Maşayla Kolayca Yapabileceğin 10 Farklı Saç Modeli

Maşayla Kolayca Yapabileceğin 10 Farklı Saç Modeli

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Profesyonel ellerden çıkmış gibi bir görünümle evde yapılabilecek maşalı saç modelleri için öneriler arıyorsan doğru yerdesin!

Saç maşasını elinden düşürmeyenler burada mı? Dalgalı saçlarımızın gizli kahramanı olan saç maşasını biz çok seviyoruz! Anında saçlarımızı şekillendiren ve hacim kazandıran saç maşası olmadan bir gün dahi geçiremeyiz. Peki, sen saç maşasını nasıl kullanıyorsun? Bizim hangi saç modellerini yaparken saç maşasını tercih ettiğimizi, değişik maşalı saç modellerini ve farklı dalgalı saç modellerini merak ediyorsan okumaya devam et.

Maşa Kullanmanın Püf Noktaları

Maşa Kullanmanın Püf Noktaları
  • Saç maşası kullanmak her ne kadar kolay görünse de doğru maşa kullanmak zor bir iştir. Maşa yapacağın zaman saçlarının temiz ve kuru olmasına dikkat etmelisin. Kirli saça maşa yapmak, saçlarını daha fazla yağlandırır ve istenmeyen parlamalara sebep olur.
  • İster günlük maşalı saç modelleri yapıyor ol istersen de maşalı abiye saç modelleri, şekillendirmeye başlamadan önce saçlarını mutlaka taramalı ve karışıklıkları açmalısın.
  • Maşa kullanmaya başlamadan önce saçlarını ısının yıpratıcı etkilerinden korumak için bir krem veya serum kullanmayı ihmal etmemelisin. 
  • Maşa yapmaya başlamadan önce saçlarının her bir tutamını tekrar taramalısın. Küçük tutamlar halinde ayırdığın saçlarını klipslerle tutturarak saçlarını çok daha rahat bir şekilde maşalayabilirsin.
  • Saç maşası yapmaya her zaman alttaki saçlarınla başla. Alttan aldığın saçı saat yönünde maşanın etrafına sar. Çok kalın tutamlar alırsan saçın dalgalanmaz. Bu nedenle ince saç tutamlarını tek tek saç maşasına sarmalısın.
  • Doğal görünümlü dalgalar için saçlarını dipten uca sarma, saçlarının ortasından itibaren dalgalandır. Saçlarını 15-20 saniye maşada tut ve sonra bırak. 
  • Maşaladıktan sonra bukle şeklini alan saç tutamlarının soğurken şeklini korumasını sağlamak için saçları tekrar kendi etrafında sarıp bir klipsle tutturabilirsin.
  • Dalganın daha açık ve dolgun görünmesini istiyorsan dalgalı saç tutamın soğumadan saçını aşağı doğru çekerek öyle kurumasını sağla. Unutma, saçın nasıl kurursa öyle şekil alacaktır.
  • Saçlarına maşa yaparken sardığın yöne de dikkat etmelisin. Dilersen tüm saçlarını aynı yöne doğru sarabilirsin. Kolay maşalı saç modelleri yapmak için bir tutamı içe, bir tutamı dışa doğru da kıvırabilirsin. Bu teknik özellikle de doğal maşalı saç modellerinde sıklıkla tercih ediliyor.
  • Son adımda saç tutamlarının tamamını açıp, yüksek tutuculuğa sahip bir saç spreyiyle saçlarının şeklini koruma altına alabilirsin. 

Ve işte! Saça maşa nasıl yapılır artık biliyorsun. Gösterişli ve dalgalı saçlara kavuşmak için farklı maşa modellerini hemen denemeye başlayabilirsin!

Editörün Önerisi: Maşa öncesi saçlarında parlaklık ve direnç sağlamak için durulanmayan ve hafif yapılı bir saç kremi mi arıyorsun? Bizim bu konuda favorimiz, L'Oréal Paris Elseve Mucizevi Yağ Saç Güzelleştirici Krem! Maşa öncesi saç uçlarına ve boylarına L'Oréal Paris Elseve Mucizevi Yağ Saç Güzelleştirici Krem’i bir fındık büyüklüğünde uygulayarak saçlarını 230 dereceye kadar olan ısıya karşı koruyabilirsin.

Doğal Görünümlü Maşalı Saç Modelleri

Doğal Görünümlü Maşalı Saç Modelleri

Dalgalı maşa saç modelleri, doğal ve bohem bir görünüme sahip olmanın en kolay yollarından biri. Maşayla yapılmış uzun dalgalı saçlar bizce son derece zarif ve romantik görünüyor. Maşalı kısa saç modellerinin yeri ise bir başka. Maşayla yapılmış kısa dalgalı saçlar, bizce modern ve bağımsız bir imaj yaratıyor. Saçların ister uzun ister kısa olsun, wag maşa saç modelleri de doğal bir görünüm elde etmeni sağlayabilir. Bu maşa modeli ile kısa sürede su dalgası görünümü yaratabilirsin.

