Yüze Buhar Banyosu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?


Buharla cilt temizleme genellikle SPA salonlarında gördüğümüz bir uygulama. Cilt bakımından önce, buhar odasında beş ila on dakika arasında kalarak gözeneklerin açılmasını ve cildinin bakıma hazırlanmasına yardımcı olabilirsin. Peki, evde buharlı cilt temizleme yapmak mümkün mü? Evde yapılan buhar banyosu ile gözeneklerinde biriken kir ve toksinlerin atılmasını, cildinin yumuşamasını ve yüzünün yenilenmesini sağlayabilirsin. Nasıl mı?

Buhar banyosu nedir?

Buhar banyosunda cilde sıcak buhar uygularak gözeneklerin açılması ve siyah noktaların temizlenmesi amaçlanır. Ciltteki makyaj kalıntılarının, ölü derilerin ve kirlerin arınması kolaylaşır.

Buhar banyosu nasıl yapılır?

Buhar banyosu evde genellikle sıcak bir suyun bir kaba konması ile yapılır. Başa bir havlu örterek sıcak buharın dışarı çıkması önlenir ve, kabın üsütne eğilerek yaklaşık bir 5-10 dakika kadar beklenir. Buhar banyosuna ekeyeceğin malzemeler ile daha iyi etki elde edebilir, buhar banyosu sonrası cildine uygulayacağın bakımlarla cilt bakımını tamamlayabilirsin.

Buhar banyosunun Faydaları

Cilde buhar banyosu yapmanın yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Gözeneklerin genişlemesini sağlayarak siyah nokta temizliğini kolaylaştırır.
  • Gözeneklerin içindeki kirlerin, ölü derinin ve makyaj kalıntılarının temizlenmesini sağlar.
  • Cildin nefes almasını sağlar.
  • Lavanta veya diğer doğal yağlar eklendiğinde aromaterapi etkisi gösterir.
  • Cildin fazla yağdan arınmasını sağlar.
  • Sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olur.
  • Yüzü ve yüz kaslarını rahatlatır.

Buhar banyosu ipuçları

Buhar banyosu ipuçları

İpucu #1: Buhar banyosu her zaman cilt bakımının ilk adımı olarak yapılmalı. Yani buhar uygulamasını temiz cildine, nemlendirici, maske, tonik gibi ürünleri sürmeden önce yapmalısın. Eğer nemlendiriciden sonra buhar banyosu yaparsan cildindeki bütün ürünleri temizlemiş olacaksın. 

İpucu #2: Buharla cilt temizleme yapmadan önce ve sonra bol bol su içerek vücudunun nem dengesini sağla. Çünkü buhar uygulaması cildinin terlemesine ve cildindeki nemin azalmasına yol açabilir. Bol sıvı tüketerek cildinin kurumasına engel olmalısın. 

İpucu #3: Buharlı cilt temizleme yöntemini en fazla 5 ila 10 dakika arasında yapmalısın. Çok uzun süre buhar altında kalmak cildinde kuruluk, nem kaybı gibi sorunların ortaya çıkmasına yol açar.

Evde buharlı cilt bakımı nasıl yapılır?

1. Derinlemesine cilt temizliği

1. Adım: Derinlemesine cilt temizliği

Buharlı cilt bakımı yapmadan önce cildinin derinlemesine temizlenmiş olması gerekiyor. Biz bunu sağlamak için La Roche Posay Effaclar Mikro-Peeling Temizleyici Jel'i kullanıyoruz. Yüzümüzdeki tıkanmış gözeneklerin açılmasına ve cildimizin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olan Effaclar Mikro-Peeling Jel, cildimizi derinlemesine temizliyor. Salisilik asit ve LHA içeren formülü sayesinde cildimizde hafif ve kontrollü bir soyulma sağlıyor, cildimizi ölü derilerden arındırıyor. 

2. Buhar banyosunu hazırla

2. Adım: Buhar banyosunu hazırla

Evde buhar banyosu yapmak için önce suyu ısıt. Buhar uygulaması için kaynar su kullanmak yerine 80-90 derece suyu tercih etmelisin. Suyu derin bir kase veya kaba dök. Sonrasında suyun üzerine, yüzün suya değmeyecek şekilde başını yerleştir ve havluyla başını kapat. Başını suya sakın yaklaştırma, sudan ortalama 30 cm uzakta ol. 

Buhar uygulaması yaparken yavaş yavaş nefes alıp vermelisin. Gözlerini kapalı tut ve rahatla. Telefonuna alarm kurarak en fazla 10 dakika sonra buhar banyosunun tamamlanmasını sağlayabilirsin. 

3- Buhar banyosu sonrası ne yapmalı?

Buhar banyosu sonrası yapacağın cilt bakımı son derece önemli. Öncelikle gözeneklerin gözeneklerin iyice açılmış olacağı için siyah nokta temizliği yapmalısın. Bunun için siyah nokta temizleyici aletler veya siyah nokta bantları kullanabilirsin. Biz Garnier Saf & Temiz Siyah Nokta Karşıtı Kömürlü Burun ve T Bölgesi Bantları'nı kullanmayı çok seviyoruz.

Siyah noktalarını temizledikten sonra, arınmış gözeneklerinin sıkılaşması için gül suyu veya salisilik asit içeren bir tonik uyguayabilirsin. Böylece gözeneklerin sıkılaşır ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsin. Ayrıca gözeneklerin arınmış olacağı için sivilce probleminin azaldığını da fark edebilirsin.

4. Adım: Maske uygulaması

4. Maske uygulaması

Buharlı cilt temizleme yönteminden sonra cildin bakıma hazır bir hale geldi. Bu nedenle ilk olarak, hazır gözeneklerin de açılmışken maske uygulaması yapabilirsin. Biz buhar banyosundan sonra ilk önce L’Oréal Paris Saf Kil Detoks maskesi yapıyoruz. 3 saf kil ve kömür içeren maske, buhar uygulaması ile daha da açılmış olan gözeneklerdeki yağ ve kirin dışarı atılmasını sağlıyor. Böylece cildimizdeki siyah nokta görünümü azalıyor ve daha pürüzsüz görünmeye başlıyor. Cildi ölü derilerden arındırmak ve ciltte detoks etkisi görmek için haftada 1-2 kere Loreal saf kil maskesi yaptığımızı söylemeliyiz.

5. Adım: Cildini nemlendir

5. Adım: Cildini nemlendir

Buhar banyosu sırasında cildimiz terledi ve nem kaybetti. Şimdi cildimize nemlendirici sürerek cildimizin nem dengesini sağlamamız gerek. L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Gündüz Kremi, formülündeki 2 tip hyaluronik asit molekülü sayesinde cildimizi yoğun bir şekilde nemlendiriyor ve daha dolgun görünmesini sağlıyor. Nemli ve sağlıklı görünen bir cilt için hyaluronik asit içeren nemlendirici kullanmanı mutlaka öneririz. 

Bu nemlendirici, cilt dolgunlaştırıcı bakım kremi, SPF 20 özelliği sayesinde de cildimizi UV ışınlarına karşı koruma altına alıyor ve cildimizin güneş kaynaklı hasar görmesine engel olabiliyoruz. 

Buhar banyosu zararları var mıdır?

Evde doğal cilt bakımı yöntemleri bazen cilde zararlı olabiliyor. Buhar maskesi aslında son derece zararsız ve ekonomik bir yöntem de olsa, suyun çok kaynar olması dolayısıyla cilde zararı dokunabilir. Özellikle hassas, atopite eğilim gösterebilen ciltlere çok sıcak buhar uygulamamak gerekir.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala