Ebegümecinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Ebegümecinin Cilde Faydaları Nelerdir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Her geçen gün doğal ürünlere olan ilgi artmakta. Özellikle de güzellik sektöründe doğal içerikli formüller ile hazırlanan ürünler, cilt sağlığı ve güzelliği için büyük önem taşıyor. İşte bunlardan biri de ebegümeci bitkisi. Bu değerli bitkiyi biz de derinlemesine araştırdık ve cilt güzelliğinde büyük etkisi olduğuna rastladık. 

Bu yazımızda “ebegümeci nedir?” ve “ebegümecinin faydaları nelerdir?” gibi pek çok sorunun yanıtını buluyor olacaksın. Haydi öyleyse bu mucize otu incelemeye başlayalım!

Ebegümeci Nedir?

Ebegümeci Nedir?

Ebegümeci, doğada kendiliğinden yetişebilen çiçekli bir bitkidir. Devalangir, kazan karası veya ilbik gibi isimler ile adlandırılan bu bitki, pembe ve beyaz gibi farklı renklerde çiçek açıyor. Ancak biz onu daha çok mor çiçekli olarak biliyoruz. Çünkü dünya üzerinde yaklaşık 1500 türü olduğu bilinen ebegümecinin faydaları, en çok mor çiçekli türünde bulunuyor. Ülkenin dört bir yanında da kolaylıkla rastlanabiliyor.

Ebegümecinin Cilde Faydaları

Ebegümecinin Cilde Faydaları

Ebegümeci faydası oldukça fazla olan bir bitki. Sağlık açısından pek çok alanda uzun yıllardır kullanılan bu bitki, cilt güzelliğinde de büyük yankı uyandırıyor. Cilt için bilinen en büyük faydaları ise şöyle:

1. Cildi yatıştırır

Ebegümeci, cildi yatıştırıcı, rahatlatıcı etkisiyle de ön plana çıkıyor. Ciltteki gerginlik hissini azaltmaya destek olarak, cildi kurutmadan yatıştırma sağlar. 

2.Antienflamatuar Özelliğe Sahiptir

Ciltteki yaraların ortaya çıkardığı iltihabı gidermede etkili olan antienflamatuar, doğal olarak ebegümeci bitkisi içerisinde yer alıyor. Bu sayede ciltte böcek ısırması, çürük, güneş yanığı, alerji sonrası döküntü veya kaşıntı gibi rahatsızlıklardan doğabilecek tüm iltihap ve şişkinliği azaltmada etki gösteriyor. Ciltte yenilenme sağlayan ebegümeci, aynı zamanda ciltteki hücrelerin bağışıklığını da artırarak iyileşme sağlıyor.

Kullanımı: Bitki genelde kaynatılıp lapa haline getirilerek kullanılıyor. Bazı aktarlarda esansiyel yağ olarak da bulunabiliyor. Ancak biz yine de olası alerjen etkileri gözeterek, bir uzmana danışmadan direkt cilde uygulama yapmamanı öneriyoruz.

Antienflamatuar Özelliğe Sahiptir

3. Güçlü Bir Antioksidandır

C vitamini deposu olan bu bitki, güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Bu sayede ebegümeci otu, cilt sağlığına uzun vadede olumlu faydalar sağlar. Kan dolaşımını artırarak hücre metabolizmasını yenileyen antioksidanlar, ciltte leke, akne ve sivilce oluşumlarını da önlemeye yardımcı olur. Dolayısıyla da antioksidan bakımından zengin bu bitki, neredeyse tüm cilt problemlerinle savaşarak, seni sağlıklı ve ışıl ışıl görünen bir cilde kavuşturur.

Kullanımı: Ebegümeci özü ile zenginleştirilen bakım kremleri, temizleme jelleri ve toniklerden yardım alabilirsin. Evde kendin hazırlayarak ürünü direkt cildine uygulamamanı tavsiye ediyoruz.

Ebegümeci Zararları Nelerdir?

Ebegümeci Zararları Nelerdir?

Ebegümeci otunun cilde bilinen bir zararı yoktur. Ancak bilinçsizce kullanımı bazı alerjen problemlere neden olabilir. Bu nedenle cildimveben.com editörleri olarak, ebegümeci otunu cildine doğrudan uygulamamanı öneriyoruz.

Krem, maske ve jel gibi hazır cilt bakım ürünlerinin alerjen etkileri test edilerek hazırlandığı için cilt güzelliğinde bu gibi ürünlerin kullanımına korkmadan yönelebileceğini de belirtelim.

Doğanın iyileştirici gücü ile sen de cildine güzel bak! :)

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?