Editörün Önerisi: Tercihin hangi maşalı saç modeli olursa olsun saçlarının dolgun, hacimli ve ışıltılı görünmesi için son dokunuşu L'Oréal Paris Elseve Hydra [Hyaluronic] Nem ile Dolgunlaştıran Serum ile yapabilirsin. İçerisindeki hyaluronik asit kompleksleriyle saçlara bakım uygulayan bu saç serumu ile çok daha canlı bir görünüme kavuşabilirsin. L'Oréal Paris Elseve Hydra [Hyaluronic] Nem ile Dolgunlaştıran Serum’u denedikten sonra vazgeçmekte zorlanabilirsin, bizden söylemesi! :)

1. Yarım Toplu Maşalı Saç Modeli

Yarım Toplu Maşalı Saç Modeli

Saçlarını yarım toplamak istediğin günlerde saç maşasıyla dalgalandırabilirsin. Maşayla saçlarının tamamını dalgalandır, daha sonra saçlarının yarısını örerek tel tokayla topla. Böylece hem hacimli hem de havalı görünen yarım toplu maşalı saç modellerine kavuşabilirsin.

Yarım toplu maşalı saç modellerini kısa saçlar da yapabilir. Maşayla yapılmış kısa dalgalı saçlar oldukça hoş ve dinamik görünüyor. Bu saç modelini daha doğal göstermek için kalın dalgalar yapacak bir maşa tercih edebilirsin. Tabii kısa saçta maşa yapmak bazen zorlayıcı olabiliyor. Ancak saçların kısaysa küçük bir düzleştiriciyle saçlarını kıvırarak da bu görünümü elde edebilirsin.

Yarım Toplu Maşalı Saç Modeli

Yarım toplu saç modelini aksesuarlarla da süsleyebilirsin. Saç modelinin gün boyu kalıcı olması için de saç spreyi kullanabilirsin. 

2. Maşalı Dağınık Topuz

Maşalı Dağınık Topuz

Özel günlerin vazgeçilmezi olan dağınık topuz saç modelini maşayla yapabilirsin. Dağınık topuz yapımı için önce saçlarını ikiye ayır. Altta kalan saç tutamını burarak sıkı bir topuz yap. Daha sonra üstte kalan saçlarının tamamını saç maşasıyla kıvır ve topuzunun etrafına rastgele dola.

Maşalı Dağınık Topuz

Dağınık topuz yaparken saçlarının önünden ince tutamlar bırakabilirsin.

3. Yarım Topuz Maşalı Saç Modeli

Yarım Topuz Maşalı Saç Modeli

Saç maşasıyla saçlarını dalgalandırmak istediğin günlerde yarım topuzu deneyebilirsin. Saçlarının üst kısmını burarak balerin topuzu yap. Altta kalan saçlarını da saç maşasıyla dalgalandır. Bu saç modelini hem gündüz hem de gece rahatlıkla kullanabilirsin. Bu stili kısa saç maşa modelleri için de deneyebilirsin. Örneğin; kısa saçlarını tel tokalarla minik bir topuz yapıp yan ve altlarını da maşayla kıvırabilirsin.

Yarım Topuz Maşalı Saç Modeli

Altta kalan saçlarının daha doğal görünmesi için saç köpüğü kullanmalısın. Bukle belirginleştiren saç köpükleri saçlarını sertleştirmeden buklelerinin ortaya çıkmasını sağlayacak.

4. Maşalı Atkuyruğu Saç Modeli

Maşalı Atkuyruğu Saç Modeli

En son saç trendlerinde karşımıza çıkan dalgalı atkuyruğu saç modelini biz çok sevdik. Sen de 90'lı yıllara ışınlanmak istiyorsan bu modeli deneyebilirsin. Maşalı atkuyruğu yaparken saçlarında doğal bir görünüm elde etmek için maşa seçimini doğru yapman gerekiyor. İnce, kalın ve wag maşa modelleri saçlarında farklı kalınlıkta dalgalar elde etmeni sağlayabilir. Tercihini istediğin dalga kalınlığına ve yoğunluğuna göre yapmalısın.

Maşalı Atkuyruğu Saç Modeli

Dalgalı atkuyruğu saç modelini saç maşasıyla yaparak daha iddialı görünebilirsin. Dalgalarının gün içinde sönmemesi ve hacimli görünmesi için yüksek tutuşlu bir saç spreyi ile sabitleyebilirsin.

5. Zarif Dalgalar

Zarif Dalgalar

Zarif saç modellerini seviyorsan bu saçlara bayılacaksın. Özel davetlerde ve toplantılarda bu saç modeliyle bütün dikkatleri saçlarına çekebilirsin. 

