At Kestanesi Yağının Faydaları

At Kestanesi Yağının Faydaları

Doğal içerikleri kullanmayı seviyorsan at kestanesi yağının faydalarını mutlaka öğrenmelisin. Hem cilt için, hem de saç bakımı için çok yararlı olan at kestanesi yağı güzellik düşkünlerinin yakından takip ettiği içeriklerin başında geliyor. At kestanesi yağı faydaları cilt için say say bitiremeyiz. Güneş kremlerinin içinde ve anti-aging kremlerinin içinde karşımıza çıkan bu değerli içeriği bugün yakın markajımıza alıyoruz. At kestanesi yağının faydası nedir?

At kestanesi yağı nedir?

At kestanesi yağı nedir?

At kestanesi, sonbahar aylarında kırmızı yaprakların arasında sürekli karşımıza çıkan kestane cinsi. Dışı dikenli olan at kestanesi kabuğu yere düştüğünde kırılır ve içinden kestanesi çıkar. At kestanesi yemeğe uygun olmadığı için dikkatini çekmemiş olabilir. Yemek için pek lezzetli değil ama at kestanesi cilt ve saç bakımı için oldukça faydalı!

Latince adı Aesculus Hippocastanum olan bu kestane cinsinin yağı özel yöntemlerle çıkarılıyor ve cilt bakım ürünlerinin içinde kontrollü bir şekilde ekleniyor. Alerji testlerinden geçirilen bu ürünler güzellik marketlerinde bizleri bekliyor!

At kestanesi yağının faydaları nelerdir?

At kestanesi yağının faydaları nelerdir?

At kestanesi yağı neye iyi gelir diye düşünüyorsan, vücut, cilt ve saç bakımında çok sık kullanılan bu içeriğin faydaları gerçekten de uzun bir liste oluşturuyor. Bu konuda en sık duyduğumuz sorulardan biri ise "At kestanesi yağı ağrılara iyi gelir mi?" At kestanesi yağı nelere iyi gelir sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz:

 • Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırarak, kılcal damarların daha güçlü olmasını sağlar.
 • Varisleri tedavi etmeye yardımcı olur.
 • Yaşlanma karşıtı bakımda kırışıklık önleyici özelliğe sahiptir.
 • Düzenli kullanımda cilt lekelerini azaltma özelliği vardır.
 • At kestanesi yağı kremi, cildin daha parlak ve nemli görünmesini sağlar.
 • Antioksidan özelliği sayesinde vücut direncini artırmaya yardımcı olur.
 • Göz altı morluklarının azamasını sağlar.
 • Saç bakımında kullanıldığında saçların daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.
 • Kas ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.
 • Ayakların şişmesi ve ayakkabının sıkması durumunda ayakları rahatlatması için de sık sık kullanılıyor.
 • Güneşin zararlı ışınlarından korunmaya yardımcı olur.
 • Saç dökülmesini ve kepek sorununu gidermeye yardımcı olur.
 • Hemoroid sorununa iyi gelir.

At kestanesi yağı nasıl yapılır?

At kestanesi yağı evde nasıl yapılır öğrenmek istiyorsan, aşağıdaki adımları takip edebilirsin. Öncelikle hatırlatmalıyız ki at kestanesi yapmanın en doğru zamanı sonbahar aylarıdır.

 • At kestanesini kabuklarından ayırın.
 • Rendeledikten sonra bir kavanoza 1/3'ü dolacak şekilde koyun.
 • Kalan kısma saf zeytinyağı ekleyin.
 • 1,5 - 2 ay boyunca güneş görecek bir yerde bekletin.
 • Akşamları kavanozu çalkalayarak yağ ile at kestanesi rendelerinin birbirine karışmasını sağlayın.
 • 1,5 ay sonunda ise yağı iyice süzerek serin bir yerde saklayın.

At kestanesi yağı nasıl kullanılır?

At kestanesi yağı nasıl kullanılır?

Az önce de bahsettiğimiz gibi at kestanesi yağı ve kremini kullanmanın farklı yolları bulunuyor. At kestanesi yağı kullanmadan önce doktoruna danışmanı öneririz.

