Argan yağı faydaları nelerdir? Argan Yağı Nasıl Kullanılır?


Argan yağı faydaları son dönemin popüler konularından biri. Kendine yatırım yapmanın en doğru yolu ise kişisel bakımını aksatmamaktan geçiyor. Argan yağı bu konuda oldukça geniş bir kullanım alanına sahip. Argan yağı saç ve cilt üzerinde ışıltılı sonuçlar yaratıyor. İçeriğinde bu özel yağı barındıran bakım ürünleri kullananlar, sonuçlardan oldukça memnun. Peki argan yağı nedir? Cilt üzerinde ne gibi etkileri vardır? Gel argan yağının faydalarını hep birlikte öğrenelim!

Argan Yağı Nedir?

Argan Yağı Nedir?

Argan yağı Fas’ta yetişen argan ağaçlarının çekirdeklerinden elde ediliyor. Bu değerli yağın içeriğinde temel yağ asitleri ve yüksek E vitamini mevcut. Argan yağı ne işe yarar sorusunun yanıtı ise uzun bir listeden oluşuyor. Onu hem yemeklerde hem de saç ve cilt bakımında tercih etmen mümkün. Cildi besliyor, nemini koruyor ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda argan yağı saça faydalarını da atlamamak gerek. Tam da ihtiyacımız olan şeyler, öyle değil mi?

Argan Yağı Faydaları

Argan Yağının Cilde Faydaları

Saçlarımızı parlak ve canlı kılan argan yağı, cilt üzerinde de faydalı etkilere sahip. “Güzel bir cildim olsun istiyorum ama ne yapacağımı bilmiyorum.” diyorsan, Argan yağı faydaları listemize göz atabilirsin. Hadi başlayalım!

  • Faslı kadınlar güneşin neden olduğu cilt hasarlarından korunmak için argan yağını tercih ediyor. Argan yağı, yanıkları ve aşırı pigment birikimini engelliyor. Hangi mevsimde olursak olalım, güneşten korunmanın önemini unutmadığını düşünüyoruz. İçeriğinde argan yağı barındıran güneş koruyucuları kullanmak ideal fikir.

  • Argan yağı cilt bakımı konusunda en çok nemlendirici olarak kullanılıyor. Farklı losyonların, saç şekillendiricileri ve sabunların formüllerinde bu özel yağa rastlamak mümkün. Nemlendirici etkisini ise barındırdığı E vitaminine borçlu.

  • Sivilcelerden bıktıysan, argan yağı bu durumu mazide bırakmanı sağlayabilir. Argan yağı içeren yüz kremleri uygulamak farklı akne türlerini tedavi edebiliyor. Fakat bu konuda öncelikle dermatolog önerisi alman şart.

  • E vitamini ve diğer antioksidanlar birleşirse ne olur? Elbette ki yaraların iyileşmesi hızlanır. Argan yağı da bu gücü sayesinde derideki yara ve kesiklere iyi geliyor. Argan yağı takviyelerini düzenli olarak kullanmak ise cildi yeniliyor.

  • Zamanı durdurmak ister miydin? Argan yağı bu konuda da yanında. İçeriğinde yer alan vitaminler ve omega ile cildin elastikiyetini artırıyor ve kırışıklıkların oluşum hızını yavaşlatıyor.

  • Çatlak izleriyle vedalaş. Özellikle hamilelik dönemlerinde beliren çatlaklarda, Argan yağı içeren ürünler sayesinde etkili sonuçlar alman kolaylaşıyor.

Argan Yağı Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Argan Yağı Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Küçücük bir şişesi bile çok değerli… Formülünde bu değerli yağı barındıran ürünlerden cildine en uygun olanı bulman hiç de zor değil. Bu konuda geniş bir ürün yelpazesi, ışıltılı bir tene kavuşmana yardımcı oluyor. Argan yağı içeren nemlendiriciler, tonikler, makyaj temizleyiciler, serumlar ve benzer pek çok ürünü kullanman oldukça kolay. Bu kıymetli yağı cilt bakım sürecine dahil ettikten sonra cildindeki ışıltıyı fark etmemen imkansız!

Argan yağı saça nasıl uygulanır? Argan yağı saça faydalarından yararlanmak için hemen banyoya koş! Şampuanın içine birkaç damla argan yağı damlatarak kendi argan yağlı şampuanını yapabilirsin. Argan yağı şampuanını kullandıktan sonra saçlarının daha parlak ve boyalı saçlarının çok daha yumuşak göründüğünü fark edeceksin. 

Argan Yağı Kullananların Yorumları

Argan yağı kullanlar cilt görünümlerinin daha ışıltılı ve parlak göründüğünü söylüyorlar. Argan yağı saç ve cilt için ışıltı ve sağlıklı görünüm ile eşdeğer! Argan yağı yüze faydaları arasında kuru ciltlerde nemlendirme ve cildi kadife gibi yapma özelliklerini sayabiliriz. Cildi yumuşatıyor ve argan yağı kullananların gün boyu daha aydınlık görünmelerini sağlıyor.

En çok merak edilen sorulardan birini de yanıtlayalım. Argan yağı yüzde tüylenme yapar mı? Argan yağını direkt olarak yüze sürmek bazı ciltlerde tüylenme yapabiliyor. Eğer cildinde tüylenme eğilimi varsa argan yağını yüze uygulamak yerine cilt bakım ürünlerinin içine karıştırmanı tavsiye ederiz. 

Argan Yağıyla İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Argan Yağıyla İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Argan yağı genel olarak güvenli kabul edilen bir yağ. Fakat kişisel farklılıkları gözetmek şart. Bazen küçük çaplı yan etkiler görülebiliyor. Argan yağının direkt olarak kullanımı hâlinde ciltte tahriş ya da döküntü oluşabiliyor. Özellikle kabuklu yemişlere alerjin varsa, bu durumu yaşama olasılığın daha yüksek. Alerjiden korunmak için, yağı direkt uygulamak yerine içeriğinde argan yağına yer veren bakım ürünleri kullanmak çok daha güzel bir fikir. Argan yağlı krem, argan yağlı şampuan veya saf argan yağı içeren serumlar hassas ciltlere daha uygundur. Biliyoruz, argan yağı fiyatları oldukça yüksek. Bu nedenle argan yağı içeren ürün alırken iyi araştırmalı ve sahte argan yağlı ürünlerden uzak durmalsın. 

Söz konusu cilt bakımı olduğunda bir dermatolog görüşü almak faydalı. Bu sayede kişiye özel bir bakım rotası planlamak mümkün oluyor. Bilinçli kullanımda Argan yağı cilt üzerinde harika sonuçlar sunuyor. Cildin kendi kendine ürettiği doğal yağ olan sebumu dengeliyor. Formülünde argan yağı bulunan güvenilir ürünler tercih etmek, cildini korumak için yeterli oluyor. Kısacası bu yağ gerçekten bir harika!

Işıltılı günler!

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Seni daha yakından tanıyarak ilgini çekecek içerikleri sana önerebiliriz!