Akne ve Sivilcenin Farkı Nedir?

Akne ve Sivilcenin Farkı Nedir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Sivilce akne aynı şey mi? Bu yazımızda akne ve sivilcenin farkına değiniyoruz.

Birçoğumuzun hayatında en az bir kere yaşadığı, bir çoğumuzun da yetişkin olmasına rağmen hala yaşamaya devam ettiği en önemli cilt sorunlarının başında sivilce yani akne problemi geliyor. Peki akne ve sivilce arasındaki fark nedir? Kusursuz bir cilde sahip olabilmen için akne sivilce farkı konusuna bir açıklık getiriyoruz?

Akne ve sivilce arasındaki fark nedir?

Akne ve sivilce arasındaki fark nedir?

Kimileri dönem dönem, nadir olarak cildinde birkaç sivilce ile karşılaşabilir. Kimileri ise uzun dönemler boyunca sürekli tekrarlayan, kızarık, iltihaplı akne problemi yaşıyor olabilir. Bu iki durum da akne ve sivilce arasındaki farkı açıklamayabilir. 

Cilt üzerinde çıkan bu kusurlar, halk arasında daha çok sivilce olarak adlandırılsa da, aslında sivilce ve akne birbirinden farklı şeyler değildir. Akne daha çok tıbbi bir terimdir ve buna yönelik bir tedavi içerir.

Genellikle halk arasında sivilce daha hafif, akne ise daha yoğun ve bir cilt rahatsızlığını ifade edecek şekilde kullanılıyor. Ama gerçekte hem sivilcenin hem de aknenin nedenleri ve tedavi yöntemleri aynıdır.

Fakat bu noktada akne sorununun daha uzun süreli bir problemi işaret ettiği düşünülebilir. Dermatologlar arasında akne olarak ifade edilen cilt rahatsızlığı, ciltte sivilceler, kızarıklıklar, yağlanma ve enflamasyon şeklinde kendini gösterebilir.

Akne / sivilce nedir sorusunun daha detaylı bir yanıtını almak için makalemize göz atabilirsin.

Akne ve Sivilce Aynı Şey Mi?

Karşı çıkan makalelerde akne ve sivilce kelimelerinin yan yana geçtiğini görebilirsin. Peki, cildindekiler akne mi, sivilce mi? Cilt bakımı yapmaya başlamadan önce akne ve sivilce farkını öğrenmen gerekiyor. 

Akne, gözeneklerin tıkanması ve iltihap sonucunda kırmızı sivilcelerin ortaya çıkmasıdır. Akne sorunu daha geniş çaplı bir sorundur ve sık sık tekrarlama eğilimi gösterir. 

Sivilce ise aknenin semptomlarından biridir. Eğer cildinde tek tük, bağımsız sivilceler çıkıyorsa bunlar için akne sorunundan bahsedilemez. Cildinde bazen sivilce çıkanlar için akne ve sivilce için maskeleri hazırlayabilir ve sivilcelerin yayılmasına engel olabilir. 

Akne Kalıcı Mıdır? 

Akne Kalıcı Mıdır?

Aknelere uygulanan doğru tedavilerle sivilcelerinden kurtulabilirsin. Akne sorunu için kalıcıdır denilemez fakat akneyi tetikleyen durumu ortadan kaldırmadığında akne ve sivilce sorunu yeniden karşına çıkabilir. 

Akne tedavisinde kullanılan sivilce ve akne kremleri sayesinde akne sorununu azaltabilir ve akne izleri olmuşmadan cildinden uzaklaştırabilirsin. Akne izini kalıcı yapabilecek durumların başında akneyi sıkmak geliyor. Akneyi kontrolsüzce sıkmak cildinde akne izinin kalıcı olmasına neden olabilir. Akne lekeleri ve sivilce lekeleri doğru tedaviler, kremler ve leke serumları sayesinde gözle görülür olmaktan çıkıyor. 

Akne Neyin Belirtisidir?

Akne sorunu tıkalı gözeneklerin ve yağ bezelerin artmasından dolayı meydana gelir. Düzenli olarak cildi temizlememek, yağlı cilde sahip olmak, gözenekleri arındırmamak, hormonal nedenler ve çevresel faktörler akne oluşumuna yol açabiliyor.

