Meyan Kökünün Cilt Bakımında Faydaları Nelerdir?


Doğal maskeler, doğal içerikler araştırırken karşımıza meyan kökü çıktı! Meyan kökü cilt bakımında oldukça yoğun olarak kullanılan bir doğal içerik. Doğal maske ve nemlendiricilerde yer alan meyan kökü en çok cildi parlatma ve aydınlatma özelliğinden dolayı seviliyor. Aydınlık ve fresh görünen cilt görünümleri bu kadar popülerken biz de meyan kökünü es geçmek istemedik! Meyan kökü bitkisinin cildimize faydasını ve meyan kökünün cilt bakımında nasıl kullanıldığını araştırdık!

Meyan kökü nedir?

Meyan kökü nedir?

Meyan kökü, nemli ve yağışlı bölgelerde yetişen baklagillerdendir. Genellikle sulak alanda yetişen meyan kökü, 2 metre kadar olan boyu ile göz kamaştırır. Meyan kökleri ülkemizde yetişir. Hasat döneminde köklerinden toplanarak ilaç ve kozmetik sektörüne satılırlar. Meyan kökü dışında yaprakları da çay yapılabiliyor. 

Meyan bitkisi halk arasında öksürük gidermek, ses kısıklığını gidermek ve rahat nefes almayı sağlamak için kullanılıyor. Meyan kökü vücudumuz için olduğu kadar cilt için de faydalıdır. Meyan kökünün içeriğindeki glikoz, sakaroz, nişasta, tanen, asparagin, yağ, zamk, reçine ve glycyrhizik asidi cilt bakımında aktif olarak kullanılan doğal içeriklerdendir. Doğal ürünleri kullanmayı sevenler meyan kökünden krem, meyan kökü maskesi yaparak evde cilt bakımına destek oluyorlar. 

Meyan kökünün cilde faydaları nelerdir?

Meyan kökünün cilde faydaları nelerdir?

Meyan kökü cilde faydaları arasında ilk olarak cildi aydınlatma ve parlatma özelliği ön plana çıkar. Meyan kökü halk arasında doğal aydınlatıcı olarak bilinir. Cildi parlatır, daha fresh görünmesini sağlar. Meyan kökü kullananlar ciltlerine içten gelen bir parlama olduğunu ve cildinin renk eşitsizliğinin düzeldiğini söylerler.

Meyan kökü, cildin aydınlık ve parlak görünmesini sağladığı için kırışıklığın getirdiği mat görünümü de siler. Cildindeki ince kırışıklıklar ve çizgiler cildine solgun bir görünüm katarken, meyan kökü cildini besleyerek anti-aging etki gösterir. 

Meyan kökünü kimler kullanabilir?: Meyan kökünü kuru ve normal cilde sahip olanlar için öneririz. Cildindeki mat görünümü atmak yerine içten gelen bir ışıltı elde etmek için meyan kökü kremleri ile tanışabilirsin.

Meyan kökünü cilt bakımında nasıl kullanabilirsin?

Meyan kökünü cilt bakımında nasıl kullanabilirsin?

Cilt bakımında meyan kökünü eklemek şahane bir fikir! Fakat aktardan aldığın doğal meyan kökünü direkt cildine uygulamak veya evde meyan kökü kremi yapmak cildine pek iyi gelmeyebilir. Tamamen doğal ve evde yapılan kremlerin cildinde alerjik reaksiyon oluşturması ve hassasiyete sebep olması mümkün. Bu nedenle meyan kökünün faydalarını dermatologlar tarafından test edilmiş ürünlerle cildine yansıtmalısın. 

Daha aydınlık bir görünüm için:

Daha aydınlık bir görünüm için:

Cildinin daha canlı ve tazelenmiş görünmesini istiyorsan Hyaluronik asit serumlarını cilt bakımında kullanmalısın. Bizim severek kullandığımız en iyi serumlardan olan La Roche Posay Hyalu B5 serumu, cildinin nem tutma özelliğini arttırarak daha aydınlık görünmesini sağlıyor. İki çeşit Hyalüronik Asit, Vitamin B5 ve Madecassoside içeren La Roche Posay serumu cildinin dinlenmiş görünmesine yardımcı olur. 

Kırışıklıklar, ince çizgiler, dolgunluğunu ve esnekliğini kaybetmiş yorgun ciltler için önerilen Hyalu B5 serumu, cilt bariyerinde koruyucu bir etki sağlıyor. Düzenli olarak hyaluronik asit serumu kullananlar cildin daha dolgun ve esnek göründüğünü söylüyorlar. Sen de kırışıklarının azalmasını sağlamak ve cildine içten gelen bir ışıltı kazandırmak için günlük olarak hyaluronik asit serumu kullanmaya başlayabilirsin. 

Daha nemli bir cilt için:

Daha nemli bir cilt için:

Cildini nemlendirirken daha ışıltılı bir bitiş sağlamak istiyorsan Garnier Süt Bombası Maske Hindistan Cevizi kullanmaya başlayabilirsin. Hyaluronik Asit ve Hindistan Cevizi Sütü içeren maske, cildini yoğun bir şekilde besliyor ve parlaklık kazandırıyor. 

Kuru ve solgun cilt tipleri için önerdiğimiz Garnier kağıt maske, neme ihtiyacı olan cildini besleyerek daha parlak görünmesini sağlar. Bir haftalık nemlendirici kullanımına eş değer olan formülü cildini derinlemesine aydınlatır ve canlandırır. Kağıt maskelerin pratik kullanımı ve oldukça etkili sonuçlarını görünce cilt bakım rutinine mutlaka eklemek isteyeceksin. 

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Seni daha yakından tanıyarak ilgini çekecek içerikleri sana önerebiliriz!