Retinoid Nedir, Cilt Bakımında Ne İşe Yarar?


Konu cilt bakımı, anti aging, akne ve güneş lekeleri olunca akşa gelen ilk içeriklerin başında retinoidler geliyor. Retinoid içeren kremlerin cilt bakımında ne kadar etkili olduğu görüldükçe biz de bu değerli içeriği mercek altına almak istedik. Retinoid içeren ürünlere yakından bakalım. Hücre yenileyici etkisi olan bu değerli vitamin türü sayesinde daha sıkı ve kusursuz bir cilde sahip olmak mümkün mü? Peki, cilt bakımı için hangisini kullanmalı, retinoid mi retinol mu? Retinoidlere dair merak ettiğin her şey makalenin devamında öğrenebilirsin.

Retinoid Nedir?

Retinoid Nedir?

Retinoidler, A vitamininden türetilen bir grup bileşikten meydana geliyor. Retinoidler, A vitaminiyle yapısal ve işlevsel olarak benzerliklere sahiptir. Retinoidler doğal veya sentetik olabilirler. Retinoid çeşitleri retinol, retinal ve retinil gibi birçok tür ve form içerebiliyor.

Son yıllarda retinoidlerin cilt bakımındaki etkinliği görülünce bir çok dermatolojik kremlerde ve losyonlarda yer almaya başladı. Hafif akne tedavisinde, yaşlanma belirtilerinde ve leke tedavilerinde kontrollü oranda retinoid tedavisi yapılabiliyor. Daha güçlü formdaki retinoidler sadece doctor reçetesiyle elde edilebiliyor. Özellikle sedef gibi cilt hastalıklarında retionid içeren kremlerin oldukça faydalı olduğu bilinir.

Retinoidleri iki formda bulabilirsin: Topikal ve oral retinoidler. Topikal retinoidleri direkt olarak cildine uygulayabilirsin. Bunlar retinoid kremleri, retinoid serumları veya losyonları olabilir. Oral retinoidler ise tablet veya kapsül formunda ağızdan alınıyorlar.

Retinoid Ne İşe Yarar?

1. Akneye İyi Gelir

 Akneye İyi Gelir

Retinoid içeren ürünler gözenekleri temizler ve cildi arındırır. Cildin sebum dengesini ayarlayarak yeni sivilce oluşumunu engelliyor ve var olan sivilcelerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor. Retinoid kremleri aynı zamanda siyah nokta ve geniş gözeneklere de iyi geliyor. Tıkanan gözeneklerin açılmasını sağlıyor ve gözenekleri sıkılaştırıyor. Sivilcelerin ciltte iz bırakmadan iyileşmesini sağlarken cildine de aydınlık bir görünüm kazandırıyor. Bazı sivilce kremlerin içeriğinde yer alan retinoid sayesinde kremin etkinliği arttırılıyor ve daha hızlı iyileşme sağlanıyor.

2. Yaşlanma Belirtilerini Azaltır

2. Yaşlanma Belirtilerini Azaltır

Retinoid kremlerinin en büyük avantajlarından biri yaşlanma belirtilerini kontrol altına alıp azaltmasıdır. Bunun nedenini hemen açıklayalım. Yaşlandıkça cilt hücrelerimiz daha yavaş bölünür. Cildimizin orta tabakası (dermis) incelmeye başlar, nemi tutması zorlaşır ve cildimizde daha az elastin ve kolajen bulunur. Retinoid içeren kremler, kolajenin parçalanmasını yavaşlatarak ve cildinizi daha elastik hale getirerek ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü iyileştirebilir. Bu farkı fark etmek için en az birkaç ay boyunca düzenli olarak retinoid içeren kremleri kullanmanı öneririz.

3. Cilt Tonunu Eşitler

cilt Tonunu Eşitler

Retinoidin dikkat çeken faydalarından biri de peeling etkisi yapmasıdır. Ciltte yarattığı peeling etkisi sayesinde cilt hücresi yenilenmesini uyarıyor ve cildi yeniliyor. Kuru, donuk ve mat görünen cildinde kolajen ve elastin seviyesi artarak cilt görünümü iyileşiyor.Düzenli olarak retinoid serumu veya retionid kremleri kullananların cilt tonlarının eşitlendiğini ve cildin daha pürüzsüz göründüğünü fark edersin. Retinoid kullanmak cilt kusurlarının da oluşmasını engellediği için cildin hiç olmadığı kadar bakımlı görünmeye başlayacak!

4. Kolay Ulaşılabilir

4. Kolay Ulaşılabilir

Retinoid kremlerinin en sevdiğimiz özelliklerinden biri artık kolay ulaşılabilir olması. En sevdiğimiz kozmetik markaları retinol serumları veya retinoid içeren kremleri bizlerle tanıştırdı. Retinoid kremi kullanmak için çok yüksek bütçeler ayırmana gerek yok. Günlük bakım kremlerini retinoid içeren kremlerle değiştirerek cilt bakımında büyük bir adım atmış olacaksın.

Retinoid mi retinol mu kullanmalı? Aslında ikisi birbirinden farklı içerikler değildir. Retinol, retinoid çeşitlerinden biridir. Retinol kremleri veya serumları kullanarak retinoid faydalarından yararlanman mümkündür.

5. Cilt Lekelerini Azaltır

Yüzde güneş hasarı sonrasında koyu lekeler yani hiperpigmentasyon gelişebilir. Eğer cildinde, ellerinde, boyun bölgesinde veya kollarında lekeler varsa bunların sebebi melanin birikimi olabilir. Güneş lekeleri her ne kadar zararsız olsa da görünüşüne gölge düşürebilir ve seni rahatsız edebilr. Düzenli olarak retinoid kullanmak koyu lekelerin görünümünü azaltıyor ve cildini daha pürüzsüz gösteriyor.

Retinol ve retinoid arasındaki fark nedir?

Retinoid aslında A vitamini türevi olan bu içeriklerin çatı terimi olarak kabul edilir. Aralarındaki en önemli fark, etkilerinin aynı olması ama çalışma sürelerinin farklı olmasıdır.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala