Kadınlarda saç dökülmesi nedir ve nasıl önlenir?

Kadınlarda saç dökülmesi nedir ve nasıl önlenir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Uzun veya kısa dönemde olması fark etmeksizin, kadınların da erkekler gibi saçları dökülür. Saçın tamamı incelmeye başlayabilir ya da saç ayrımın günden güne genişleyebilir. Hatta dökülmeden dolayı saçının tepe noktası açılmaya, seyrelmeye başlayabilir. Peki, kadınlarda saç dökülmesi neden olur ve ne iyi gelir?

Kadınlarda saç dökülmesi ve çözümleri hakkında bilmen gereken her şeyi bir araya getirdik!

Kadınlarda saç dökülmesi nedir?

Kadınlarda saç dökülmesi nedir?

Erkeklik hormonu olan testosteronun bir türevi olan DHT hormonu, saçlarının asıl düşmanlarından biridir. Bazı koşullar altında DHT saç tellerini öldürür ve böylece saç dökülmesi sorunu ortaya çıkar. Kadınlarda görülen saç dökülmesinin erkek tipi saç dökülmesinden farkı ise saç ayrımının dökülmeden dolayı genişlemesi ve başın üst kısmındaki saçların giderek azalarak açılmasıdır. Yani kadın tipi saç dökülmesinde, erkekler gibi saç çizgisinin açılması yerine bu kısımlarda dökülme yaşanır.

Günde kaç saç teli dökülür?

Günde kaç saç teli dökülür?

Her insan günde ortalama 80-100 tel saçını kaybeder ve bu normaldir. Eğer tarağında, kıyafetlerinde düşen saçlarını buluyorsan bu saçlar normal dökülme kaynaklıdır. Ancak saç tellerinde zayıflık hissediyorsan ve bu dökülmenin aşırı olduğunu düşünüyorsan önlem almaya başlamanın zamanı gelmiş demektir. Kısacası tahminen saçlarının 100'den fazla döküldüğünü düşünüyorsan, saç dökülmesi problemi yaşıyor olabilirsin. Bunun için saç dökülmesi karşıtı şampuanlar kullanabilir, bir dermatologa görünebilirsin.

Kadınlarda saç dökülmesi neden olur?

Kadın tipi saç dökülmesinin birçok nedenleri vardır. Saç dökülmesi nasıl önlenir diye merak edenler bu maddelere göz atmalı. Ancak belli başlı nedenlerini saymamız gerekirse, aşağıdaki 6 nedene dikkat edilmesi gerekir.

1. Aşırı stres

Aşırı stres, saç dökülmesi nedenlerinin en önemlilerinden biri. Saç dökülmesini engellemek için çok stresli durumlardan mümkün olduğunca kaçınmak etkili olacaktır.

2. Demir eksikliği

Vücuttaki demir eksikliği, saç dökülmesinin en sık karşılaşılan sebeplerindendir. Eğer demir eksikliği yaşadığını düşünüyorsan, doktoruna baş vurarak bir test yaptırabilirsin. Bunun dışında demir içeren yiyecekleri beslenme düzenine dahil edebilirsin.

3. Doğum ve hamilelik

Hamilelik sonrasında saç dökülmesi sorunu ortaya çıkabilir. Doğum sonrasında hormonlar normal düzeye ulaşmaya çalışırken de bu durum yaşanabilir. Ancak aşırı bir dökülme yaşıyorsan önlem almaya başlaman gerekir. Kısacası hamilelikte saç dökülmesi ve doğum sonrası saç dökülmesi, kadınlarda çok sık görülen bir durumdur.

4. Beslenme düzeni

Beslenme düzeninden dolayı ortaya çıkan saç dökülmeleri de görülmektedir. Vücudun, ihtiyacı olan besinleri alamadığında sadece kalp, beyin gibi hayati organlarına yetecek kadar iletir. Bu durumda da besin saçlarına ulaşmaz ve saç dökülmesi sorunu ortaya çıkar. Bu nedenle protein, D vitamini, B12 vitamini ve kalsiyum içeren besinlerden oluşan bir beslenme düzeni edinmek saç dökülmesine çözüm konusunda son derece önemli.

5. Menopoz

50 yaşına yaklaşan kadınların yüzde ellisi, genelde saç dökülmesi sorununu yaşayabilir. Hatta bu durum menopoz dönemine girdikten sonra da daha yoğun bir hal alabilir. Hormonlar saç büyümesine destek olduğu için, östrojen hormonu azalmaya başlayınca saçlar da değişmeye başlıyor. Böylece menopozda saç dökülmesi sorunu ortaya çıkabiliyor.

6. Genetik faktörler

Saç dökülmesinin diğer bir sebebi de genetik faktörler olabilir. Bu durumda saçları daha çok güçlendirecek tedaviler uygulanmalıdır.

7. Çeşitli hastalıklar

Tiroit, diyabet, anemi gibi hastalıklar da ani saç dökülmelerine neden olabilir. Bunların dışında polikistik over sendromu ve kanser hastalığının medikal tedavi yöntemleri de dökülmelere neden olur.

