Güneş Kremi Kullanırken Dikkat Etmen Gerekenler

Güneş Kremi Kullanırken Dikkat Etmen Gerekenler

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Yaz aylarında güneş koruması kullanmanın önemini artık hepimiz çok iyi biliyoruz. Ama, güneş kreminin nasıl seçilmesi gerektiğini kaç kişi biliyor? Güneş kremi alırken hangi özelliklere dikkat edilmesi ve güneş kremini nasıl kullanılması gerektiğini tek tek anlatıyoruz.

Güneş kremi nasıl kullanılır, ne kadar sürede bir yenilenmeli ve nasıl sürülür sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsin.

1. Güneş kreminde UVA ve UVB koruması nedir?

Güneş kreminde UVA ve UVB koruması nedir?

Güneş kremi alırken sadece SPF özelliğine bakmamalısın. SPF'nin yanında ürünün UVA ve UVB koruması olup olmaması da çok önemli. Güneş kremlerinin üzerinde yazan UVA, ozon tabakasının süzemediği ışınlardan da korunduğun anlamına geliyor. UVA ışınları, yeryüzüne ulaşan güneş ışınlarının %98'ini oluşturuyor. Camdan ve sudan da geçen UVA ışınları cildinde hasar bırakabilir ve cildinin yaşlanmasına neden olabilir. 

UVB ışınları ise bronzlaşmayı sağlayan güneş ışınlarıdır. Ülkemizde yazları yoğun bir şekilde gelir. UVB ışınlarından korunmadığın sürece cildinde yanıklar oluşabilir, cildin soyulabilir. Bu ışınlar en yoğun 10:00-15:00 arasında belirgin olurlar, bu saatler arasında güneş kremi sürmeden dışarı çıktığında cildinde leke oluşumu veya var olan lekelerin koyulaştığını gözlemleyebilirsin. 

2. Güneş kremi kaç saatte bir sürülmeli?

2. Güneş kremi kaç saatte bir sürülmeli?

Havuza veya denize girdikten sonra mutlaka güneş kremini yenilemeli, yazın 10:00-16:00 saatleri arasında gölgede dahi otursan güneş kremi kullanmalısın. Güneş kremini her 2-3 saatte bir yenilemek cildini güneşten en yüksek derecede korur.

En sık karşılaştığımız yanlışlardan biri de güneş kremi sürmeden denize girmek. UVB ışınları sudan geçerek yarım metre derinliğe kadar ulaşabilirler. Bu nedenle yüzerken omuzlarının yanması veya deniz yatağında uzanırken hızlıca yanmak gibi problemlerle karşılaşabilirsin. Denize girmeden önce UVB ışınlarına karşı koruyan güneş kremini mutlaka uygulamalısın.

3. Güneş kremi ne zaman sürülür?

Güneş kremi kullanırken en sık yapılan hatalardan biri güneş kremini yenilememek. Güneş kremini mutlaka güneşe çıkmadan 30 dakika önce evde uygulamalısın. Çünkü güneş kremi cilt tarafından emilmeye ve etkisini göstermeye ortalama 30 dakika sonra başlıyor.

4. Hangi cilt tipi hangi güneş kremini kullanmalı?

Cilt problemlerine uygun güneş kremi seçimi

Güneş kremi seçerken cilt tipini ve cildindeki problemleri de göz önünde bulundurmalısın. Cildin lekeli mi, sivilceli mi yoksa çok kuru mu? Güneş kremi de bir nevi cilt bakım ürünü olduğu için cilt kusurlarına uygun kremler seçerek daha kusursuz bir güneş koruması sağlayabilirsin.

Yağlı ve akneye eğilimli cildin varsa güneş koruması alırken matlaştırıcı özelliği olan güneş kremini tercih etmelisin. T bölgesini yağlandıran ve parlamasına neden olan yağlı güneş kremleri senin cildin için uygun değil. Kuru cilde sahip olanlar da mutlaka aydınlık bitişli, hızlı emilen ve nemlendirme özelliği olan güneş kremlerini kullanmalılar. 

5. Kapalı havada güneş kremi sürülmeli mi?

5. Kapalı havada güneş kremi sürülmeli mi?

Güneş kremini sadece plaja giderken kullananlar, makalemizin bu kısmı sizin için! Havanın bulutlu olduğu veya rüzgarlı olduğu günlerde güneş kremini sürmeyi unutma. Çünkü bulutlu günlerde de UVA ve UVB ışınları bize ulaşmaya devam ediyor. Kapalı havada, bulutlar UV ışınlarının %25'ini filtreler, geri kalan %75 oranındaki güneş ışığı cildini etkileyerek yaşlanmayı hızlandırır ve güneş lekelerinin oluşmasına yol açar. 

Rüzgarlı ve bulutlu günlerde aşırı sıcak hissetmediğimiz için güneş kremi unutulabiliyor. Bu nedenle rüzgarda daha çok UV hasarı görüyoruz ve dikkatsiz bir şekilde cildimizde yanıklar oluşabiliyor. Yaz aylarında 10:00 -15:00 arasında evden dışarı çıkarken istinasız her gün güneş kremi sürmelisin. 

6. Güneş kremi nerelere sürülmeli?

Güneş kremini sadece yüzüne uygulamak

Güneşin cildinde zarar bırakmasını önlemek için sadece yüzüne değil tüm vücuduna güneş kremi uygulamalısın. Yüz için güneş kremi ve vücut için güneş kremlerin ayrı ayrı olmalı ve hepsini 2-3 saatte bir yenilemelisin. 

En çok yapılan yanlışlardan biri yaşlanmanın etkisini engellemek için yüze güneş kremi sürüp, vücudu es geçme oluyor. Üst kollar, eller ve boyun gibi vücuttaki ince deriler güneşin etkisiyle hızla kırışabilir ve yaşlanma izleri ortaya çıkabilir. Kırışık dekolte bölgesi, lekeli eller gibi problemler, fazla güneşte kalmanın sonucu olarak karşımıza çıkar. Bunları engellemek için mutlaka tüm vücuduna 30SPF ve üzeri güneş kremlerini sürmelisin. 

Bizim bu konudaki favorilerimizden biri, Vichy Capital Soleil Beach Protect SPF 50+. Hyalüronik asit içeren bu güneş koruyucu, tuzlu ve klorlu suda cildi nemlendirmeye yardımcı oluyor. Aynı zamanda kumun cilde yapışmasına karşı da etkili.  Çok yüksek korumalı bu yüz ve vücut spreyi, yazın, keyifli plaj günlerimizin vazgeçilmezi! 😊 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?