Yağlı Ciltler için Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltler için Güneş Kremi Önerileri
avatar
Yazar: Herkes için Güzellik

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Doğru cilt bakımının anahtarı cildinimizi iyi tanımaktan geçiyor. Kuru, normal, karma ya da yağlı; cilt tipini belirledikten sonra geriye cilt tipine uygun ürünleri seçmek ve düzenli olarak kullanmak kalıyor.

Cilt bakımında en önemli adımlardan biri güneş kremi kullanmaktır. Cilt tipinin ne olduğu fark etmeksizin, ciltteki yaşlanma etkilerini geciktirmek ve leke oluşumunu önlemek için hem yaz hem de kış aylarında güneş kremi kullanmak gerekir. Geriye cilt tipine uygun güneş kremini seçmek gerekir ki bu aşamada yağlı ciltlerin ekstra dikkat etmesi gerekir.

Şu ana dek birçok markanın farklı güneş kremlerini denemiş bir yağlı cilt olarak, birçoğunun cilt tarafından emilmediğini, aşırı parlaklığa neden olduğunu, ciltteki gözenekleri tıkayarak siyah nokta ve komedon oluşumunu tetiklediğini söyleyebilirim. Fakat son yıllarda birçok dermokozmetik markası bu soruna çözüm bularak farklı formüllerde yağlı ciltler için güneş kremine imza attı.

yağlı cilt güneş

Yağlı cilt bakım rutinine ekleyeceğin güneş kremi seçerken dikkat etmen gereken birkaç husus var:

  • Güneş kremi su bazlı olmalı ve yapısı diğer güneş kremlerine göre daha akışkan olmalı,
  • T bölgesindeki parlamayı önleyecek matlaştırıcı etkiye sahip olmalı,
  • Gözenekleri tıkayarak akne ve komedon oluşumunu tetikleyecek içeriklere sahip olmamalıdır.

Artık birçok tanınmış dermokozmetik markasının bu niteliklere sahip güneş kremi var, ben de birkaçını denedim ve “İşte bu” dediğim birkaç ürün buldum bile. Şimdi, bu ürünleri seninle paylaşmak isterim:

La Roche-Posay Anthelios XL SPF 50 Dry Touch Parfümsüz Jel Krem

La Roche-Posay Anthelios XL SPF 50 Dry Touch Parfümsüz Jel Krem

50 mililitrelik ambalajındaki La Roche-Posay güneş kremlerinden Anthelios XL SPF 50 Dry Touch Parfümsüz Jel Krem hava almayan pompalı kapağa sahip, güneş kreminde ambalaj çeşidi önemli çünkü güneş kremleri hava aldığında çok kısa sürede bozuluyor ve bozulduğunda etkisini kaybettiği gibi olumsuz etkilere de yol açabiliyor.

La Roche-Posay Anthelios XL SPF 50 Dry Touch Parfümsüz Jel Krem

Yağlı cilde uygun akışkan yapıdaki ürünü çok az kullanmak yeterli oluyor, böylece 50 mililitrelik ürün çok uzun süre kullanılabiliyor.

La Roche-Posay Anthelios XL SPF 50 Dry Touch Parfümsüz Jel Krem

Aynı zamanda suya, tere ve kuma karşı dayanıklı bir formüle sahip ve ürünün renkli versiyonu da mevcut. Bir diğer tercih sebebi de 50 faktör olması, UVA/UVB içermesi. Güneşe toleransı düşük, açık tenliler için uygun olan bu ürün Airlicium Teknolojisi ile ciltteki sebum dengesini sağlayarak akne oluşumunu ve parlamayı önlemeye yardımcı oluyor.

“Airlicium teknolojisi nedir?” diye soracak olursan, ürün, kendi ağırlığının 100 katına kadar ciltteki fazla teri ve sebumu emerek, parlak görünümü engelliyor. Bu vaadini sonuna kadar gerçekleştirdiğini, uzun süre sonra bile parlamayan cildimde gördüm. Buna ek olarak parfüm içermemesi de benim için bir artı.

Vichy Capital Soleil SPF 50+ Matlaştırıcı Yüz Güneş Kremi

Vichy Capital Soleil SPF 50+ Matlaştırıcı Yüz Güneş Kremi

Yağlı ciltler için öneriler arayanlara önerebileceğim bir diğer güneş kremi ise hepimizin sevdiği Vichy güneş kremlerinden Capital Soleil SPF 50+ Matlaştırıcı Yüz Güneş Kremi. Matlaştırıcı etki sağlayarak ciltteki yağı ve parlamayı kontrol altına alıyor. İçerdiği kil ve probiyotikle yağlı ciltler için parlama karşıtı bakım sağlarken cilt üzerindeki fazla sebumu dengeleyerek akne ve siyah nokta oluşumunu da engellemeyi amaçlıyor. 

Suya karşı dayanıklı formülüyle cildi UV ışınlarına karşı koruyor ve yağlı his bırakmayan dokusuyla 12 saate kadar arınmış cilt hissi sağlıyor. Hassas ciltler de dahil olmak üzere karma ve akneye eğilimli ciltler için de uygun. En sevdiğim özelliği bu iki kremin de ciltte beyaz kalıntı bırakmaması, çabucak emilmesi ve hassas ciltlerle uyumlu olması.

Yağlı ciltler için nemlendirici ararken oldukça hassas davranıyoruz, aynı hassasiyeti güneş kremi için de göstermemiz gerekiyor. Sen de yağlı cilt için güneş kremi arıyorsan bu nitelikteki ürünleri tercih ederek güneşten korunurken cilt bakımını da yapabilirsin.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?