Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?


Hindistan cevizi yağı, birçok güzellik ve bakım ürününün vazgeçilmez içeriklerinden biri haline geldi. Dünya çapında güzellik bilincine sahip birçok kadın, kusursuz ciltlerini Hindistan cevizi yağına borçlu.  

Vücudumuzun her alanında mucizevi etkiler gösteren Hindistan cevizi yağı, nasıl kadınların bir numaralı bakım ürünü haline geldi? Tüm sırları bu yazımızda açıklıyoruz, hazırsan başlayalım! 

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Hindistan cevizi yağı, geleneksel olarak ham Hindistan cevizi veya kurutulmuş Hindistan cevizi çekirdeklerinden yağ ekstrakte edilerek yapılan yüksek derecede doymuş bir yağdır. Oda sıcaklığında katıdır, ancak ısıtıldığında yumuşayarak eriyebilir. Sağlıkta, mutfakta ve cilt bakımı maskelerinde geniş perspektife yayılarak kullanılmaya devam eden bir yağdır.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hindistan cevizi yağı içeriğinin detaylarından bahsedecek olursak, yağ asitleri bakımından oldukça zengindir bir yağdır. Aynı zamanda magnezyum, potasyum, kalsiyum, çinko, E, K, C vitamini, demir gibi mineralleri de içerir.

Hindistan cevizi yağının cildine faydalarını anlatmak için sabırsızlanıyoruz. Cildini Hindistan cevizi ile nasıl güzelleştirebilirsin, birlikte bakalım.

1.  Cildi temizler ve arındırır

Hindistan cevizi yağı, cildinin daha aydınlık ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Aynı zamanda Hindistan cevizi yağı makyaj temizleme üzerinde de oldukça etkilidir.

2.  Akne ve yaraların iyileşmesini destekler

Hindistan cevizi yağı akne sonrası cildin normale dönme sürecinin hızlanmasına yardımcı olur. Araştırmalara göre, hindistan cevizi yağının içerisinde yer alan yağ asitlerinin yaklaşık yarısını oluşturan laurik asit, akneye bağlı bakteri oluşumunun önüne geçebiliyor. Yani cildinde sivilce oluşturan bakteri düzeylerini düşürmede ve iltihaplanmayı azaltmada en doğal destekçin olabilir!

3.  Cildini nemlendirir

Hindistan cevizi yağı nemlendirici özelliğiyle bakım kremlerinin vazgeçilmez içeriklerinden biridir. Çünkü cildin doğal bariyer işlevini onaran ve buharlaşmayı yavaşlatarak cildin nemini koruyabilen doymuş yağlardan oluşur. Az bir miktarı bile cildini ve tüm vücudunu nemlendirmek için yeterlidir. Cildinde yağlı bir his bırakmadan kolayca emilerek kuruluğu gidermede etki gösterir. Unutmadan söyleyelim, Hindistan cevizi yağı dudak nemlendirmede de seni hayran olacağın sonuca götürebilir.

4.   Göz altı morluklarını aydınlığa kavuşturmada etkilidir

Tüm cilt tipleri için uyumluluk gösteren Hindistan cevizi yağı göz çevresi problemlerinin azaltılmasında da etkin rol oynar. Göz altı morluklarını ve şişliklerini hafifletmede muhteşem bir çaba gösterir. Hindistan cevizi yağı, cildi onarma yetisi sayesinde daha canlı bir güne uyanmanda en büyük destekçilerinden biri olmaya aday.

5.    Cilt lekelerinin ve yaraların iyileşmesine katkıda bulunur

Hindistan cevizi yağı, göz altı morluklarından lekelere kadar cilde birçok yönde katkı sağlar. E vitamini hindistan cevizi yağı içinde yer alan etken maddelerden biri olarak, cildinde oluşan yaraların da iyileşme sürecini hızlandırmada etki gösterir. İçerisinde bulunan laurik gibi yağ asitleriyle de birleşerek cildi besler.

6.   Antiaging etkisi gösterir

Hindistan cevizi yağı, güneşten gelen hasarı azaltmaya yardımcı olabilecek E ve A vitamini gibi antioksidanlara sahiptir. Aynı zamanda, yağ asitleri bakımından zengin olan Hindistan cevizi yağı, cildin esnekliğini artırmada ve kolajen üretimini hızlandırmada destekleyici rol oynar. Böylece yaş alma sürecini yavaşlatmada da yardımcı olur. Yani, “Benim ruhum genç” derken yüzüne yansıyan o dinamizmi, cildinle yansıtmanın tam vakti!

Gördüğün gibi Hindistan cevizi yağı etkileri saymakla bitmiyor. Hindistan cevizi yağı maskesi ile de tek bir dokunuşta bile cildindeki pürüzsüzlüğü doyasıya yaşayabilirsin. Şimdi sıra tadını çıkarmakta. Çok yağlı bir cilde sahipsen ve deneme konusunda herhangi bir endişen olursa, kullanmadan önce dermatoloğuna danışmayı unutma!

Hindistan cevizi yağı yenir mi?

Hindistan cevizi yağı ile ilgili en sık duyduğumuz sorulardan biri "Hindistan cevizi yağı yenir mi?" oluyor. Cevap: Evet. Bitkisel bir yağ olan hindistan cevizi yağı, yemeklerde de sık sık kullanılıyor. Soğuk sıkım hindistan cevizi yağı özellikle kek, kurabiye ve diğer hamur işlerinde sağlıklı bir yağ alternatifi olarak tercih ediliyor.