Akneler aynı zamanda kontrol altına alınamayan sivilcelerin artmasıyla da oluşabilir. Ölü deri hücrelerin gözeneklerin içine birikmesi, cildin aşırı sebum üretmesi ve sivilce patlatmak gibi nedenler akne oluşumunu tetikler. Günlük cilt bakım rutini uygulamak, doğal sivilce maskesi yapmak ve akneli cilt için uygun içerikler kullanmak akne belirtilerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur. 

Yüzdeki Sivilce ve Akne Lekeleri Nasıl Geçer?

Yüzdeki Sivilce ve Akne Lekeleri Nasıl Geçer?

Akne lekeleri ve sivilce lekeleri cilt sorunları arasında en can sıkıcı olanlardan biridir. Akne ve sivilce lekelerinin oluşmaması için sivilceleri sıkmamalı ve akneli cilde uygun cilt bakım ürünleri kullanmaya başlamalısın.

Peki, akne lekeleri oluştuktan sonra ne yapabilirsin? Sivilce ve akne lekelerine niasinamid, salisilik asit, procerad, glikolik asit ve AHA ve BHA asitleri iyi geliyor. Cilt bakımına ekleyebileceğin bu içerikleri sabah-akşam kullanarak akne lekelerini daha görünmez bir hale getirebilirsin. Akneli cilt için uygun içerikler kullanırken, sivilce ve akne maskeleri kullandıktan sonra cildini güneşten korumayı unutmamalısın. Yoksa asitli içerikler cildinde güneş lekesi için uygun ortam yaratabilirler. 

Hangi noktada akne tedavisine yönelmek gerekir?

Cildindeki akne / sivilceler uzun süredir tekrarlıyor, ne yaparsan yap geçmiyor, ağrılı veya acılı bir his veriyorsa bir dermatoloğa danışıp akne tedavisine başlaman gerekebilir. Akneye eğilim gösterebilen ciltler için uygun ürünler kullanıp, sivilce maskesi yapmak cildindeki yağlanmayı kontrol altına alman yararlı olacaktır. Bununla birlikte, dermatoloğun muayenesi sonrası önereceği tedavi seçenekleriyle akne iyileşme sürecine başlayabilirsin.

Akneli Ciltlere Uygun Cilt Bakım İçerikleri

  • CeraVe Akneye Eğilim Gösteren Ciltlere Özel Temizleyici: Akneli cilde en iyi gelen içeriklerinden ikisini seninle paylaşlım. Salisilik asit ve seramid. Bu iki değerli içeriğe sahip olan CeraVe Akneye Eğilim Gösteren Ciltlere Özel Temizleyici, cildi arındırıyor ve gözeneklerin temizlenmesini sağlıyor. Gözenekleri tıkamayan ve cilt kusurlarının görünümünü azaltan bu temizleyiciyi sbaha ve akşam günde iki kere kullanabilirsin. 
  • La Roche Posay Effaclar Serum: Akneye eğilimli cilde sahip olanlar için önerdiğimiz içeriklere sahip olan Effaclar serumu seninle tanıştıralım. %3,5 glikolik asit, %1,5 salisilik asit, LHA ve niasinamid içeren La Roche Posay Effaclar serum, yüzde kontrollü bir peeling etkisi sağlayarak cildi yeniliyor ve aknelerin azalmasına yardımcı oluyor. Cilt lekelerinin de azalmasını sağlayan ve cildi pürüzsüzleştiren bu serumu cilt bakım rutinine eklemelisin. 
  • La Roche Posay Effaclar A.I. kremi: Niacinamide, piroctone olamide ve glycacil içeren formülüyle cildin yatışmasını sağlayan Effaclar A.I. krem, cilt kusurlarının görünümünü azaltıyor. Cilde bakım yaparken aynı zamanda akneli ciltlerdeki hassasiyeti azaltan La Roche Posay krem ani ve lokal sivilceler için ideal! 
  • La Roche Posay Effaclar Duo (+) bakım kremi: En çok tercih edilen sivilce kremlerinden birini seninle paylaşalım. Procerad, mannose, APF, piroctone olamine ve zinc PCA içeren Effaclar Duo Krem, cilt kusurlarını ve lekeleri hedef alıyor. Cildi pürüzsüzleştiriyor, kullanımdan 12 saat sonra etkisini göstermeye başlıyor. Effaclar Duo kremin en güzel yanı ise akne ve sivilce sorununun tekrarlamasını da önlüyor. 
Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?