Editörün Önerisi: Eğer sen de bizim gibi zarif dalgaların en çok da uzun saçlara yakıştığını düşünüyorsan L'Oréal Paris Elseve Dream Long Pürüzsüzleştirici Serum’u saç bakım rutinine eklemelisin. İçerisindeki keratinle saça bakımlı bir görünüm kazandıran bu serumu Dream Long şampuan ve saç kremiyle birlikte kullanarak dört santime kadar daha uzun saç görünümü elde edebilirsin.

Zarif Dalgalar

Zarif dalgalı saç modelinin bozulmaması için yüksek tutuşlu bir saç spreyi kullanmanı öneriyoruz. Sabitleyici spreyini saçlarını şekillendirdikten sonra sıkmalısın.

6. Kolay Saç Maşası

Kolay Saç Maşası

Önceliğin hızlı ve kolay uygulamaysa ince maşa saç modelleri gibi uğraştırıcı modeller yerine kalın maşa saç modellerini tercih edebilirsin. Kalın dalgalar yapmak hem çok daha doğal bir görünüm sağlıyor hem de ince dalgalara kıyasla daha kısa sürüyor. 

Üstelik acelen olduğunda saçlarını sadece dakikalar içinde saç maşasıyla dalgalandırabilirsin. Nasıl mı? Saçlarının tamamını yüksek atkuyruğu yap. Daha sonra atkuyruğunun tamamını saç maşasına dola. Eğer kalın telli saçlara sahipsen saçlarını iki ayrı tutama ayırıp dalgalandırabilirsin.

7. Saç Düzleştiricisi ile Saçlarını Dalgalandır

Eğer saç maşan yoksa üzülme! Dalgalı saçlara ulaşmak için saç düzleştiricini de kullanabilirsin. Saç düzleştiricisiyle saçları dalgalandırmak çok kolay. Saçlarının tamamına burgu şekli ver ve burgunu saç düzleştiriciyle iyice ısıt. Saçlarını açtığında lüle lüle bir görüntüyle karşılaşacaksın. Saçlarını saç spreyiyle sabitlemeyi unutmamalısın.

Kısa maşalı saç modelleri için de bu tekniği kullanabilirsin. Özellikle küçük boyutlu düzleştiricilerle kısa saçlara çok kolay bir şekilde dalgalı görünüm verebilirsin. Saçlarına düzleştiriciyle dalga verdikten sonra yarım topuz ve örgü gibi pek çok modeli de deneyebilirsin.

8. Su Dalgası Maşalı Saç Modeli

Su Dalgası Maşalı Saç Modeli

Su dalgası saç modellerini seviyorsan saç maşasıyla su dalgası yapmayı öğrenmelisin. Saç maşası kullanarak daha doğal dalgalar elde etmek istiyorsan saçlarını kalın saç maşasıyla dalgalandırmalısın. Saçlarını şekillendirmeden önce tarayarak pürüzsüz görünmesini sağla. Sonra saçlarının ortasından başlayarak saç maşasına ince tutamlar halinde sar. Son olarak kırık fön tarağı ile buklelerini aç.

Su dalgası görünümlü açık maşa saç modellerine deniz tuzu spreyi uygulamak da görüntüyü doğallaştırabiliyor. Hem uzun hem de kısa saça maşa uyguladıktan sonra deniz tuzu spreyi sıkıp parmaklarınla dalgaları gevşeterek denizden yeni çıkmış gibi görünen volümlü saçlara sahip olabilirsin.

9. Örgülü Dalgalı Atkuyruğu

Örgülü Dalgalı Atkuyruğu

Saçlarını yarıya kadar örüp devamı içinse saç maşası kullanarak saçlarına şık ve salaş bir görünüm kazandırabilirsin. Saçlarını kalın saç maşası ile dalgalandırdıktan sonra buklelerinin kalıcı olması için yüksek tutuşlu bir saç köpüğü veya saç spreyi kullanabilirsin.

Örgülü Dalgalı Atkuyruğu

Saç köpüğü kullanmak saç modelini daha belirgin hale getirir, buklelerine daha doğal bir hava katar. 

10. Zarif Örgülü Maşalı Saç Modeli

Zarif Örgülü Maşalı Saç Modeli

Saç maşası kullanarak saçlarında böyle dolgun görünümler elde etmek istiyorsan seni saç maşası kalın önerilerine yönlendirelim. Saç maşası önerilerine baktığımızda kalın dalgalar için 32 mm çapındaki maşalar tavsiye ediliyor. Biz de bu görünümler için 32 mm saç maşası kullanıyoruz ve çok memnunuz!

Zarif Örgülü Maşalı Saç Modeli

Saçlarını maşayla dalgalandırdıktan sonra da saçının yan ya da arka kısmında örgüler yaparsan havalı bir görünüm elde edebilirsin.

Hadi, eline maşanı al ve bu birbirinden şık dalgalı saç modellerini hemen denemeye başla!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?