Hindistan cevizi yağı yüze sürülür mü?

Diğer sık karşılaştığımız bir soru da "Hindistan cevizi yağı yüze sürülür mü?" bunun da cevabı evet! Cilde faydaları bu kadar çok olan bu yağı yüze sürerken tabii ki dikkatli olmak gerekiyor. Her ne kadar doğal ve organik bir yağ olsa da, cildimize uyguladığımız her içerikte dikkat etmeliyiz. Cilt için özel olarak formüle edilmemiş içerikler, ciltte pürüzler, alerji, tahriş gibi istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Hindistan cevizi yağı cilde nasıl uygulanır?

Hindistan cevizi yağı cilde nasıl uygulanır?

Hindistan cevizi yağının cilde faydaları bu kadar çok olunca, pek çok amaçla da kullanılabiliyor. Pek hindistan cevizi yağı cilde nasıl uygulanır? İşte birkaç pratik yöntem:

1- Makyajını temizlemek için kullanabilirsin: Hindistan cevizi yağı, adı üstünde yağ olduğu için inatçı makyajları temizleme konusunda son derece başarılı. Suya dayanıklı makyaj malzemeleriyle makyaj yaptığın günlerde, cildin kurutmadan temizlemek için hindistan cevizi yağı kullanabilirsin. Daha sonrasında cildini iyi bir şekilde arındırmayı unutma.

2- Evde hindistan cevizi yağı maskesi yapmak: Cildin daha iyi nemlenmesini, paramasını ve pürüzlü görünümün azalması için evde yapılan hindistan cevizi yağı maskeleri son derece popüler. Bal, limon suyu, yulaf ezmesi gibi evlerde bulunan maskelerle karıştırarak yapılan bu maskeler, kısa vadede çok işe yarayacakmış gibi görünseler de, sürekli kullanımında cilde zarar verebilirler. Evde yapılan maskelerde kullanılan bazı ürünler (örneğin limon) asitli içeriği sebebiyle cildi tahriş edebilir ve geri dönülmez sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden evde hindistan cevizi yağı maskesi yapmak yerine, hindistan cevizi yağı içeren ve yüz için özel olarak formüle edilmiş cilt bakım ürünleri kullanmanı tavsye ederiz.

3- Dudak maskesi: Sık sık kuruyan ve çatlayan dudakların varsa, hindistan cevizi yağını dudak maskesi olarak da kullanabilirsin. Özellikle gece uyumadan önce dudaklarına hindistan cevizi yağı sürersen, sabahları yumuşacık olduklarını göreceksin.

Hindistan cevizi yağı ile maske nasıl yapılır?

Hindistan cevizi yağı ile maske nasıl yapılır?

Az önce de belirttiğimiz gibi hindistan cevizi yağı, evde maske tariflerinde çok sık tercih ediliyor. Fakat hindistan cevizi yağını farklı içeriklerle karıştırmak, ortaya cilde iyi gelmeyecek bir malzemenin çıkmasına neden olabilir. Cildinin daha pürüzsüz görünmesini sağlayacakken, yeni cilt problemleriyle karşılaşman olası. Bu yüzden, cilt için özel olarak formüle edilmiş, hindistan cevizi yağı içeren cilt bakım ürünlerini kullanmanı öneririz.

Hindinstan cevizi içeren cilt bakımı ürünü önerileri

Hindistan cevizi maskesi

Hindistan cevizi maskesi

Kuru ve solgun bir cilde sahipsen, cildinin yoğun bir şekilde beslenmesi ve parlaklık kazanması için hndistan cevizi sütü ve hyaluronik asitin gücünden yararlanabilirsin. Garnier Süt Bombası Hindistan Cevizi Kağıt Yüz Maskesi, kuru ve solgun ciltleri sadece 15 dakikada ihtiyacı olan nemi veriyor ve besliyor. Daha ilk kullanımda cildinin beslendiğini ve neme kavuştuğunu, kuru bölgelerin azaldığını ve cildinin yumuşayarak ışıldığını görebilirsin. Bu kağıt maskeyi düzenli olarak kullandığında ise cildinin ferahladığını, ince çizgilerin görünümünün azaldığını ve pürüzsüz göründüğünü fark edeceksin.

Hindistan cevizi göz maskesi

Hindistan cevizi göz maskesi

Göz çevresindeki koyu halkalardan, şişkinlikten ve ince çizgilerden şikayetçiysen, Garnier Nem Bombası Göz Şişkinliğine Karşı Kağıt Göz Maskesi'ni kullanabilirsin. Hindistan cevizi suyu ve hyaluronik asit içeren bu kağıt göz maskesi, cilde nüfuz eden nemlendirici serum içeriği ile daha ilk kullanımda göz çevresine harika bir nem veriyor. Koyu halka ve şişkinlik görünümünü azaltırken, ince çizgi görünümünü pürüzsüzleştirmeye yardımcı oluyor. Bu kağıt göz maskesini düzenli olarak kullandığında ise göz çevrenin daha canlı, sıkı ve pürüzsüz göründüğünü fark edeceksin.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?