Ginseng Nedir, Faydaları Nelerdir?


Konu güzellik olduğunda adından sıklıkla söz ettiren ginseng, yüzyıllardır olduğu gibi günümüzde de popülerliğini sürdürüyor. Öyle ki bu bitkinin tüm dünyaya iyilik dağıttığını söylesek abartmış olmayız. 

Peki, ginsengin tam olarak ne olduğunu ve cilt üzerinde hangi amaçlarla kullanıldığını biliyor musun? Cevabın ister evet ister hayır olsun, bu yazıda çok faydalı bilgilerle karşılaşacağından eminiz. Öyleyse bu bitkiyi incelemeye, "Ginseng ne işe yarar?" sorusunun yanıtını bulmak için en başından başlayalım, ne dersin?

Ginseng Nedir?

Ginseng Nedir?

Sarmaşıkgiller familyasına ait ginseng bitkisi, özellikle Kuzey Yarımküre’de ve Doğu Asya’da yetişiyor. Ginsengin Latince adı olan “panax”, “tam iyileşme” anlamını karşılıyor. Köklerinin insan vücuduna benzemesi nedeniyle adamotu olarak da bilinen ginseng, sağlık üzerindeki mucizevi etkileri sayesinde geleneksel Çin tıbbında “ölümsüzlüğün kökü” olarak anılıyor. Yavaş büyüyen ve uzun ömürlü bir bitki olan ginsengin hasadı için ise 4 ila 10 yıl gerekiyor.

Ginseng Çeşitleri Nelerdir?

Ginseng Çeşitleri Nelerdir?

Ginseng, yetiştiği bölgelere göre “Amerikan ginsengi”, “Asya-Kore ginsengi” ve “Sibirya ginsengi” olmak üzere üç temel türe ayrılıyor.

Amerikan Ginsengi: Amerika kıtasında Güney Ontario kökenli olup, Georgia ve Wisconsin’de de yetişiyor. Ticari amaçlı olarak Çin’de de yetiştirilen bu tür, stres yatıştırıcı etkisiyle öne çıkıyor.

Asya-Kore Ginsengi (Kırmızı Ginseng): Kore ve Çin’de yetişen bu tür, “panax ginseng” adıyla biliniyor. Yapılan işlemler sonucu kırmızı renk alan bu tür, enerji verici özelliğiyle öne çıkıyor. Bu nedenle cilt bakımında da özellikle bu tür tercih ediliyor.

Sibirya Ginsengi: Ginseng ailesine mensup olmasına rağmen farklı bileşenlere sahip olan bu tür, Rusya ve Japonya’da yetişiyor. Ginseng bitkisinde yer alan ginsenositler, bu türde bulunmuyor.

Ginseng Nasıl Kullanılır?

Ginseng Nasıl Kullanılır?

Kök bitki olduğu için yapı olarak zencefile benzeyen ginseng, genellikle dilimlenip kurutularak kullanılıyor. Bu bitki piyasada ayrıca kapsül, toz ve kök özütleri halinde de bulunuyor. Asya’da genellikle çay formunda kullanılan ginseng, dünya genelinde ise yaygın olarak içecek veya kapsüller halinde tüketiliyor. Kozmetik sektöründe ise en çok toz veya özü ile yapılmış kremler olarak kullanılıyor.

Cilt Bakımında Ginseng Ne İşe Yarar?

Cilt Bakımında Ginseng Ne İşe Yarar?

Yaklaşık 5 bin yıldır birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ginseng, metabolizma için olduğu kadar cilt sağlığında da mucize etkilere sahip. Bu etkileri şu şekilde saymak mümkün:

  • İçerdiği biyoaktif bileşiklerle cilt hücrelerine daha fazla oksijen aktarılmasına ve kan dolaşımının artmasına katkıda bulunuyor. Bu sayede cilde dinlenmiş ve canlı bir görünüm veriyor. Aynı zamanda cilde sağlıklı bir ışıltı katıyor.

  • Antioksidan özelliği ile cildi toksinlerden arındırarak hücre yenilenmesinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine etki ediyor.

  • Anti-enflamatuar özelliği sayesinde cilt bariyerini güçlendirerek serbest radikallere ve çevresel faktörlere karşı koruma sağlıyor.

  • Cildin yağ ve nem dengesini sağlayarak kusursuz bir görünüme ulaşmasına yardımcı oluyor.

  • Cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olarak aydınlık bir görünüm veriyor.

  • Ciltteki kolajen üretimini destekleyerek cildin daha genç görünmesini sağlıyor. Özellikle kırışıklık görünümünün azalmasına destek oluyor.

  • Yaşa bağlı oluşan cilt lekelerinin giderilmesine yardımcı oluyor.

  • Göz çevresindeki koyu halkaların hafiflemesinde etki sağlıyor.

  • Akne, siyah nokta, egzama ve yaraların iyileşmesinde önemli rol oynuyor.

  • Saç derisini uyararak saçların sağlıklı ve güçlü uzamasına yardımcı oluyor.

Diğer Ginseng Faydaları Nelerdir?

Diğer Ginseng Faydaları Nelerdir?

Sağlık alanında ginsengin en öne çıkan özelliğini, vücuda enerji vermesi oluşturuyor. Bu sayede yorgunluk ve halsizliği önleyen ginseng, aynı doğrultuda cildi de canlandırıyor. Cildi olduğu gibi vücudu da toksinlerden arındıran ginseng, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor. Ancak bunun için bu bitkiyi içeren ürünlerin hem vücutta hem de ciltte düzenli kullanımı oldukça önemli.

Ginsengin yeni keşfedilen özelliklerinden biri de zihni güçlendirerek konsantrasyon eksikliğini gidermesi. Vücudun adrenalin seviyesini dengeleyen ve böylece uyarıcı işlev gören ginseng, aynı zamanda sinir sistemini de güçlendiriyor. Şeker ve kötü kolesterole de çözüm sunan bu bitki, içerdiği ginsenosidler ile kanserin önlenmesine yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra çay olarak tüketildiğinde ise iştahı dizginleyerek kilo kontrolüne yardımcı oluyor. 

Ginseng İçeren Serum Önerisi

Ginseng İçeren Serum Önerisi

Cildindeki çevresel kaynaklı erken yaşlanma belirtilerini azaltmak için hyaluronik asit ve kırmızı ginseng özlerinin gücünden yararlanabilirsin. Kiehl's Vital Skin-Strengthening Super Serum, formülündeki 11kDa ve kırmızı ginseng kökü, hint fesleğeni ve şizandra üzümü içeren bitkisel kaynaklı kompleks ile ciltteki ince çizgi ve gözeneklerin görünümünde gelişme sağlıyor, Cildin iki kat daha güçlü ve ışıltılı görünmesine yardımcı olan Kiehl's Super Serum, düzenli olarak kullanıldığında 4 hafta sonunda daha genç görünen bir cilt elde edebilirsin.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?