Kısa saça maşa nasıl yapılır?

Kısa saça maşa nasıl yapılır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Kısa saçları dolgun ve hacimli göstermenin en iyi yolu maşalı saç modelleri oluyor. Kısa saça maşa yapmak her ne kadar zor görünse de bir kere alıştıktan sonra kısa saçlarını hep dalgalandırmak isteyeceksin. Sadece 10 dakika içinde kısa saçlarını maşa ile dalgalandırabilirsin. Doğru ürünlerle buklelerini sabitleyerek gün boyu hacimli saçlara kavuşacaksın. Özellikle ince telli kısa saçlara sahip olanlar saçlarının sönük görünmesinden şikayetçi olurlar. Saçlarının sönük görünmesine son vermek ve dolgun saçlarınla ayna karşısına geçmek için yazımızın devamına davetlisin.

Kısa saça maşa yapmanın püf noktaları

Kısa saça maşa yapmanın püf noktaları

Her şeyden önce maşa işlemine başlamadan önce saçlarının temiz olmasına dikkat etmelisin. Saçlarını yıkamadığında yağdan, kirden saçların ağırlaşabilir. Bu nedenle dalgaların sönük görünebilir. Özellikle yeni yıkanmış, iyice nemi alınmış ve kurutma makinesi ile iyice kurutulmuş saçlarına maşa uyguladığında dalgalarının nasıl da hacimli ve dolgun olduğunu fark edebilirsin.

Saçların ıslakken, kurutmadan önce hem ısıdan saçlarını korumak, hem de saçlarının elektriklenmesini önlemek için sıvı bakım spreylerinden yararlanabilirsin. Bizim önerimiz, Matrix Keratindose Yenileyici Bakım Spreyi'nden yana. Saça canlılık, parlaklık, yumuşaklık kazandıran bu spreyi, saçlarının uç ve boylarına uygulayabilirsin.

Kısa saça maşa yaparken dikkat etmen gerekenler

Kısa saça maşa yaparken dikkat etmen gerekenler

Kısa saçına maşa yaparken dikkat etmen gereken en önemli noktalardan biri her saç tutamlarını eşit olarak tutamlara ayırman. Eğer bir tutamı oldukça kalın, diğer tutamı ince alırsan buklelerin birbirinden farklı görünebilir. İşte böyle bir görünüm elde etmemek için öncesinde saçlarını mutlaka tutamlara ayır. Böylece buklelerin daha düzenli ve eşit görünecek; ayrıca maşa yapman da daha kolay olacak.

Kısa saça maşa yaparken dikkat etmen gerekenler

Saçlarını maşa yapmadan önce saç uçlarına ve boylarına yağ içeren kremleri uygulayarak saçlarının çok daha parlak görünmesini, kabarmadan şekil almasını sağlayabilirsin. Bu işlem için de bizim favorilerimizden olan L'Oréal Paris Elseve Saç Güzelleştirici Mucizevi Yağ Kremi'ni kullanmanı öneriyoruz. Küt saça maşa veya kısa saça ince maşa gibi zor saç modellerinde bile işe yarayan bu bakım kremini maşa öncesi veya sonrası kullanabilirsin. 


Kısa saça maşa yapmadan önce hazırlık

Kısa saça maşa yapmadan önce hazırlık

Saçlarını maşa yaptıktan sonra hacimli görünmesini istiyorsan, saç diplerine hafifçe krepe yapabilirsin. Bu işlem için sık dişli bir krepe tarağı kullanmalısın. Arından saç diplerine hacim veren saç spreyi uygulayıp, saçının tepe noktasından birkaç tutamı al. Bu tutamları saç diplerine doğru, ters yönde tarayarak  krepe yap. Son olarak da tekrar hacim veren saç spreyi uygulayabilirsin.

Editörden öneri: Saçlarına krepe yaptıktan sonra bu hacimin gün boyunca sönmemesi, uzun süre kalıcı olabilmesi için L'Oréal Paris Studio Pro Boost It Hacim Veren Saç Spreyi'nden yardım alabilirsin.

Kısa saça maşa yaparken hangi ürünler kullanılmalı?

Kısa saça maşa yaparken hangi ürünler kullanılmalı?

Kısa saçlarına maşa yaparken doğru ürünler kullanarak hem saç sağlığını koruyabilir hem de dalgalarının gün boyu kalıcı görünmesini sağlayabilirsin. Maşa yapmaya başlamadan önce saçlarına mutlaka ısı koruyucu sprey sıkmalısın. sayesinde saçlarını yoğun ısıdan ve dolayısıyla ısının yarattığı zararlı etkilerden saç tellerini koruyabilirsin. 

Kısa saça maşa yaparken hangi ürünler kullanılmalı?

Saçlarının doğal görünmesi için bukle belirginleştirici köpük kullanmanı öneririz. Ayrıca saç köpüğü seçerken saçlarını kaskatı yapmayacak, yumuşak tutuşlu ürünleri tercih etmelisin. Saçlarını maşa yaptıktan sonra da köpüğü aşağıdan yukarıya doğru buklelerine masaj yaparak uygulayabilirsin.

Kısa saça maşa yaparken hangi ürünler kullanılmalı?

Saçlarını maşa yaptıktan sonra sabitlemek için saçlarını ağırlaştırmayan ve birbirine yapıştırmayan bir saç spreyi kullanmalısın. Saç spreyi saçlarının gün boyu sabit kalmasını sağlayacak. Özellikle koşuşturmalı geçecek yoğun günlerinde veya özel davetlerde mutlaka saç spreyi ile dalgalarını sabitlemelisin. 

Son olarak, çok kısa saçlara maşa yaptıktan sonra daha doğal görünmelerini istiyorsan buklelerini kalın dişli bir fırçayla tarayabilir veya saçlarını sallayarak buklelerine doğal görünüm katabilirsin. 

Kısa saça nasıl maşa yapılır?

Kısa saçları dalgalandırmak aslında çok kolay! Önemli olan ise maşa seçimi. Eğer kalın dalgalar seviyorsan kısa saça kalın saç maşası kullanmalı, ince bukleler seviyorsan ince uçlu maşa kullanmalısın. Kısa saça su dalgası gibi doğal modeller için kalın saç maşası tavsiye ediyoruz. 

1. Adım: Saçlarını tutamlara ayır

1 Adım: Saçlarını tutamlara ayır

Öncelikle saçlarını tutamlara ayır.

2. Adım: Yan tutamları dışarı sar

2. Adım: Yan tutamları dışarı sar

Maşanı al ve saç tutamlarını maşana teker teker sar. Özellikle doğal bir görünüm için saçlarının önlerini her zaman dışarı doğru kıvırmalısın. Böylece dalgaların daha doğal görünecek ve yüz hatlarını ön plana çıkarabileceksin. Arkada kalan kısımlardaki tutamları dilediğin gibi maşaya sarabilirsin.

3. Adım: Ön tutamları geriye doğru sar

Kısa saça nasıl maşa yapılır3

Saçlarının önde kalan kısımlarını geriye doğru maşalayarak saçlarının önüne düşmesini engelle. Saçlarının tamamını dalgalandırdıktan sonra Kérastase Mousse Bouffante saç köpüğü ile buklelerini ortaya çıkar. Son olarak sabitleyici saç spreyini saçlarının tamamına sıkarak saçlarının gün boyu sabit görünmesini sağla. İşte bu kadar!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?