Susam Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Susam Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Aktarlarda veya organik gıda marketlerinde gördüğün susam yağının cilde olan faydalarını biliyor musun? Susam yağı, Sesamum indicum olarak da bilinen çiçekli susam bitkisinin tohumlarından elde ediliyor . Susam bitkisi, Doğu Afrika ve Hindistan'a özgü olsa da günümüzde birçok farklı noktada susam yağı üreticiliği yapılıyor.

Oldukça doyurucu, besin oranı yüksek ve değerli bir yağ olarak bilinen susam yağı, cilt ve vücut bakımında da kullanılıyor. Cildi gençleştirdiği bilinen susam yağının faydalarını ve ne işe yaradığını seninle paylaşıyoruz. 

Susam yağının faydaları nelerdir?

  • Cilt bakımında önemli bir antioksidan

Cilt bakımında önemli bir antioksidan

Susam yağı, önemli bir antioksidan olduğu için cilt bakımında yoğun olarak kullanılıyor. Susam yağının antioksidan özelliği sayesinde cilt yenilenmesini hızlandırdığı ve cildi daha genç gösterdiği biliniyor. Susam yağını cilt bakımında kullanmak, ciltteki hasarlı hücrelerin hızlı iyileşmesini destekliyor ve cilt onarımını başlatıyor. 

Susam yağının içeriğinde çinko, bakır, kalsiyum, magnezyum ve manganez gibi mineraller bulunur. Bu mineraller ciltteki yara dokusunu onarıyor ve cilt hücrelerinin yenilenmesini amaçlıyor. 

Cildinin nem bariyerini onarmak, cildini dolgunlaştırmak istiyorsan La Roche Posay Hyalu B5 serumu kullanmanı öneriyoruz. Cildi daha dolgun gösteren ve ince çizgilerden arındıran bu antioksidan serumu günlük cilt bakımına ekleyebilirsin. İki çeşit saf hyalüronik asit ve vitamin B5 serumunu sabah ve akşam olmak üzere cildine iki kere uygulayabilirsin. Vitamin B5 cildinin onarılmasına yardımcı olurken, hyaluronik asit sayesinde cildin nemlenecek ve ince kırışıklık görünümü azalacak. 

  • Siyah nokta karşıtı

Siyah nokta karşıtı

Susam yağının en büyük faydalarını cilt kusurların üzerinde görebilirsin. Çünkü susam yağı, akne, sivilce, siyah nokta ve beyaz noktalardan kurtulmaya yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ayrıca susam yağı, komedojenik olarak orta- düşük bir dereceye sahip. Yani gözeneklerini tıkamaz ve cildinde yeni kusurların oluşmasına ortam yaratmaz. 

Siyah noktalardan kurtulmanın daha pratik bir yolunu arıyorsan sana Garnier Saf Kömür Siyah Kağıt Yüz Maskesi'ni öneririz. Cildi derinlemesine arındırma ve yoğun nem verme etkisi sağlayan bu kağıt maske, cildini doğal bir şekilde matlaştırarak sebum dengesini ayarlar. Yağlı cildindeki aşırı parlamayı kontrol altına alan Garnier kağıt maskeyi yüzünde 15 dakika boyunca tutman yeterli olacak. Formülündeki siyah çay yaprağı, LHA ve hyaluronik asit sayesinde siyah nokta görünümünü azaltabilirsin. Bu maskeyi özellikle yağlı ve aşırı parlama sorunu olan kişiler için tavsiye ediyoruz. 

  • Kuru cildi nemlendirir

Kuru cildi nemlendirir

Susam yağının içeriğindeki yağ asitleri, cildini nemli tutmana yardımcı olur ve yumuşatır. Oleik asit, Palmitik asit, Stearik asit ve Linoleik asit içeren susam yağı, cilt elastikiyetinin artmasına ve yüzünün daha nemli görünmesine yardımcı oluyor. 

Cildini doğal bir şekilde nemlendirmek istiyor ve doğal içeriklere yöneliyorsan sana L'Oréal Paris Nem Terapisi Aloe Vera Suyun'nu tavsiye ederiz. L'Oreal Paris Nem Terapisi Aloe Vera Suyu, hyaluronik asit ve Aloe Vera'nın en güzel kombinasyonu! Su bazlı günlük nemlendirici krem tam 72 saat boyunca cildinde nemli bir etki yaratıyor ve ferahlatıyor. Hafif likit dokusu yüzde yağlı bir his bırakmıyor, hızlı emiliyor. Nemlendirici kremi sürdükten sonra cildin kadife kadar yumuşak ve sağlıklı görünmeye başlıyor. Loreal nemlendiricini dilersen makyaj bazı olarak da kullanabilirsin. 

  • Selülit görünümünü iyileştirir

Selülit görünümü iyileştirir

Susam yağının içeriğindeki E vitamini, sadece ciltte değil vücutta da onarıcı bakım görevini üstleniyor. Susam yağını kullananlar, bacaklarındaki selülit görünümün azaldığını ve çatlakların daha az belirgin olduğunu söylüyorlar. Susam yağını dilersen kuru fırçalama tekniğinden sonra kullanabilir ve cildin kendi onarma sürecini destekleyebilirsin. 

Cildini yoğun bir şekilde nemlendirmek isteyenler için de CeraVe vücut nemlendiricisini tavsiye ediyoruz. Biliyorsun, selülit görünümünün sorumlusundan birisi de nemsizlik ve kuru cilt. 3 temel seramid ve hyalüronik asit içeren CeraVe nemlendiricicildi 48 saat boyunca nemli tutarak koruyucu bariyerin onarılmasına destek oluyor. Biz akşamları kuru fırçalama tekniği yaparak vücudun kan dolaşımını hızlandırıyoruz, sonrasında ise bacaklarımıza CeraVe nemlendirici sürerek cildin yenilenmesine destek oluyoruz. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?