 • Yaşlanma karşıtı bakım ve lekeler için nemlendiricinin içine birkaç damla at kestanesi yağı karıştırabilirsin.
 • Daha canlı ve parlak saçlar için yine birkaç damla şampuanının içine karıştırabilirsin.
 • Aynı şekilde saç maskesinin içerisinde de birkaç damla ekleyebilirsin.
 • Yorgunluktan şişen ayak ve bacaklara at kestanesi yağı ile masaj yapabilirsin.
 • Romatizma ve eklem ağrılarını azaltmak için at kestanesi ile ovabilirsin.

*Yukarıdaki öneriler bilimsel tedaviler değildir ve vücuda zarar verme ihtimali her zaman için göz önünde bulundurulmalıdır.

At kestanesi yağı ve kreminin zararları

Bilimsel olarak formüle edilmemiş, cilde uygulanan tüm ürünlerin ciltte beklenmeyen etkiler yaratması mümkündür. Bunlardan ilki alerjik reaksiyondur. Özellikle hamile ve emziren kadınların kullanılmaması da önerilmektedir. Çok fazla kullanıldığında böbreklere zarar verebileceği gibi, kan sulandırıcı ilaç kullananların da kullanmaması önerilmektedir.

At kestanesi yağını kullanmak için bu içeriğe sahip bakım kremleri ile tanışmanı öneriyoruz. At kestanesi yağını evde çıkarman neredeyse imkansız. Profesyonel cihazlarla özel işlemlerden geçirilen at kestanesi yağı, kontrollü bir şekilde cilt bakım kremlerine eklenir. 

Hangi içeriğe ne kadar at kestanesi yağı konulacağına uzmanlar tarafından karar veriliyor ve üretilen bakım kremleri test edildikten sonra raflara konuyor. Bu nedenle evde tek başına at kestanesi yağı kullanman cildine iyi gelmeyebilir ve hassasiyete neden olabilir.

Anti-aging bakım kremi önerisi

Anti-aging bakım kremi önerisi

Cildindeki kırışıklara karşı önlem almak istiyorsan sana L’Oréal Paris Revitalift serisini öneririz. Ciltteki kırışıkları azaltan, gözenekleri sıkılaştıran ve yüze daha genç görünüm kazan Loreal Revitalift serisini 30 yaşının üzerinde olanlar mutlaka kullanmalı. Bu serideki Lazer X3 Serum’u cildinde sıkılaşma yaratırken aynı zamanda yüzdeki ince kırışıkların görünümü de azaltıyor. Anti-aging nemlendirici kremin etkisini arttıran bu serumu biz çok sevdik. 

L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3 Serum'un formülüne baktığımızda hyaluronik asit, konsantre Pro-Xylane, seramid pro ve LHA gibi önemli içerikleri görüyoruz. Sen de cildine iyi bakmak, yaşlılık izlerine karşı önlem almak istiyorsan bu değerli içerikleri cildine taşımalısın. 

Leke görünümü için bakım kürü

Cildinde oluşan koyu lekeler seni mutsuz etmesin. Glikolik asit içeren Vichy Liftactiv Glyco-C Leke Karşıtı Ampuller sayesinde cildindeki renk eşitsizliği azalacak ve cildin ışıl ışıl görünecek. Vichy Leke Karşıtı Amullerin formülünde %10 glikolik asit, doğal kaynaklı cG vitamini ve hyaluronik asit bulunuyor. Bu değerli içerikler ciltteki renk farkını dengeler ve koyu lekelerin açılmasını sağlayarak cilde parlaklık kazandırır. 

Yüzündeki güneş lekesi ve sivilce lekesi gibi geçmesi zor olan problemleri Vichy Leke Karşıtı Ampüller sayesinde en aza indirebilirsin. Her akşam yarım şişe ampülü yüzüne masaj yaparak uygula. Özellikle sıcak günlerde bu ampülleri gündüz kullanmamalısın. İçeriğinde asit olduğu için güneşle bir araya geldiğinde cildinde hassasiyet oluşabilir. Eğer gündüz asit içerikli ürün sürüyorsan mutlaka güneş kremi kullan.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?