Yüz Dolgusu Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler Burada!

Yüz Dolgusu Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler Burada!

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Son yılların en çok tercih edilen medikal yöntemlerinden olan yüz dolgusu hakkında merak ettiğin her şey… Yüz dolgusu öncesi sonrası, dolgu çeşitleri ve çok daha fazlası bu yazıda seni bekliyor!

Önceden acılı ve zahmetli olan birçok estetik uygulama, bugün çok rahat bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Bu uygulamalardan en popüleri şüphesiz yüz dolgusu. Göz altı ışık dolgusu, jawline dolgu, dudak dolgusu ve yüz dolgusu hakkında bilmen gereken her şeyi bir araya getirdik!

Dolgusu Nedir?

Yüz Dolgusu Nedir?

Ciltte yaşa bağlı olarak önce ince çizgiler, ardından kırışıklıklar ve sarkmalar oluşuyor. Yüz dolguları; bahsi geçen bu sorunların ortadan kaldırılması, ayrıca yüze şekil veya hacim verilmesi amacıyla dolgu tedavisi uygulanıyor. Cilt altında eriyebilen bir yapıda olan dolgular, tercihe göre geçici veya yarı kalıcı çözüm sunuyor.

Yüz Dolgusu Nasıl Yapılır?

Yüz Dolgusu Nasıl Yapılır?

Kişinin ihtiyacı ve tercihine göre seçilen dolgu maddesi, bir enjektör aracılığıyla cilt altına uygulanıyor. Dolgu, kırışıklık hattı boyunca uygulanabileceği gibi şekil veya hacim verilmek istenen bölgelere de enjekte edilebiliyor. Ancak güvenilir uygulama için kesinlikle profesyonel estetik ve sağlık merkezlerinin tercih edilmesi gerekiyor.

Yüz dolgularında kullanılan malzeme ise, cilt bakımından da çok yakın bir şekilde tanıdığımız hyaluronik asit. Hylauronik asit moleküllerinin su tutma cildi dolgunlaştırma özelliğinden, bu estetik uygulamalarda maksimum faydaya ulaşılmış oluyor.

Dolgu Ne İşe Yarar?

Yüz Dolgusu Ne İşe Yarar?

Yaşa bağlı cilt problemlerinin temelinde, ciltteki doku ve hacim kaybı yatıyor. Dolgu ise bu kayıpların yerini doldurarak fayda sağlıyor. Buna göre çizgi ve kırışıkların altını destekleyen yüz dolguları, sarkmaların toparlanmasında da etkili oluyor. Doldurma işleminin yanı sıra kolajen üretimini de desteklediğinden, etkisi geçtikten sonra da daha genç bir görünüm veriyor. Ayrıca dolgu, yüzün daha belirgin bir kontüre sahip olması amacıyla da yapılabiliyor. 

Dolgu Nerelere Uygulanır?

Dolgu Nerelere Uygulanır?
  • Elmacık kemiği dolgusu (Yüz hatlarını belirginleştirir.)

  • Nazolabial dolgu (burun kenarlarından başlayarak ağız kenarlarına uzanan çizgileri yok eder.)

  • Gözaltı dolgusu (Göz altındaki çukur ve koyu halkaların görünümünü iyileştirir.)

  • Jawline dolgusu (Yüz hatlarını keskinleştirmek amacıyla çene hattına uygulanır.)

  • Yanak dolgusu (Çökme ve sarkmaların toparlanmasını sağlar.)

  • Dudak dolgusu (Daha dolgun dudaklara sahip olunması amaçlanır.)

  • Kaş arası dolgusu (İki kaşın arasındaki çizginin yok edilmesini sağlar.)

  • Burun dolgusu (Burundaki şekil bozuklukları ve düşüklüğü giderir.)

Yüz dolgusu; bu bölgelere ek olarak, kaz ayağı ve alın gibi ihtiyaç duyulan her bölgede kullanılıyor. Ayrıca yüzün yanı sıra vücudun hemen her kısmında etkili oluyor.

Dolgu Çeşitleri Nelerdir?

Dolgu Çeşitleri Nelerdir?

Hyalüronik Asit (HA): Geçici dolgu olmasının yanı sıra en çok HA tercih ediliyor. FDA onaylı ve hayvansal olmayan bu dolgu, güvenilir ve doğal olmasının yanı sıra cilde nem ve elastikiyet sağlıyor. Konsantrasyon dozajına göre etkisi 4 ay ila 1,5 yıl sürüyor.

Polikaprolakton: Yarı kalıcı olma özelliği taşıyor. Vücudun doğal reaksiyonunu kullanarak kolajen üretimini tetikliyor. Uygulama yoğunluğuna göre 1 ila 4 yıl boyunca kalıcı oluyor.

