharını yaşayacak. 

Kural #10: Farklı gece ve gündüz kremi kullan

Kural #10: Farklı gece ve gündüz kremi kullan

Bazı arkadaşlarımızın aynı kremi hem gece hem de gündüz sürdüğünü görüyoruz. Yapılan en kötü cilt bakım hatalarından biri bu olsa gerek! Çünkü gece ve gündüzleri cildimizin farklı içeriklere ihtiyacı olur. Gece yoğun nemlendirme etkisi isterken, gündüz de güneşten koruma özelliği olan kremleri tercih ederiz. 

Olgun ciltler için en iyi gündüz kremini arıyorsan L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3 Gündüz Kremi'ni sana öneririz. Cildi zengin bir şekilde nemlendiren ve ciltteki kırışıkların azalmasını sağlayan Loreal anti aging kremi çok seveceksin. Daha sıkı ve genç bir cilt için gündüz kremini aksatmadan cildine her sabah uygula. Gece kremini ise sadece gece kullanmalısın.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Seni daha yakından tanıyarak ilgini çekecek içerikleri sana önerebiliriz!