Aşırı Terleme Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Aşırı Terleme Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Aşırı terleme yani hiperhidrozi zaman zaman karşımıza çıkabiliyor. Dönemsel olarak veya duygusal değişkenlere bağlı olarak görülebilen aşırı terleme durumu seni bir anda utandırabilir. Aşırı terleme yaşayanlar sosyal ortamlarda kendini güvensiz hissedebilir veya spor aktivitelerinden kendini uzak tutabilir.

Aşırı terleme nedenlerini öğrendikten sonra aşırı terleme sorununa çözüm bulabilirsin. Uykuda aşırı terleme, koltuk altı terleme ve yemek yerken terleme gibi problemler yaşıyorsan makalenin devamında terlemeye çözümleri bulabilirsin. 

Aşırı terleme neden olur?

Aşırı terleme neden olur?

Terleme, vücudun ısı dengesini ayarlamak için vücudun doğal olarak yaptığı fizyolojik bir olay olarak görülür. Fakat aşırı terleme, vücudun ısı dengesinden bağımsız olarak gelişebilir. Sıcaklık faktörü olmaksızın aşırı terleme yaşıyorsan 'çok terleme neden olur?' sorusunu araştırmalısın. Hareket etmeden dahi çok terleme yaşıyorsan bunun sebebi hormonal, ilaç veya geçirdiğin hastalıklar olabilir. Genel olarak çok terlemenin nedenlerini aşağıda görebilirsin.

  • Heyecan, korku ve utanma gibi duygu değişimleri
  • Diyabet
  • Menopoz 
  • Tiroid problemleri
  • Düşük kan şekeri
  • Kalp hastalıkları
  • Sinir sistemi bozuklukları
  • Enfeksiyonlar

Hiperhidroz yani aşırı terlemenin en yaygın türü primer hiperhidrozidir. Bu tip terlemede, ter bezlerinize sinyal vermekten sorumlu sinirler, fiziksel aktivite veya sıcaklık artışı tarafından tetiklenmemiş olsalar bile aşırı aktif hale gelir. Stres veya sinirlenmeyle ile sorun yaşadığında terleme atağı daha da kötüleşir. Bu tip terleme tipinde genellikle avuç içleri ve ayak tabanları ve bazen de yüz, boyun bölgesi aşırı terler. 

Aşırı terleme nasıl önlenir?

1- Nefes alan kumaşlar tercih et

Aşırı terleme nasıl önlenir?

Kıyafet seçimlerinin terlemeyi etkilediğini biliyor muydun? Özellikle koltuk altı terlemesi yaşayanlar nefes alan, %100 pamuklu kıyafetler giydiğinde daha az terlediğini görecekler. Cildi havalandıran kumaşlar ve açık renkli kıyafetler aşırı terleme çözüm olarak önerilebilir. Güneşi yansıtmaya yardımcı olan bej, beyaz ve açık gri gibi tonlar çok terleyenler için idealdir. 

Aşırı terleme sorununu bir türlü kontrol altına alamıyorsan doktora gitmeni öneririz. Aşırı terleme için hangi doktora gidilir? Göğüs cerrahisi veya iç hastalıkları bölümlerine başvurabilirsin. 

2- Beslenmene dikkat et

2- Beslenmene dikkat et

Ellerin ve başın aşırı terleme nedenleri arasında çok baharatlı yiyecekler olduğunu söylemeliyiz. Aşırı terleme problemi yaşıyorsan veya senin için önemli bir yemeğe gidiyorsan baharatlı ve acı yemeklerden uzak durmalısın. Baharatlı yemekler çok terlemeye neden olabiliyor. Çünkü vücudumuz tıpkı ısıya tepki verdiği gibi acı yemeklere de tepki göstererek kendini soğutmaya çalışıyor ve ter bezlerini uyarıyor.

Kafein tüketimi de aşırı terleme nedenleri arasında gösterilir. adrenal bezlerimizi uyaran kafein avuç içi, ayak ve koltuk altı terlemesi nedenlerinden biridir. 

Editörün önerisi: Yediklerimizi sindirmek için metobolik ısı gerektiği için daha küçük ve sık öğünler tercih edebilirsin.

3- Banyodan hemen sonra deodorant uygula

Deodorantlardan en iyi sonucu almak için koltuk altlarınının temiz ve kuru olduğundan emin olmalısın. Bu yüzden deodorantı uygulamanın en iyi zamanı, banyodan hemen sonradır. Koltuk altların temizken uygulayacağın deodorant sayesinde kötü kokuların önüne geçebilirsin.

En iyi deodorant önerisi

En iyi deodorant önerisi

Aşırı terleme sorunu yaşıyorsan sana Garnier Mineral Hyaluronik Bakım Sprey Deodorant'ı öneririz. 72 saate kadar kötü kokulara karşı koruma sağlayan bu deodorant, bitkisel kaynaklı hyaluronik asit ve ıslaklık emici mineral içeren formülüne sahiptir. En hassas koltuk altlarını bile yatıştıran Garnier deodorant sayesinde gün boyu banyodan yeni çıkmış hissi duyacaksın! Cilde nefes aldıran hyaluronik bakım sayesinde gün içinde seni utandıran kötü kokuları engelleyebilirsin. 

Eğer roll on deodorant kullanmak istiyorsan Garnier Mineral Saf&temiz Roll-on Deodorant'ı öneririz. 48 saate kadar ter kokusuna karşı önlem sağlayan Garnier Roll on deodorant ıslaklığı sünger gibi emen minerallere sahiptir. Böylece koltuk altın nemli kalmıyor ve kötü koku oluşumu en başından engelleniyor. Aşırı terleme problemine uygun olan bu deodorantlar sayesinde artık her ortamda kendini güvende hissedeceksin. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?