8. Bazı saç modelleri

Gergin topuz, gergin atkuyruğu gibi saç derini geren saç modelleri, sıkı örgülü saçlar saç tellerini oldukça yorar. Bunların dışında ısıyla şekillendirme, perma, Brezilya fönü gibi işlemler de saçlarına oldukça zarar verir. Saçlarına uyguladığın bu sert muamele de sana ne yazık ki saç dökülmesi olarak geri döner.

9. Sık kilo alıp verme

Beslenmenin saç dökülmesi üzerindeki etkisinden bahsetmiştik. Sık sık yoğun diyetler yapmak, hızlı kilo alıp vermek de saç dökülmesine neden olabilir.

10. Hormonal faktörler

Tıpkı hamilelik ve doğum sonrası saç dökülmesi görüldüğü gibi, hormonal dengesizlikler sonucu da saç dökülmesi ortaya çıkabilir. Özellikle Polikistik Over Sendromu olan kişilerde saç dökülmesi görülebilir. Bu gibi durumlarda doktoruna danışmalı ve saç dökülmesi tedavisi için önerilerini almalısın.

Kadınlarda saç dökülmesi nasıl önlenir?

Kadınlarda saç dökülmesi nasıl önlenir?

Dökülen saçlarıma nasıl bakım yapabilirim dediğini duyar gibiyiz! Eğer yaşadığın saç dökülmesi bir hastalıkla ilgiliyse uzman doktoruna danışarak ilaç tedavisine başlamalısın. Doktorunun tavsiye ettiği ilaçlar ve yeniden saç büyümesinde destek olabilecek takviyelerle beraber de saçların eski sağlığına kavuşabilir! Bu destekler ise şu şekilde olabilir:

- Kimyasal işlemlerden kaçın: Perma, Brezilya fönü gibi kimyasal işlemler uygulanarak yapılan kalıcı şekillendirme işlemlerinden, saç rengini açma işlemlerinden sorunun çözülene kadar uzak durmanı öneririz. Bu işlemler saç derine ve saç sağlığına zarar verebileceği için, bu hassas dönemde saçlarında hasar oluşmaması gerekir. 

- Biotin kullan: Uzun yıllardır saç dökülmesine karşı en popüler içeriklerden olan Biotin'i eminiz ki duymuşsundur. Sen de saç dökülmesine engel olmak, dökülmelere karşı saçlarının dirençli olmasını sağlayabilmek için Biotin içeren saç bakım ürünlerinden yararlanmanı öneririz.

elseve arginine şampuan

Editör önerisi: Biotin içeren saç bakım ürünleri arasında bizim favorilerimizden biri Elseve Komple Direnç Dökülme Karşıtı Bakım serisi. Biotin, Arginine ve B5 Vitamini içeren Komple Direnç serisinin şampuanı, saç bakım kremi, güç maskesi ve durulanmayan güçlendirici bakım kremi ile saçlarının gücüne güç katabilirsin!

- Saç bakımına dikkat et: Saç derini kirlerden, şekillendirici ürün kalıntılarından temizleyip saç köklerinin tıkanmasını önlemek için, Biotin, Arginine, B5 vitamini içeren şampuanları kullanarak saçını derinlemesine temizleyebilirsin. Aynı zamanda saçı kökünden güçlendiren, saç telinin saç derisine olan bağını güçlendirmeye yardımcı olan, yukarıda da bahsettiğimiz Elseve Komple Direnç serisinin saç bakım ürünlerini düzenli olarak kullanmayı unutmamalısın.

- Masaj yap: Kan dolaşımını arttırmak için sık sık saç derine nazikçe masaj yapabilirsin. Saç derine düzenli olarak haftada 2-3 kez masaj yaptığında, saçların köklerden itibaren güçlenmeye başlar. Saç derine masaj yaparken ise saç derisinde kullanmaya uygun ürünleri tercih etmelisin. Bizim önerimiz, Elseve Komple Direnç Güç Maskesi! Saç derisine de uygulanabilen bu güç maskesiyle saç derine masaj yaparak saç köklerini besleyebilir, güçlendirebilirsin. 

-Spora başla: Stres nedenli bir saç dökülmesi sorunu yaşıyorsan spor gibi çeşitli aktiviteler yaparak bunun önüne geçmeye çalışabilirsin. Spor yapmak vücudundaki toksinlerden arınmana, kan dolaşımının hızlanmasına da yardımcı olacağı için saç sağlığına da etki eder. 

Dökülen saçlar için şekillendirme ipuçları

Dökülen saçlar için şekillendirme ipuçları

Saçlarında aşırı dökülme varsa, katlı ve çene hizasında bir saç kesimi tercih etmeni öneririz. Ayrıca saç ayrımını değiştirerek ve dalgalı şekilde şekillendirerek de seyrek bölgeleri gizleyebilirsin. Saçlarına şekillendirici köpük uyguladıktan sonra bigudilere sar ve fön makinesiyle ılık ısıda kurut. Saçını açınca hacim veren saç spreyi uygula ve ellerinle dalgaları dağıt. İşte bu kadar!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?