Kalsiyum Hidroksiapatit (CaHA): Yarı kalıcı dolgular arasında yer alıyor. İçerisinde mikro tanecikler ve jel barındırıyor. Kalsiyum ve fosfat içerdiğinden cilde tamamen uyumlu olan bu dolgu, tek uygulama ile dahi uzun süre kalıcılık sağlıyor. Etkisi ortalama 1,5 yıl süren bu işlem, tekrarlandığında daha uzun süre kalıyor.

Polilaktik Asit: Yarı kalıcı dolgulardan bir diğerini oluşturuyor. Mimikleri dondurmadan ya da sınırlandırmadan vücudun kolajen üretimini canlandırıyor. Cilt düzleştirici mikropartiküller barındıran bu dolgu; kademeli tedavi gerektirerek, ortalama 3 uygulamada 2 yıldan daha fazla kalıyor.

Dolgu Yan Etkileri veya Zararları

Dolgu Yan Etkileri veya Zararları

Dolgu zararları az olması bakımından en çok tercih edilen medikal yöntemlerden biri. Dolgu yaptıranlar, işlemin yapıldığı aynı gün normal hayatlarına dönebiliyor. Dolgudan hemen sonra hafif kızarıklık ve ödem oluşması dışında genelde ağrı oluşmuyor. Ancak kişiye göre tehlike arz etmeyen morluk veya hassasiyete neden olabiliyor. 15-20 dakika süren bu işlem, türüne göre maksimum 2-3 haftada doğal ve genç bir görünüm sağlıyor.

Dolgu öncesi sonrası dikkat edilmesi gereken bazı noktalar ise şöyle: İşlemden yaklaşık bir hafta önce kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi, ayrıca yeşil çay ve ginseng gibi içeceklerin de tüketilmemesi gerekiyor. İşlemden hemen sonrasında ise ağır spor ve aşırı mimik yapmaktan kaçınılmalı. Isıya ve güneşe maruz kalınmaması da çok büyük önem taşıyor.

Cilt Bakım Ürünleriyle Cilt Nasıl Dolgunlaştırılır?

Cilt Bakım Ürünleriyle Cilt Nasıl Dolgunlaştırılır?

Cildinde yaşlanma belirtileri varsa fakat dolgu yaptırmaya çekiniyorsan, dolgu etkili cilt bakım ürünleri de kullanabilirsin. Peki enjeksyona gerke kalmadan, dolgu etkisi elde edebileceğin bir cilt bakım serisi olduğunu söylesek?

Yaşlanma karşıtı bakımda cilt dolgunluğunun en büyük beklenti olduğunu düşündüğümüzde, tıpkı yüze yapılan dolgu tedavilerinde olduğu gibi hyaluronik asit içeren cilt bakım ürünleri son derece etkili. Biz de bu sayede L'Oréal Paris Revitalift Filler Serisi ile tanıştık. Bize dolgu ve enjeksiyonların tek yol olmadığını, cildi dolgunlaştırmak için günlük bakım rutinlerinin de etkili olduğunu gösteren bu seriyi hemen denemeye aldık.

L'Oréal Paris Revitalift Filler Serisi

Loreal Paris Revitalift Filler serisinde, saf hyaluronik asit serumu, gündüz kremi, gece kremi ve göz kremi bulunuyor. Bu seriyi farklı kılan ise formülünde 3 farklı hyaluronik asit molekülü içeriyor olması. Makro hyaluronik asit cildin üst katmanını hedefleyerek nemlendiriyor, mikro hyaluronik asit ise daha alt katmanlara inerek dolgunlaştırma etkisi sağlıyor. Yeni nesil mikro hyaluronik asit ise 50 kat daha küçük formu ile cildin daha da alt katmanlarına inerek derin dolgunlaştırıcı etki veriyor. Bu seriyi düzenli olarak kullandığında cildin 10 yıl önceki dolgunluğunu geri kazandırıyor.

Revitalift Filler serisindeki Saf Hyaluronik Asit Serumu, Tiktok'ta viral olduğundan beri radarımızdaydı. Bu seriyi denediğimizde, cildimizin daha uygular uygulamaz çok iyi bir şekilde nemlendiğini fark ettik. En az 1-2 ay düzenli olarak kullandığımızda sık karşılaştığımız kırışıklık olan bölgelerde azalma, ciltte de daha pürüzsüz ve dolgun bir görünüm olduğunu fark ettik. Yaşlabnma karşıtı bakımda yoğun dolgunlaştırıcı etkisi olan bu seri, dolgu enjeksiyonlarından aldığı ilhamla bizi yepyeni bir cilt bakımı rutinine alıştırdı ve denediğimiz günden beri vazgeçemiyoruz!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?