Yüz Bakım Kremleri Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Yüz Bakım Kremleri Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Yüz bakım kremlerini kullanmayı ihmal etmiyorsundur değil mi? Çünkü yüzün, cildinin en dikkat çeken ve korunmaya ihtiyaç duyan kısmı. Bu nedenle yüz bakımının, senin için her şeyden önce geldiğini tahmin edebiliyoruz. 

Yüz bakım kremi kullanımında en verimli sonuca ulaşmak için cilt tipine uygun olan ürünleri seçmen gerekiyor. Aksi takdirde çeşitli cilt problemleriyle karşılaşma olasılığın oldukça yüksek. Anlayacağın bu, zannedildiğinden biraz daha hassas bir konu. Biz de bunun için yüz bakım kremlerine dair merak ettiğin her şeyi bu yazımızda etraflıca ele aldık.

Yüz Bakım Kremi Nedir?

Yüz Bakım Kremi Nedir?

Genellikle kremsi ya da jel bir dokuya sahip olan yüz bakım kremleri, ortak bir amaca hizmet ediyor: Ciltte nem dengesinin sağlanması… Yüz bakım kremleri, ciltteki nem oranı her cilt tipine göre değişkenlik gösterdiğinden farklı kategorilere ayrılıyor. Bunun haricinde piyasada, belli cilt problemlerine özel olarak geliştirilen kremleri de görmek mümkün. Ayrıca bu ürünlerde, genel kullanımın yanı sıra gündüz ve gece bakımı olmak üzere de çeşitler bulunuyor. 

Gece Bakım Kremi ve Gündüz Bakım Kremi Arasındaki Farklar

Gece Bakım Kremi ve Gündüz Bakım Kremi Arasındaki Farklar

Gece ve gündüz bakımı olmak üzere farklı kremler kullananların dikkatine! Anlaşılan o ki cildine tam teşekküllü bir bakım yapmaya önem veriyorsun. Bu nedenle cilt tipine uygun olan ürünün hem gece hem gündüz kremini aldın. Ancak bu ürünleri, belirtilen zaman dilimlerinde kullanmaya çok dikkat etmelisin. Çünkü gündüz kremleri güneş koruma faktörü içerdiği gibi, gece kremleri de güneş ışığına maruz kalmaması gereken içerikleri barındırabiliyor. Bu durum ise yanlış kullanım sonucu cildinde beklenmedik sorunlara davet çıkarıyor. 

Yüz Bakım Kremi Ne İşe Yarıyor?

Yüz Bakım Kremi Ne İşe Yarıyor?

Cildine göre seçeceğin bir yüz bakım kremi, nemi dengelenmiş bir cilde ulaşmanı sağlıyor. Nemli bir cilt ise çok daha sağlıklı ve canlı bir görünüm anlamına geliyor. Bunun yanı sıra yüz bakım kremleri, cildini güneş ve rüzgar başta olmak üzere çeşitli çevresel faktörlerden de koruyor. 

Düzenli kullanım ile cilt hücrelerinin yenilenme sürecine katkıda bulunan yüz bakım kremleri, cildinin elastikiyetinin korunmasına da yardımcı oluyor. İlerleyen yaşlarda daha sıkı ve sağlıklı bir cilde sahip olmak adına, yüz bakım kremlerinin en geç 20’li yaşlarda düzenli olarak uygulanmaya başlanması gerekiyor.

Yüz Bakım Kremi Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Kremi Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım kremini uygulamadan önce çok ama çok dikkat etmen gereken bir şey var. O da cildinin makyaj ve kirden tamamen arınmış olması gerektiği… Bunun için kremden önce cildini, etkili bir temizleyici ile temizlemelisin. Temizleyici ve krem arasında efektif bir geçiş için bizim olmazsa olmaz önerimiz ise tonik kullanımı. Bu sayede yüzünü bir yandan kreme hazırlarken diğer yandan cildindeki tüm kalıntılara elveda diyebilirsin. Tonikten sonra ise yüz bakım kremini uygulamaya geçebilirsin. 

Editörün Önerisi: Cilt bariyerinin güçlenmesini ve daha fazla nem kaybetmesine engel olmak için sana CeraVe'nin Köpüren Temizleyicisi'ni önerebiliriz. Bu yüz temizleme jelinin içerisindeki 3 temel seramid ve niasinamid sayesinde cilt bariyeri zarar görmüyor ve cildi kurutmadan tüm kirlerden arındırmış oluyor.

Kremi dilersen yüzünün belli noktalarına büyük damlalar halinde sürerek, dilersen de önce parmaklarının tümüne dağıtarak uygulayabilirsin. Ancak biz, ikinci yöntemi pek önermiyoruz. Çünkü kremin içeriğinde yer alan aktif maddeler, bu şekilde uyguladığında yüzüne daha az etki edebilir. Kremi yüzüne yedirme aşamasında cildine hafifçe masaj yaparak uygulaman daha faydalı olacaktır. Bu sayede cildin bir yandan beslenirken diğer yandan derinin kan dolaşımı artacak ve kremin etkisi hızlanacaktır. 

Neden Yüz Bakım Kremi Kullanmalısın?

Neden Yüz Bakım Kremi Kullanmalısın?

Kremler her ne kadar rahatlatıcı bir dokuya sahip olsa da onlara dokunmak istemeyenler olabiliyor. Eğer sen de onlardan biriysen bu sorunun cevabını hemen verelim: Yüz bakım kremi kullanman, cildinin korunması ve bakımlı görünmesi için şart.

Diyelim ki yağlı bir cildin var ve bu yüzden kreme ihtiyacın olmadığını düşünüyorsun. Ancak bu da yanlış! Cildinin yağlı olması, neme doygun olduğu anlamına gelmiyor. Ciltteki nem oranı dengesiz olduğu için cilt daha fazla sebum üretme ihtiyacı duyuyor ve cildin yağlanıyor. Bu yüzden, cildine nem sağlarken yağı da dengeleyen bir yüz bakım kremi kullanman gerektiğini gösteriyor.

Editörün Önerisi: Yağlı bir cilde sahipsen, cildindeki fazla yağlanmayı kontrol altına almak, aynı zamanda da bu fazla yağ yüzünden cildinde oluşabilecek cilt problemlerinin önüne geçmek istiyorsan, Vichy Phytosolution Normaderm günlük nemlendiriciyi deneyebilirsin. Formülündeki salisilik asit ve hyalüronik asit gibi içeriklerle cildi kurutmadan nemlendiren bu nemlendirici, yağlı ciltler için ideal.

Yüz Bakım Kremi Çeşitleri Neler?

Yüz Bakım Kremi Çeşitleri Neler?

Yüz bakım kremlerinin raflarda en çok görülen çeşitleri, senin de bildiğin üzere “yağlı”, “karma”, “normal” ve “kuru” ciltler için olanlar... 

Yağlı ve karma ciltler için yüz kremi: Daha hafif yapılı ve genellikle jel dokulu ürünler oluyor. 

Normal ciltler için yüz kremi: Cildin ideal nem seviyesini korumaya yönelik formüller içeriyor. 

Kuru ciltler için yüz kremleri: Cildi nemlendirmek ve yumuşatmak amacıyla oldukça yoğun ve yağlı sayılabilecek bir kıvamda oluyor. 

Bu cilt tipleri özelinde; 

  • aknelerin azalmasına yardımcı olma, 

  • cilde mat görünüm verme, 

  • cildi canlandırma, 

  • cilt yüzeyini yatıştırma, 

  • renk tonu eşitlenmesini sağlama ve 

  • leke görünümünü azaltma

gibi spesifik özelliklere sahip kremlere de rastlaman mümkün. İşin en can alıcı noktasına ise şimdi giriş yapıyoruz: “yaşlanma karşıtı kremler!” Bu kremler, cilt tiplerinden biraz daha bağımsız olarak geliştirilen formüller içeriyor. Cildin sıkılaşmasına yardımcı olan bu ürünler; hyaluronik asit, kolajen ve niacinamide gibi hücreler arası bağları güçlendiren içerikler içeriyor.

Cildine Uygun Olmayan Yüz Bakım Kremi Kullandığında Neler Olur?

Cildine Uygun Olmayan Yüz Bakım Kremi Kullandığında Neler Olur?

Bu soruyu, daha çok belli başlı cilt tipleri özelinde yanıtlamanın daha yerinde olacağını düşünüyoruz. O halde yağlı ve karma ciltlerden başlayalım. T bölgesi veya tüm yüzündeki fazla sebum üretimi, akne, siyah nokta ve geniş gözenek sorunlarına yol açabiliyor. Bu nedenle kendi cilt tipine uygun olmayan nemlendirici ürünleri kullanman, tüm bu sorunları tetikliyor.

Hassas ve alerjik cilde sahip olan kişiler ise krem seçiminde çok daha dikkatli olmalı. Bu nedenle önce, bir dermatolog yardımıyla cildin hangi maddelere karşı reaksiyon gösterebileceğinin tespit edilmesi gerekiyor. 

Eğer kuru bir cildin varsa da gliserin ve doğal yağ içeren formülleri tercih etmen gerekiyor. Diğer türlü birçok yüz bakım kremi, cildini anlık nemlendirmek haricinde cilt kuruluğunu önlemeye yetmeyecektir. Bu da zamanla ciltte döküntü, kaşıntı, yanma, gerginlik, pullanma ve erken yaşlanma belirtilerini beraberinde getirecektir. Hazır konusu açılmışken, yaşlanma karşıtı kremlerin kullanımına değinmeden geçmeyelim. 

Aşkın Yaşı Yok Derler ama...

Aşkın Yaşı Yok Derler ama...

Cilt bakımının var! İster 18 ister 40 yaşında olsun, yaş almak her kadının ortak kaygısı. Bu nedenle yaşlanma karşıtı ürünlerin kullanımına, genç yaşta başlamak istiyor olabilirsin. Ancak 30 yaşın altındaysan bunu yapmamanda fayda var. Çünkü cilt hücrelerin, şu an yaşlanma karşıtı enzimleri halihazırda üretebiliyor. 

Söz konusu enzimler dışarıdan takviye edildiğinde ise hücresel hafızaya bu şekilde kaydoluyor. Böylece cildin, bu maddelerin üretimini gereğinden önce zayıflatıyor. Ürünü kullanmayı bıraktığın anda, cildinin çok daha olgun görünmesini istemezsin değil mi?

Editörün Önerisi: 30'lu yaşlarda anti-aging ürünleri kullanmaya başlamadan önce, cildini hyalüronik asitin gücünden faydalanarak nemlendiren bir yüz bakım kremi kullanabilirsin. Böylece cildin nem sayesinde dolgunlaşacak ve kırışıklık, ince çizgi gibi yaşlanma etkileriyle daha geç karşılaşacaksın. Vichy'nin Mineral 89 nemlendirici bakımı, cilt tarafından su gibi emiliyor ve cilde ihtiyacı olan nemi veriyor.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?